SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A méhlepény szerepe és fontossága a terhesség alatt

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-08-27
A terhesség egy rendkívül izgalmas és kihívásokkal teli időszak, amely számos változást hoz a női testben. Az egyik legfontosabb és leglenyűgözőbb változás a méhlepény, vagy más néven placenta kialakulása és működése. Ez a létfontosságú szerv nemcsak a magzat táplálásában és oxigénellátásában játszik kulcsszerepet, hanem a hormonális egyensúly fenntartásában és a fejlődő magzat védelmében is elengedhetetlen.
A méhlepény szerepe és fontossága a terhesség alatt

Mi az a méhlepény? 

A méhlepény, vagy placenta a fejlődő kisbabát és a várandós édesanyát összekötő szerv.  Kialakulása és működése számos folyamatot befolyásol, így érdemes részletesen megismerkedni a funkcióival, elhelyezkedésével és a vele kapcsolatos problémákkal. Cikkünkben most részletesen bemutatjuk a méhlepény működését, a vele kapcsolatos leggyakoribb problémákat és azt, hogyan befolyásolhatja az anyai életmód a placenta egészségét. ó

A méhlepény kialakulása

A méhlepény a terhesség korai szakaszában alakul ki, amikor a megtermékenyített petesejt a méh nyálkahártyájába ágyazódik. Az embrió és a méh nyálkahártyájának sejtjei közösen alkotják a méhlepényt, amely egyaránt tartalmaz anyai és magzati sejteket. Az elsődleges feladata, hogy biztosítsa a tápanyagok és az oxigén szállítását az anyai vérkeringésből a magzatba, valamint eltávolítsa a magzat anyagcseréjének melléktermékeit.

A méhlepény feladata

A méhlepény számos létfontosságú funkciót lát el:

  • Tápanyagok és oxigén szállítása: A méhlepényen keresztül jutnak el a tápanyagok és az oxigén a magzathoz.
  • Hormontermelés: A méhlepény hormonokat termel, mint például a progeszteron és az ösztrogén, amelyek nélkülözhetetlenek a terhesség fenntartásához.
  • Védelem: A méhlepény szűrőként is működik, megakadályozva bizonyos káros anyagok és kórokozók átjutását az anyai vérből a magzatba.

A méhlepény elhelyezkedése

A méhlepény elhelyezkedése változó lehet, és a terhesség során ultrahangvizsgálatokkal ellenőrzik, hogy biztosítsák a megfelelő pozíciót. A méhlepény elhelyezkedhet:

  • Mellső falon: Ez azt jelenti, hogy a méhlepény a méh elülső falán helyezkedik el.
  • Hátsó falon: A méhlepény a méh hátsó falán található.
  • Mélyen tapadó: Ebben az esetben a méhlepény közel van a méhszájhoz, ami komplikációkat okozhat a szülés során.

Méhlepény leválás és tünetei

A méhlepény leválása súlyos állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. A levált méhlepény tünetei közé tartozik:

  • Hirtelen fellépő vérzés: ez lehet enyhe vagy súlyos.
  • Hasfájás: erős, görcsös fájdalom a hasban.
  • A magzat mozgásának csökkenése: a magzat aktivitásának hirtelen csökkenése figyelmeztető jel lehet.

Méhlepény meszesedés

A méhlepény meszesedése a terhesség késői szakaszában fordulhat elő, és a placenta öregedésére utal. A meszesedés általában ártalmatlan, de súlyos esetekben befolyásolhatja a méhlepény tápanyagszállító képességét, ami a magzat növekedési problémáihoz vezethet.

Méhlepény érettsége

A méhlepény érettsége a terhesség előrehaladtával változik, és ultrahangvizsgálatokkal követhető nyomon. Az érettség szintjét a placentában található meszesedések, ciszták és más jelek alapján értékelik.

Mélyen tapadó méhlepény

A mélyen tapadó lepény nem azonos a placenta previával, amiről csak a 24. hét után beszélhetünk. Addig ugyanis a lepény a méhfallal egyre feljebb húzódik ("a lepény relatív vándorlása"). Sok kismamát már a koraterhességben mélyen tapadó lepénnyel riogatnak, azonban a lepény, ha nem elölfekvő, sose képez szülési akadályt és a császármetszést sem nehezíti - hívja fel a figyelmet Dr. Elek Csaba szülész-nőgyógyász szakértőnk.

A méhlepény vizsgálata

A terhesség alatt több alkalommal is ellenőrzik a méhlepényt ultrahanggal, hogy biztosítsák a megfelelő elhelyezkedést és működést. Ezen kívül amniocentézist vagy chorionboholy-mintavételt (CVS) is végezhetnek, ha genetikai vizsgálatok szükségesek.

Méhlepény és dohányzás

A dohányzás negatívan befolyásolja a méhlepény működését. A dohányos méhlepény kisebb lehet, és kevésbé hatékony a tápanyagok és oxigén szállításában, ami növeli a komplikációk kockázatát, beleértve a koraszülést és a magzati növekedési rendellenességeket.

Mikor veszi át a méhlepény a sárgatest szerepét?

A terhesség korai szakaszában a sárgatest (corpus luteum) termeli a progeszteront, ami szükséges a terhesség fenntartásához. A méhlepény a 10-12. hét környékén veszi át ezt a szerepet, és kezdi el nagy mennyiségben termelni a progeszteront.

A méhlepény a terhesség során elengedhetetlen szerv, amely biztosítja a magzat megfelelő fejlődését és védelmét. Fontos, hogy a méhlepény működését és elhelyezkedését rendszeresen ellenőrizzék a terhesség alatt, hogy időben felismerjék és kezeljék az esetleges problémákat. Az egészséges életmód és megfelelő orvosi ellátás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a méhlepény és vele együtt a baba is a legjobb eséllyel fejlődjön.

Bízunk benne, hogy cikkünk segített megérteni a méhlepény fontosságát és reméljük, hogy ezzel a tudással még inkább felkészülten várhatjátok a kis jövevény érkezését. Egészséges és boldog terhességet kívánunk mindenkinek!
 

A cikket lektorálta Dr. Elek Csaba szülész-nőgyógyász szakértőnk:

Indexkép: Marjon Besteman képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja