SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen testmozgások ajánlottak a terhesség alatt?

Családinet [cikkei] - 2023-04-12
Milyen sportot választhatunk a várandósság során, amivel nem ártunk sem magunknak, sem a babának? A mozgás fontosabb, mint gondolnánk még a terhesség 9 hónapja alatt is, érdemes hát a következő listáról választani, és a mindennapjaink részévé tenni valamelyik mozgásformát.
Milyen testmozgások ajánlottak a terhesség alatt?

Testmozgás terhesség alatt

A várandósság alatti mozgás nagy szerepet játszhat az anya és a baba egészségének javításában. Azonban fontos tudni, hogy milyen típusú testmozgások ajánlottak, és melyek kerülendők a terhesség alatt. Mutatjuk az ajánlott testmozgásokat:

  1. Séta: mivel ez alacsony intenzitású testmozgás, a terhesség alatt bármikor problémamentesen végezhető. A séta javítja a vérkeringést és az állóképességet, valamint segíti a stressz és a szorongás csökkentését.

  2. Úszás: ez az egyik legjobb választás a várandósság alatt, mivel az egész testet átmozgatja, kíméli az ízületeket, és alacsony a sérülés kockázata. Az úszás javítja az állóképességet, erősíti az izmokat, és segít a stressz és a szorongás csökkentésében.

  3. Jóga: a jóga a terhesség alatt ajánlott stresszcsökkentő és erősítő testmozgás. Segít a test és a lélek összehangolásában, csökkenti a szorongást, javítja az alvás minőségét és erősíti a testet.

  4. Pilates: a pilates erősíti az izmokat, javítja az egyensúlyt, és segít a hátproblémák enyhítésében.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a terhesség alatt kerülni kell az erőteljes testmozgást és a magas kockázatú sportokat (mint például az extrém sportok vagy a lovaglás).


Mikor kell abbahagyni a sportolást terhesen?

A sportolás folytatása terhesség alatt általában biztonságos, de a konkrét döntésnél számos tényezőt kell figyelembe venni. Minden terhesség egyedi, és a sportolásra adott válasz különböző lehet az egyes nőknél.

Általánosságban elmondható, hogy azok a terhes nők, akik már rendszeresen sportoltak a terhesség előtt, általában biztonságosan folytathatják a sportolást az első trimeszterben. Azonban minden esetben fontos konzultálni az orvossal, hogy biztosak lehessünk abban, hogy nincs semmilyen olyan egészségügyi probléma, amely miatt a sportolást korlátozni kellene.

Azoknak a várandós nőknek, akik nem sportoltak rendszeresen a terhesség előtt, általában óvatosabban kell megközelíteniük a sportolást. A terhesség első trimeszterében többnyire az enyhe vagy közepes intenzitású mozgás ajánlott, például séta vagy úszás. A terhesség második és harmadik trimeszterében általában ajánlott a további sportolás, de bizonyos tevékenységeket és gyakorlatokat el kell kerülni, például a hirtelen irányváltoztatást, a magas intenzitású edzéseket vagy a hason fekvő gyakorlatokat.

Minden esetben fontos figyelembe venni a saját testi állapotot és a terhességi állapotot, és konzultálni az orvossal a sportolás folytatásáról vagy abbahagyásáról.


Milyen tünetek esetén kell azonnal leállni?

Ha a terhes nő sportol, fontos, hogy folyamatosan figyelje a testének jeleit és tüneteit, és ha bármilyen kellemetlen érzést tapasztal, azonnal hagyja abba a sportolást. Bizonyos tünetek és jelek azonban különösen figyelmeztetőek, és azonnali orvosi ellátást igényelhetnek.

Néhány példa a tünetekről, amelyek jelentkezésekor azonnal abba kell hagyni a sportolást:

  • Vérzés: Bármilyen mennyiségű vérzés a terhesség alatt nagyon fontos jele lehet az orvosi ellátást igénylő problémáknak, és azonnal abba kell hagyni a sportolást.
  • Szédülés: Ha a terhes nő szédül, és/vagy gyengének érzi magát, azonnal le kell állnia a sportolással.
  • Légzési nehézségek: Ha nehézzé válik a légzésed, szorítást vagy fájdalmat érzel a mellkasodban, azonnal meg kell állni.
  • Korai összehúzódások: Ha a várandós nőnek korai összehúzódásai vannak, vagy azt veszi észre, hogy gyakrabban tapasztalja ezeket a sportolás után, akkor azonnal le kell állni, és fel kell keresni a nőgyógyászt.
  • Vizesedés vagy duzzanat: Ha a terhes nő hirtelen duzzanatot vagy vizesedést tapasztal, különösen az arcán, kézfején vagy bokáján, azonnal abba kell hagyni a sportolást.

Ha bármilyen más, kellemetlen érzést vagy tünetet tapasztalsz a sportolás közben, mindenképp keresd fel a nőgyógyászod.

Mielőtt bármilyen sportba belevágnál, kérd ki a kezelőorvosod véleményét, és az ő javaslatai alapján válaszd ki a megfelelő testmozgást a saját egészségi állapotod és a babád biztonsága érdekében.

Gondtalan babavárást kívánunk!

A cikket lektorálta:

Dr. Eszlári Péter családinet szakértő

 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja