SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 37. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: harminchetedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 37. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 37. hét

A babák leggyakrabban a 38. és 42. hét között jönnek a világra - a te 40. hétre kiszámolt dátumod ennek az időszaknak a közepén helyezkedik el. E hét végére tehát a te kis csemetéd is „hivatalosan” kész lesz arra, hogy megszülessék. Mostanra a legtöbb baba fejjel lefele, arccal hátrafele vár. Ez a pozíció a legideálisabb a szüléshez. De előfordulhat, hogy ugyan fejjel lefele van, de arccal előre néz, ezeket a babákat is meg lehet szülni hagyományos módon. De ha a lába vagy a hátsója van közelebb a szülőcsatornához, vagy keresztbe fekszik a méhben, és az orvos nem tudja beforgatni a picit a megfelelő pozícióba, akkor elő kell hogy jegyezzenek császármetszésre, így fogod világra hozni gyermeked.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 37. hét

A császárszülés történelme egészen az antik időkig nyúlik vissza. Egy görög monda szerint Asclepius - az orvostudomány atyja - császármetszéssel segítette világra Apollót anyja méhéből. Korábban elsősorban haldokló anyákból mentették ki így a gyermeket, de mára már hazánkban a szülések közel mint 40%-a császármetszéssel történik. A te esetedben is ez történhet, ha a baba nincs a megfelelő pozícióban vagy ha az egészségi állapotod nem engedi meg a hagyományos szülést, - tüdőbajod van vagy magas vérnyomásod - mert komplikációk léphetnének fel. Még egy hagyományosan induló szülés is végződhet császárban, ha a szülés nem olyan ütemben halad, mint rendesen, vagy a kicsi nem jut elég oxigénhez.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 37. hét

Emlékszel, amikor leírtad, hogy hogy szeretnéd világra hozni a gyermeked? Ez a terv valószínűleg nem tartalmazta a császárszülést. Talán nagyon csalódott leszel, amikor közlik veled a tényt, vagy akár ki is borulhatsz, ha a vajúdás hosszú órái után orvosod tanácsára betolnak a műtőbe. Mint az a kismama, aki így írta le ezt az érzést: „olyan volt mintha megbuktam volna az első anyasági vizsgán”. Bár ezek az érzések normálisak, de fontos emlékeznünk arra, hogy a sikeres szülést nem az összehúzódások-, a vajúdással töltött órák száma határozza meg, hanem az, ha egészséges gyermeket hozol a világra. Minden születés egyedülálló, és egyedülálló módon csodálatos.



Teendők az 37. héten

Terhesség hétről hétre - 37. hét

1. Ha már van gyereked, ne felejtsd el felkészíteni őt/őket a kistesójuk érkezésére.
2. Készülj fel az első hetekre az újszülöttel: főzz és fagyassz le néhány napi vagy heti ételt, amit később vacsorára elfogyaszthattok.
3. Spejzolj be pelenkából
4. Mosd ki a babaruhákat és a babaágyneműt.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 37. hét

A baba már bármelyik nap megszülethet. Ez kétségkívül izgalmas dolog és minden bizonnyal ijesztő is egyben. De nem számít mennyire félsz, sokkal egyszerűbb lesz a dolgod, ha mindent tudsz a születés várható napjával kapcsolatos teendőkről. Tehát ne felejtsd el: igazából senki sem tudja pontosan, hogy mi indítja el a vajúdást, de a tested valahogy tudja, hogy mikor jött el a pillanat, mikor érett teljesen a baba a születésre. Ekkor olyan vegyületek szabadulnak fel (ún. prostaglandinok), amelyek elvékonyítják, megpuhítják és kitágítják a méhnyakat. Amikor nagy mennyiségben termelődnek, ezek a prostaglandinok arra ösztönzik a méhedet, hogy kezdjen összehúzódni, vagy akaratlan izommozgásokat váltanak ki, amelyek a szülőcsatornán keresztül kifelé tolják a babát. (Az összehúzódások mellet a magzatvized is elfolyik, de ez inkább csak mellékhatása és nem kiváltó oka a vajúdásnak.)



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja