SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 1. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: első hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem?
Terhesség hétről hétre - 1. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940



Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 1. hét

 

A terhesség első hete

Hogy mikor kezdődik a terhesség? Hacsak nem asszisztált reprodukciós kezelés során következik be a várva várt terhesség, a fogamzás pontos idejét lehetetlen megmondani. A terhesség negyven hete általában az utolsó menstruációs vérzéstől számítandó. A fogamzás feltehetőleg az utolsó menstruációt követő második hétre tehető. A magzat korát csak a fogamzás pontos dátuma ismeretében lehetne napra pontosan kiszámítani.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 1. hét

A test változásai az első hétenFontos, hogy megváltoztass néhány dolgot a kisbabád egészsége érdekében. A legideálisabb persze az lenne, ha ezek a változások jóval a fogantatás előtt életbe lépnének. A terhesség ideje alatt kell hagynod az alkoholt és cigarettát. Ha gyógyszert szedsz, vagy mostanában írnak neked fel valamit, tájékoztasd az orvosodat a (tervezett) terhességedről, hogy olyan megoldást találhasson ki, ami biztos, hogy nem veszélyezteti a magzatot. Kezdjél el (ha még nem kezdtél el) szedni valamilyen terhes multivitamint. Keress olyat, amely elegendő és könnyen felszívódó folsavat tartalmaz, amely hatékonyan segít kivédeni a fejlődési rendellenességeket. Másfelől viszont a terhesség ideje alatt sem kell lemondanod a megszokott testmozgásodról, reggeli kávédról.


 

Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 1. hét
 

Ha beindul a „babaproject”, az nagyon izgalmas, de sokszor frusztráló is lehet, vagy akár mindkettő egyszerre. Vannak párok, akiknek problémát jelent a programozott, „babagyártós” szex. Másoknál esetleg még csak az egyik fél áll készen a gyermekvállalásra. Ráadásul a lakosság kb. 15 százalékának valamiféle termékenységi problémája van, ami azért a legtöbb esetben megfelelő kezeléssel orvosolható. Ha egy éve nem sikerül teherbe esned (35 év felett fél év), akkor a legjobb, ha felkeresel egy meddőségi intézetet, hogy kiderítsék és elhárítsák az akadályt.
 


Teendők az 1. héten

Terhesség hétről hétre - 1. hét
 

1.Ha még nem tetted volna meg, kezdd el magzatvédő vitamin szedését.
2. Jegyezd fel a legutóbbi (vagy két legutóbbi) havi ciklusod időpontját.
3. Próbáld meghatározni a peteérésed (ovuláció) időpontját.
4. A pároddal együtt készítsetek családfát, családtörténetet, melyben feltérképeztek minden, a családban esetleg előfordult genetikai- vagy kromoszóma-rendellenességet is.
5. Szokj le a dohányzásról és hagyj fel minden más káros szenvedéllyel.


Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 1. hét
 

Beszélj az orvosoddal arról, hogy a napi reggeli étkezéseidhez magzatvédő multivitamint szedj. Legalább napi 400 mikrogramm folsav szedése segíthet megelőzni bizonyos, a baba agyát, szívét vagy gerincvelőjét érintő születési rendellenességeket, különösen abban az esetben, ha már a fogamzás előtt és a terhesség első heteiben is szeded. Nézz utána, hogy a táplálékkiegészítőid tartalmaznak-e olyan fontos anyagokat, mint pl. a kalcium, vas vagy a B12 vitamin.


A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
A szerkesztő ajánlja