SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kínos kérdések szülés után - mennyire normálisak a különböző változások a testünkön?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2024-01-31
Egy gyermek születése csodálatos élmény, azonban a szülés után vannak olyan változások, amelyekre sok anyuka nem készül fel. Mindenki csak a boldog babavárást majd a csodás egymásra találást emlegeti, azonban az inkontinenciáról, a szexuális vágy hiányáról, vagy éppen a hüvelyszárazságról senki nem tesz említést. Lássuk, melyek azok a kínos kérdések szülés után, amit eddig nem mertél feltenni!
Kínos kérdések szülés után - mennyire normálisak a különböző változások a testünkön?

Testi változások szülés után

Szülés után megváltozik a szexuális vágy

Nem meglepő, hogy egy újdonsült anyukának a szülés után nem a szexen jár az esze. Ilyenkor megváltozik a tesztoszteron és az ösztrogén szintje a kismamák szervezetében, így a libidó, valamint a nemi élet utáni vágy is jócskán csökken.

Persze hallani olyan történeteket, amikor az újdonsült anyuka és apuka nem győzte kivárni a 6 hetes kontrollt, majd szembesültek vele, hogy a kistesó már úton is van. Érdemes időt adni magunknak a regenerálódásra, ilyenkor ugyanis fennállhat hüvelyszárazság, valamint ha bármilyen vágás vagy seb keletkezett a szülés során, akkor az is érzékenyen reagálhat még a kényeztetésre is. A regenerálódás nem egy rövid folyamat, szülés után pláne, úgyhogy a kulcsszó a türelem!
 

Szülés után bizony kitágul a hüvely

Szülés során kitágul a hüvely, és nem nyeri vissza a formáját pár nap alatt. Ilyenkor előfordulhat vizeletcsepegés, főleg tüsszentéskor, ami kellemetlenné válhat.

A gyors felépülés érdekében csinálj pár kismedencei gyakorlatot, amivel rövid időn belül visszaszerezheted az izmaid erősségét és rugalmasságát. Császármetszés esetén ez a probléma nem áll fent, ott viszont, mivel nagy hasi műtét történt, a hasfal és a környező izmok visszaépítése a kulcs. A Császárvonal applikációban remek regeneráló tornákat találhatsz, használd őket bátran!
 

Nem gáz, ha jön a gáz

Igen, a szülés a gázképződésre is hatással van. A szerveid visszatérnek a megszokott helyükre, és ez bizony hangokkal jár, amik legjobb esetben távoznak belőled valamelyik kijáraton. Pár héttel szülés után a szalagok és az izmok is visszanyerik az eredeti formájukat, így ez megszűnik, addig pedig ne aggódj emiatt.
 

Ha sokáig fennállnak a problémák

A fent említett változások általában a szülés után 6-8 héttel még teljesen normálisnak mondhatóak, azonban a későbbiek során kellemetlenné válhat a mindennapi élet velük. Ha bármelyik fájdalmat okoz, esetleg még a későbbiek során is gyakran jelentkezik, akkor érdemes felkeresni a nőgyógyászodat vagy a háziorvosodat, akik segítenek a panaszok megszüntetésében, vagy tovább irányítanak a megfelelő szakemberhez.

Ne feledd: ezek a tünetek szinte mindenkivel megesnek és teljesen természetesek. Szülés után hosszú időt igényel a regenerálódás, de hamarosan minden a régi kerékvágás szerint alakul majd!
 

A cikket lektorálta Dr. Eszlári Péter szülész-nőgyógyász szakértőnk:

Dr. Eszlári Péter

Indexkép: Hollie Santos képe az Unsplash.com oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas, csak erős idegzetűek olvassanak tovább. Till Tamás 11 éves volt, amikor 2000-ben egy vadasparkba indult - de már sosem ért haza. Szüleinek 24 évet kellett várniuk arra, hogy kiderüljön, mi történt gyermekükkel. Holttestét most megtalálták, és ezzel sokkoló történetre derült fény.
Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.
Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

A testsúlygyarapodásnak legtöbbször természetes oka van: több energiát viszünk be, mint amennyit leadunk. De vannak bizonyos jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy hormonális háttere lehet a hízásnak - elsősorban ilyen, ha más okkal nem magyarázható a testsúly növekedése. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokat a gyakoribb endokrinológiai betegségeket vette számba, amelyek hízást okozhatnak.
Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Cseuz László 16 nap alatt érkezett meg Párizsba, a nyári olimpiai játékok helyszínére péntek délután.
Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Az alkohol alapvetően toxikus hatással bír a májra, és a korábbi, szívesen hangoztatott mondásokkal ellentétben, mára bebizonyosodott, hogy nincs is még egészségesnek mondható alkoholmennyiség. Mindez nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem lehet koccintani egy-egy pohárral, de májbetegséggel élőknek nagyon körültekintőnek kell lenniük ezen a téren. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, van-e olyan mennyiség, amit még elfogyaszthatnak a hepatitiszes betegek, befolyásolja-e ez a kezelést, illetve milyen tünetek esetén kell mindenképpen orvoshoz fordulni.
A szerkesztő ajánlja