SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 4. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: negyedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 4. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 4. hét 

Két hét telt el a fogamzás pillanatától, az embrió beágyazódott a méh falába, amely két részt alakít ki. Az egyik rész a placenta, ami a gyerekedet fogja táplálni. A másik az embrió maga. Ez idő tájt indul meg az idegi fejlődés, ahogy az embrió burka behajlik, begyűrődik, úgynevezett lacunák jönnek létre, hogy kialakulhasson az idegcsatorna, vagyis a gerincoszlop.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 4. hét

Már nem tudsz tovább kétségek közt hánykolódni?
A hét végére egy otthoni terhességi teszt hozhat jó híreket. Ha túl türelmetlen voltál és egy kicsit letörtél egy korábbi, negatív eredményen, próbáld meg újra - a teszt nem lesz pozitív, amíg a hCG nem jelenik meg a vizeletedben is. A következő teendő, hogy elmész az orvosodhoz, aki egy érzékenyebb vérvizsgálattal fogja megerősíteni a jó hírt, terhes vagy. Kérd ki a tanácsát az általad használt gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásáról, és kérdezd meg, milyen magzatvédő vitamint javasol a terhesség ideje alatt.
 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 4. hét

Most hogy az orvos is megerősített abban, hogy terhes vagy, legszívesebben elmondanád mindenkinek, hadd tudja meg az egész világ! Sok újdonsült kismama, kispapa ilyenkor szalad a szülőkhöz, barátokhoz, hogy megossza velük a jó hírt, de sokan várnak még pár hónapot, amíg még elmehet a baba, csak aztán mondják el. Ha dolgozol, lehet, hogy még nem mondod el a kollegáidnak, csak ha már kész vagy arra, hogy a szülési szabadságról, kimaradó évekről tárgyalj a főnököddel. Lehet, hogy a gyermekednek sem mondod még el a kistestvér érkezését rögtön, mert még vegyes érzései lehetnek ezzel kapcsolatban.



Teendők a 4. héten

Terhesség hétről hétre - 4. hét

1. Ha kimaradt a havi ciklusod, végezz el egy terhességi tesztet.
2. Ha a teszt pozitív, oszd meg pároddal a jó hírt!
3. Kérj időpontot a nőgyógyászodtól, hogy megbizonyosodhass arról, tényleg teherbe estél-e.
 



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 4. hét

Ne lepődj meg, ha az orvosod ekkor még nem mond semmi biztosat. Ilyen korai terhességnél még csak petezsák látszik, és nincs szívhang. Valószínűleg arra fognak kérni, hogy menj vissz akét hét múlva, akkor már meg lehet erősíteni a terhességet.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
A szerkesztő ajánlja