SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Van, hogy terhesség alatt is szükség van gyógyszerre

Családinet [cikkei] - 2015-02-23
Általánosságban elfogadott szabály, miszerint a várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését. Igen ám, de mi a helyzet akkor, amikor az anyuka olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését? Ilyenkor tovább kell szedni az addig előírt adagot, vagy módosítani kell? A kérdést dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa válaszolja meg.
Van, hogy terhesség alatt is szükség van gyógyszerre

Pajzsmirigyzavar- meddőséget, vetélést is okozhat

A meddőség és a sorozatos vetélés hátterében gyakran pajzsmirigy alulműködés húzódik, ugyanis a pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, az agyi működésben. Szinte nincs is olyan szerv, melynek funkcióját ne befolyásolná.

A pajzsmirigy alulműködés tehát szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével, hiszen a petefészek egy igen érzékeny szerv, amire a mirigy hibás működése igen negatív hatást gyakorol. A TSH és a pajzsmirigy hormonok elcsúszása ugyanis gátolja a normál tüszőérést, valamint a beágyazódást is, hiszen progeszteronhiányt vonhat maga után. Továbbá ilyenkor a prolaktin mennyisége is megemelkedhet, ami tovább nehezíti a teherbeesést és a baba kihordását.

Pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • fáradékonyság
  • hízás
  • menstruációs zavarok
  • depresszió
  • székrekedés

Mivel pajzsmirigy alulműködés jelentősen befolyásolja a teherbeesést és a magzat fejlődését, így gyógyszeres kezelésre van szükség a hormonháztartás normalizálása érdekében, még a babaproject megkezdése előtt.  Viszont felmerülhet a kérdés, hogy pozitív terhességi teszt esetén szükséges-e ezeket a készítményeket tovább szedni?

„A pajzsmirigy működése igen fontos a magzat fejlődése szempontból, hiszen az első 16 hétben - amikor ugyebár a létfontosságú szervek fejlődnek ki - a pajzsmirigy hormont a baba az anyától kapja. Éppen ezért fontos, hogy az anyuka a pozitív terhességi teszt után se hagyja el a gyógyszerét, sőt, előfordulhat, hogy az adagot emelni kell. Ez nem hogy nem árt a magzatnak, de még szüksége is van rá, hiszen ahogy növekszik, úgy a hormonra való igénye is fokozottabbá válik. Ez azért is fontos, mivel az anyuka pajzsmirigy alulműködése esetén nagyobb eséllyel következik be vetélés, illetve fejlődési rendellenesség.”- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, éppen ezért a várandósság során bizonyos időközönként érdemes ellenőriztetni a TSH szintjét, hogy a megfelelő kezelésben részesüljön a kismama.

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: hin255/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja