SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 15. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenötödik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 15. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A pici teste most gyorsabban nő, mint a feje, így most arányaiban egész babaszerű. A bőrt lanugó, magzati piheszőr borítja, ez védelmezi egészen a születésig. A fejecskén már szintén van haj, és a szemöldökkezdemények is láthatóak.
A csemetéd már kb. 10 centi hosszú, és 56 gramm.



 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A 15. és a 20. hét között két vizsgálatra kerül sor: a három- vagy négymarkeres vizsgálatra, és ha kell az amniocentézisre. Az orvos javasolhatja akár mindkettőt, ha az életkorod, kórtörténeted, vagy egyéb kockázati tényezők indokolttá teszik. A három- vagy négymarkeres vizsgálat egy egyszerű vérvizsgálat, ahol a kismama vérében jelenlévő három(négy)féle anyag szintjét elemzik: az alfa-foetoproteint (AFP), a humán choriongonadotrop hormont (hCG), és a nem-konjugált ösztriolt. Az utóbbi időben az előző három mellett negyedik markerként az inhibin-A-t is vizsgálják. Ez a vérből történő három-, illetve négymarkeres szűrés alkalmas arra, hogy megbecsülje a Down-kór és a velőcső-záródási rendellenességek rizikóját. Ez a szűrővizsgálat nem egyértelműen utal a születési rendellenesség meglétére, inkább előre jelzi egy esetleges probléma valószínűségét. Mindenképpen megerősítő vizsgálatokat kell végezni a felmerülő magzati rendellenesség igazolására. Mivel az emelkedett AFP-értékeket mutató terheseknek csak egy kis százalékánál találtak valóban rendellenes magzatot, a szülőknek csak az AFP-eredményre alapozott aggodalma nagyon gyakran nem indokolt.

Az amniocentézist, vagy magzatvíz vizsgálatot a 35 éven felüli kismamáknak és azoknak javasolják, akiknek az AFP eredményük nagyon eltért az elvárttól. Egy hosszú tű segítségével, vesznek egy kis mintát a magzatvízből, melyben megtalálhatóak a magzat sejtjei is, így pontosabban felmérhető van-e valamiféle genetikai rendellenesség, és a pici nemére is minden kétséget kizáróan fény derül.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A genetikai tesztek ezerféle félelmet ébreszthetnek benned. Minden rendben van a csemetémmel? És mi lesz, ha valami még sincs rendben? Árthatok-e a vizsgálattal a babának? És egyáltalán mi lesz az ára, mindennek? Beszéld meg az orvosoddal és a pároddal ezeket a kérdéseket mielőtt a tesztekre sor kerülne.



Teendők a 15. héten

Terhesség hétről hétre - 15. hét

1. Iratkozz be szülés előtti jógaórára.
2. Erősítsd hasizmaidat csípőemelésekkel.
3. Beszélgess a pároddal, próbáljátok meg kitalálni a baba nemét.
4. Ha már elmúltál 35 éves, végeztess el magzatvízvizsgálatot (amniocentesis), ha ajánlott.
5. Kérdezd meg az orvosodat a quad markerszűrésről.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 15. hét

Amellett, hogy a második trimesztert az „érezd jól magad” trimeszternek is nevezik, sokak szerint ez a legszexisebb trimeszter is. A hormonális változások következtében sok nő tapasztalja a libidó fokozódását, a felerősödött vérkeringésnek köszönhetően pedig akár az orgazmusok intenzitása is erősödhet! Szóval, hacsak az orvosod másképp nem javasolja, ne habozz és szexelj bátran - ez tökéletesen biztonságos a születendő gyermeked számára.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja