SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen testmozgások ajánlottak a terhesség alatt?

Családinet [cikkei] - 2023-04-12
Milyen sportot választhatunk a várandósság során, amivel nem ártunk sem magunknak, sem a babának? A mozgás fontosabb, mint gondolnánk még a terhesség 9 hónapja alatt is, érdemes hát a következő listáról választani, és a mindennapjaink részévé tenni valamelyik mozgásformát.
Milyen testmozgások ajánlottak a terhesség alatt?

Testmozgás terhesség alatt

A várandósság alatti mozgás nagy szerepet játszhat az anya és a baba egészségének javításában. Azonban fontos tudni, hogy milyen típusú testmozgások ajánlottak, és melyek kerülendők a terhesség alatt. Mutatjuk az ajánlott testmozgásokat:

  1. Séta: mivel ez alacsony intenzitású testmozgás, a terhesség alatt bármikor problémamentesen végezhető. A séta javítja a vérkeringést és az állóképességet, valamint segíti a stressz és a szorongás csökkentését.

  2. Úszás: ez az egyik legjobb választás a várandósság alatt, mivel az egész testet átmozgatja, kíméli az ízületeket, és alacsony a sérülés kockázata. Az úszás javítja az állóképességet, erősíti az izmokat, és segít a stressz és a szorongás csökkentésében.

  3. Jóga: a jóga a terhesség alatt ajánlott stresszcsökkentő és erősítő testmozgás. Segít a test és a lélek összehangolásában, csökkenti a szorongást, javítja az alvás minőségét és erősíti a testet.

  4. Pilates: a pilates erősíti az izmokat, javítja az egyensúlyt, és segít a hátproblémák enyhítésében.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a terhesség alatt kerülni kell az erőteljes testmozgást és a magas kockázatú sportokat (mint például az extrém sportok vagy a lovaglás).


Mikor kell abbahagyni a sportolást terhesen?

A sportolás folytatása terhesség alatt általában biztonságos, de a konkrét döntésnél számos tényezőt kell figyelembe venni. Minden terhesség egyedi, és a sportolásra adott válasz különböző lehet az egyes nőknél.

Általánosságban elmondható, hogy azok a terhes nők, akik már rendszeresen sportoltak a terhesség előtt, általában biztonságosan folytathatják a sportolást az első trimeszterben. Azonban minden esetben fontos konzultálni az orvossal, hogy biztosak lehessünk abban, hogy nincs semmilyen olyan egészségügyi probléma, amely miatt a sportolást korlátozni kellene.

Azoknak a várandós nőknek, akik nem sportoltak rendszeresen a terhesség előtt, általában óvatosabban kell megközelíteniük a sportolást. A terhesség első trimeszterében többnyire az enyhe vagy közepes intenzitású mozgás ajánlott, például séta vagy úszás. A terhesség második és harmadik trimeszterében általában ajánlott a további sportolás, de bizonyos tevékenységeket és gyakorlatokat el kell kerülni, például a hirtelen irányváltoztatást, a magas intenzitású edzéseket vagy a hason fekvő gyakorlatokat.

Minden esetben fontos figyelembe venni a saját testi állapotot és a terhességi állapotot, és konzultálni az orvossal a sportolás folytatásáról vagy abbahagyásáról.


Milyen tünetek esetén kell azonnal leállni?

Ha a terhes nő sportol, fontos, hogy folyamatosan figyelje a testének jeleit és tüneteit, és ha bármilyen kellemetlen érzést tapasztal, azonnal hagyja abba a sportolást. Bizonyos tünetek és jelek azonban különösen figyelmeztetőek, és azonnali orvosi ellátást igényelhetnek.

Néhány példa a tünetekről, amelyek jelentkezésekor azonnal abba kell hagyni a sportolást:

  • Vérzés: Bármilyen mennyiségű vérzés a terhesség alatt nagyon fontos jele lehet az orvosi ellátást igénylő problémáknak, és azonnal abba kell hagyni a sportolást.
  • Szédülés: Ha a terhes nő szédül, és/vagy gyengének érzi magát, azonnal le kell állnia a sportolással.
  • Légzési nehézségek: Ha nehézzé válik a légzésed, szorítást vagy fájdalmat érzel a mellkasodban, azonnal meg kell állni.
  • Korai összehúzódások: Ha a várandós nőnek korai összehúzódásai vannak, vagy azt veszi észre, hogy gyakrabban tapasztalja ezeket a sportolás után, akkor azonnal le kell állni, és fel kell keresni a nőgyógyászt.
  • Vizesedés vagy duzzanat: Ha a terhes nő hirtelen duzzanatot vagy vizesedést tapasztal, különösen az arcán, kézfején vagy bokáján, azonnal abba kell hagyni a sportolást.

Ha bármilyen más, kellemetlen érzést vagy tünetet tapasztalsz a sportolás közben, mindenképp keresd fel a nőgyógyászod.

Mielőtt bármilyen sportba belevágnál, kérd ki a kezelőorvosod véleményét, és az ő javaslatai alapján válaszd ki a megfelelő testmozgást a saját egészségi állapotod és a babád biztonsága érdekében.

Gondtalan babavárást kívánunk!

A cikket lektorálta:

Dr. Eszlári Péter családinet szakértő

 

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja