SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: második hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem és az életem?
Terhesség hétről hétre - 2. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 2. hét

A terhesség második hete

A születés felé tett nagy utazás, egy petesejt kiszabadulásával kezdődik, ezt ovulációnak hívjuk. A menstruációs ciklus félidejében, egy érett petesejt kiszabadul a petefészekből és elindul a petevezetőben, ahol a spermiummal fog találkozni, aki 15-22 centit utazott már idáig a méhnyakon keresztül. Bár több millió spermium indul erre a nagy utazásra, kevesebb, mint ezer ér el idáig és egyetlenegy jut célba, megtermékenyítve a petesejtet, egyesítve az anya és az apa DNS-ét a fogamzás pillanatában.

Pár szó az ikerterhességről: két fajtája van, egypetéjű, vagy többpetéjű. A többpetéjű ikrek (hármas vagy négyes is akár) esetében egy időben több petesejt is megtermékenyül a petevezetőben. Az egypetéjű ikreknél egyetlenegy petesejtet egyetlenegy spermium termékenyít meg és a megtermékenyült petesejt osztódik két, genetikailag azonos részre.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 2. hét

A test változásai az második hétenAmíg a petesejt és spermium a teremtés bonyolult táncát járják, petefészkeid elkezdenek progeszteront termelni, azt a hormont, amely felkészíti a méhedet a piciny zigóta fogadására. A terhesség harmadik héten a megtermékenyített petesejted csak osztódik és osztódik, létrejön a szedercsíra, mely már több száz sejtből áll, és amit már embriónak nevezünk.

 




 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Terhes vagyok vagy nem? Négy nappal a fogantatás után a tested elkezd termelni egy humán korion-gonadotropin nevű hormont (hCG), amit „terhességi hormonnak” is szoktak hívni. Egy hét múlva már a véredből, majd a vizeletedből is kimutatható lesz e hormon jelenléte. De addig nem tehetsz mást, minthogy türelmesen várakozol - Bár vannak nők, akik azonnal megérzik, hogy megfogantak, de az első igazi bizonyíték a teszt pozitív eredménye lesz.



Teendők a 2. héten

Terhesség hétről hétre - 2. hét

1. Csökkentsd a koffeinbeviteled.
2. Konzultálj az orvosoddal a terhesség alatti biztonságos gyógyszerszedésről.
3. Étrended legyen kiegyensúlyozott és egészséges.
4. Ne erőltesd túl magad torna közben.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Szinte biztos, hogy most már tűkön ülsz és alig bírod kivárni, hogy választ kaphass a kérdésre: terhes vagyok vagy sem? Még egy rövid ideig türelemmel kell lenned, hogy biztosan tudd. Nagyjából négy nappal azután, hogy a petesejt megtermékenyült, a tested elkezd termelni egy hCG (emberi koriongonadotropin) nevű hormont, ami a terhességi tesztek segítségével kb. egy héten belül már kimutatható - előbb a véredben (egy, az orvosodnál elvégzett vérvizsgálat segítségével), később pedig a vizeletedben (egy otthoni terhességi teszttel) is.


A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
A szerkesztő ajánlja