SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A császármetszés folyamata

Családinet [cikkei] - 2011-10-04
Míg a normál szülésnél a baba a hüvelyen keresztül jön a világra, a császármetszésnél ez egy, a méhen és a hasfalon ejtett metszésen keresztül történik. A császármetszések száma fokozatosan növekedett az elmúlt 30 évben. 2005 novemberében, a Járványvédelmi és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) jelentése szerint a császármetszések száma Amerikában elérte a valaha volt legmagasabb értéket, 29,1%-ot, amely több mint egy negyede az összes szülésnek. Ez azt jelenti, hogy 4 terhes nő közül legalább egy császármetszéssel fog szülni.
A császármetszés folyamata

Mire számítsak császármetszésnél?

Egy átlagos császármetszés 45-60 percig tart. A baba általában már az első 5-15 percben világra jön, a maradék idő a metszés bezárásához kell.

Műtét előtt:

A műtét elkezdése előtt valamilyen érzéstelenítőt fogsz kapni (általában gerinc-, vagy helyi érzéstelenítést), ha még nem kaptál a vajúdás közben. Általános érzéstelenítést csak sürgősségi császármetszéseknél alkalmaznak, mivel azonnal és nyugtatóként is hat. A gerinc- és a helyi érzéstelenítés csak a hastól a csípő aljáig terjedő területet zsibbasztja le (előfordul, hogy a lábak is elzsibbadnak), hogy semmit se lehessen érezni a műtét közben. Valószínűleg egy katétert is fogsz kapni, ami összegyűjti a vizeletet, amíg az alsótested zsibbadt.

Műtét közben:

Az orvos először a hasfalat fogja bemetszeni. Egy sürgősségi császármetszés esetén ez valószínűleg egy függőleges vágás lesz (a köldöktől az ágyékig), ami lehetővé teszi a baba minél előbbi kiemelését. A leggyakoribb metszést vízszintesen vágják (gyakran bikini vágásnak is nevezik), valamivel a köldök alatt. A hasizmot nem vágják át, hanem széthúzzák, hogy az orvos elérhesse a méhet.

Ekkor az orvos bemetszi a méhet is, vízszintesen vagy függőlegesen. Ez a metszés különbözhet a hasi metszéstől. A klasszikus, függőleges metszést általában csak összetett szituációkban alkalmazzák, például az elölfekvő lepény vagy vészhelyzetek esetén, vagy rendellenességekkel küzdő babáknál. A császármetszés utáni hüvelyi szülés nem javasolt azoknak, akiket a klasszikus metszéssel császároztak. A leggyakrabban használt metszés az alsó átlós metszés. Ez a típus jár a legkevesebb kockázattal és komplikációval és lehetővé teszi a legtöbb nő számára a hüvelyi szülést a következő terhességnél, a méhrepedés csekély kockázatával.

Miután az orvos leszívta a magzatvizet, világra fogja segíteni a babát. A babát fejjel előre fogják kiemelni, hogy letisztíthassák a száját és az orrát, így lehetővé téve számára a légzést. Amint a baba egészen kint van, felemelik hozzád, hogy találkozhass vele. A legtöbb orvos ezután átadja a babát egy nővérnek ellenőrzésre. Utoljára a méhlepényt fogják kiemelni (ekkor kis rángatást érezhetsz), aztán az orvosok elkezdik bezárni a sebeket.

Műtét után:

Mikor véget ért a műtét, előfordulhat, hogy remegést, hányingert tapasztalsz. Ennek az oka lehet az érzéstelenítő, a méh összehúzódásának hatásai vagy az adrenalinszint csökkenése. Általában hamar elmúlik és álmosság követheti. Ha a babád egészséges, általában ez az az idő, mikor pihenhet a mellkasodon és elkezdheted szoptatni. Te és a babád folyamatos megfigyelés alatt lesztek, a komplikációk megelőzésének érdekében.


Amikor elbocsátanak a kórházból, tanácsolni fognak műtét utáni kezeléseket a műtéti sebekre.

Fotó: patrisyu/FreeDigitalPhotos.net

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja