SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenhatodik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 16. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 16. hét

A gyermeked csuklik! A rekeszizom önkéntelen mozgását, ezt a fájdalom nélküli összehúzódását hívjuk csuklásnak. Ez a jelenség hanggal is párosul, de mivel a pici légcsöve folyadékkal van tele, nem levegővel, hangot nem ad ki. A csuklások gyakorisága elég változó, vannak babák, akik napjában többször is csuklanak, másoknál úgy tűnhet, sosincs ilyen. Az elkövetkező hat hónap alatt akár „láthatod” is gyermeked csuklását, amikor ugrál a pocakod.
 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 16. hét

A test változásai a tizenhatodik hétenMost kezdesz el igazán pocakosodni, (ha nem ez az első terhességed, akkor már jóval korábban). A méhed, a normál méretének ezerszeresére képes kitágulni a terhességed végéig. Ezt egy orvos úgy írta le mintha egy nektarin változna kosárlabdává, ahogy növekszik. Ha már a növekedésről beszélünk, ez feltehetőleg súlygyarapodással jár: kb. 45 dekával leszel nehezebb minden héten.

 

 

 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Ha szeretnéd megtudni, hogy kislányt vagy kisfiút (vagy akár mindkettőt) nevelgetsz a pocakodban, a vizsgálatok erre is választ adhatnak, például az amniocentézis, vagy a chorionboholy vizsgálat, de akár az ultrahangvizsgálat is felfedheti a nagy titkot. Rengeteg babavárós mendemonda is „megjósolhatja” a pici nemét, de vannak párok, akik inkább meghagyják titoknak, amíg meg nem születik a csemetéjük. Egy kispapa így beszélt erről: ”Ez a baba a legnagyobb ajándék, amit valaha is kaptam, nem szeretnék belekukucskálni a dobozba, amíg el nem jön az ideje.”



Teendők a 16. héten

Terhesség hétről hétre - 16. hét

1. Fogyassz sok kalciumot (alacsony zsírtartalmú tejtermékekből vagy táplálék-kiegészítőkből).
2. Kezdd el vezetni a babanaplódat.
3. Kérdezd megy anyukádat és/vagy nagymamádat a szüléssel kapcsolatos tapasztalataikról.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Még ha nem is tapasztaltál székrekedést az első trimeszter alatt, most már valószínű, hogy részed lesz benne, mivel a progeszteron hormon hatására felpuhulnak az izomszövetek az egész testedben, beleértve az emésztőrendszered környékén levő izmokat is. Ennek következtében az emésztés lelassul és ez végbélgáz-képződéshez, puffadáshoz és böfögéshez is vezet. A székrekedés egyébként nagyjából a terhes nők felénél jelentkezik. A hashajtó pirulák vagy ásványi olajok használata nem jó ötlet a terhesség alatt, de a sok folyadék és rost fogyasztása segíthet. A poci-panaszok orvoslására jó ötlet lehet, ha kevesebbet fogyasztasz olyan élelmiszerekből, amelyek egyébként is fokozzák a puffadást, illetve a végbélgáz-képződést, pl. bab, káposzta és tejtermékek.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja