SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Létfontosságú ásványi anyagok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-19
A vitaminok fontosságáról és jótékony hatásáról nap mint nap olvashatunk.
Létfontosságú ásványi anyagok

Azonban ugyanilyen nagy jelentőséggel bírnak a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok. Mivel a szervezet nem képes önállóan előállítani, elengedhetetlen, hogy napi étrendünk szerves részét képezzék. Ki gondolná, hogy ezek az anyagok olyan létfontosságú folyamatokban kapnak szerepet, melyek nem megfelelő működése akár életveszélyt is okozhat? A kálcium nélkülözhetetlen a csontok és fogak fejlődésében, ennek hiánya csontritkuláshoz is vezethet. A klorid hidrogénnel együtt alkotja a gyomorsavat, ennek hiányában képtelenek lennénk az ételek megemésztésére.

Az ásványi anyagok ételeinkben is megtalálhatók, nem csupán a boltokban forgalmazott ásványvizekben. A csapvíz szintén tartalmaz ásványi anyagokat. Néhány esetben nagyobb mennyiség bevitelére is szükség lehet, pl. klimax idején a csontritkulás megelőzésére érdemes több kálciumot fogyasztani, illetve kismamáknál előforduló lábikra görcs kezelésére kiváló a magnézium. A vitaminok és ásványi anyagok része a rákbetegség kialakulásában is fontos szerepet játszik, hiszen antioxidáns hatása révén megköti a szabadgyököket. Szervezetünk átlagosan napi két liter folyadékot veszít, mellyel együtt ásványi anyagok is eltűnnek a szervezetből. Ezeket megfelelő táplálkozással, vagy táplálék kiegészítőkkel pótolni kell.

Az ásványi anyagok különböző szerepet töltenek be. Egyes anyagok a szervezet építésében (pl. csont és fogazat kiépítése) játszanak fontos szerepet, míg mások alkotóelemként (pl. a vas a hemoglobin alkotórésze) jelennek meg. Egyes esetekben az ajánlott napi adag nem elegendő. Pl. dohányzás, stressz esetén, vagy várandósság során nagyobb mértékű ásványi anyag bevitelre lehet szükség.

Fontosabb ásványi anyagok

Cink
Szerepe: a vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze.
Forrása: húsok, hüvelyesek, tojás.
Hiánya: hiányállapot esetén hasmenés jelentkezhet, gyermekeknél gátolja a növekedést.

Klór
Szerepe: a só- és vízháztartás egyensúlyban tartása.


Forrása: legnagyobb mértékben a konyhasóban található meg.

Foszfor
Szerepe: segíti az enzimek helyes működését, a csontok és a fogazat kiépülését, az idegrendszer helyes működését.
Forrása: szinte minden élelmiszerben megtalálható, leginkább a tengeri halakban.
Hiánya: csak legritkább esetben fordul elő, csontritkulást okozhat.

Kalcium
Szerepe: véralvadás, csontok és fogak kiépítése.
Forrása: tej, tejtermékek és olajos magvak.
Hiánya: izomproblémák, csontritkulás.

Jód
Szerepe: fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigy hormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól.
Forrása: hal, só, kagyló.
Hiánya: lelassul az anyagcsere, várandósoknál spontán abortusz is előfordulhat. Általában a pajzsmirigy megnagyobbodása jelzi.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja