SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tények és adatok a császármetszésről

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-28
Néhány év alatt megszaporodott a császármetszések száma. Mégis, jó tudni, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat ez a beavatkozás.
Tények és adatok a császármetszésről

Egyáltalán nem törekszünk arra, hogy bárkit is elriasszunk a császármetszéstől, hiszen évente ezen műtétekből zajlik le a legtöbb. Mindenesetre érdemes végiggondolni, miért is nőhetett duplájára a császármetszések száma, csupán néhány év alatt.

Büszke vagyok, mert megszenvedtem a gyermekemért

Számtalan édesanya esetében elmondható, hogy büszke arra a szenvedésre, amit saját akaratából élt meg. Sokan azért választják a császármetszést, mert félnek a fájdalomtól, ugyanakkor szégyellik ezt kimondani.  Amellett, hogy néhányan valóban a baba egészségéért aggódva nem kérnek fájdalomcsillapítást, érdemes lenne átgondolni:

A számtalan fájdalomcsillapítási lehetőséget azért nem vesszük igénybe, mert félünk a mellékhatásoktól, vagy saját egónk gátol meg ebben...

Félelem vagy divat?

A kismamák néhány hónap után elkezdenek foglalkozni a szülés gondolatával. Gyakran kérik ki mások véleményét, ami nem feltétlenül jó ötlet. Alapvetően nincs két egyforma szülés, hiszen a nagy esemény lezajlását befolyásolja az egészségi állapot, a testalkat, és rengeteg más tényező is.

Lehet, hogy egyesek természetes módon szülnek, s ez a fájdalom miatt rossz élményként marad meg emlékezetükben. Másoknál ugyanez teljesen gyorsan, és szinte fájdalommentesen zajlik le. Ilyenkor gyakran az orvosokat, vagy egyes szülészeteket hibáztatnak.

Sokszor az emiatti félelem, vagy a mások véleménye alapján választott orvos erősbíti a szüléstől való félelmet. Ezért sok nő az egyszerűbb utat választja, a gyors és fájdalommentes császármetszést.

Pro és kontra

A szülőnő által kért császármetszés létjogosultsága mindig is vita kérdése volt. Azonban kétségtelenül van olyan eset, amikor jobb megoldásnak bizonyul a műtéti beavatkozás. Bizonyos tényezők "kötelezővé" tehetik a műtétet:

1.A császármetszés megelőzheti a magzat hüvelyben történő megfertőzését. Ha a természetes szülési folyamat veszélyezteti az anya életét, műtétre van szükség.

2.Amennyiben a magzatot oxigénhiány, esetleg fulladásveszély fenyegeti, indokolt a beavatkozás.

Tehát bármilyen tényező, mely az édesanya, vagy a magzat életét fenyegetheti, indokolja a műtét elvégzését. Természetesen egy egészséges édesanya számára a hagyományos módon történő szülés lenne a normális. Ennek ma már nem lehet akadálya a fájdalomtól való félelem: többféle, a magzatot nem károsító fájdalomcsillapítási módszer is választható.

Jogos-e az anya kérésére lezajló császármetszés?

Császármetszést olyan esetben végeznek, ha a normál szülés kockázata egyenlő mértékű a műtét kockázatával, vagy akár meghaladja azt. A törvény szempontjából a műtét csak indokolt esetben végezhető el. Indokot azonban akkor sem nehéz találni, ha valójában nem áll fent komolyabb probléma.

Mindig is viták alapjául szolgált, hogy a nők kérhetik-e a császármetszést. Emberjogi szempontból reális, hogy az édesanya dönthessen saját testéről, ha az nem veszélyezteti egyikük életét sem. Tény azonban, hogy egyes esetekben maguk az orvosok preferálják a műtétet...

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja