SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Király-Szőcs Erika


Király-Szőcs Erika
Rajz-vizuális nevelőtanár, kreativitás fejlesztése játékokkal

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/313-67-84
E-mail: szszerika@gmail.com

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

rajzolás

Kedves Erika!
Kislányom 6 éves lesz, az utóbbi hónapokban kezdett csak szinezni és rajzolni
legalbis eddig nem nagyon ékvezte
Hogyan tudnánk még élvezetesebbp tenni számára?

nem játszik egyedül semmit
jó lenne, ha legalbb kicsit 10-20 percet el lenne mafgában

üdvözlettel
Kedves Anya!

Korábban szeretett fírkálni? Fontos a gyerekek fejlődése szempontjából a két- három éves kori "firka" korszak is. Ha egyáltalán nem rajzolt még az nehézséget jelenthet az írás tanulásnál, és lehet, hogy érdemes megfontolni fejlesztőpedagógusi segítséget.. De ha csak a színezés, amit idáig nem annyira szeretett, akkor nem kell aggódni. Ebben nagyon különbözőek a felnőttek is. Van aki soha nem készít színes képeket, van aki meg csak színekkel tudja kifejezni magát.
Minden esetben fontos a szülői minta követés. Ha látja, hogy szülei hogyan színeznek, rajzolnak, akkor igyekszik leutánozni. Nincs szabály arra sem, hogy milyen eszközt kedvel jobban egy kisgyermek. Érdemes több mindent kipróbálni. Filctollat, zsírkrétát, metálos színű ceruzákat, festéket.

Király-Szőcs Erika
2021-05-18 19:47:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tehetségkutatás - gyerekrajz

KEdves Erika!

Kisebbik lányom négy és fél éves. Két éves kora óta rengeteget rajzol, bölcsödében, óvodában is jelezték, hogy kortársait meghaladó rajzai vannak, amit én is tapasztalok otthon is. Kérdésem, hogy hová tudnék rajzait megküldeni -felméretés szempontjából-, illetve miben tudnám segíteni, hogy képességei teljesen kibontakozzanak. Önnek esetleg lehetne-e rajzokat megküldeni.

Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Flender Zita (Szolnok)

Kedves Zita!

A kislánya abban a korban van, amikor valóban nagyon látványos a gyerekek közti különbség. Nem hiszem, hogy szükség van bármilyen rajzkritikusra, de gyermekrajz pályázatokon részt lehet venni. Sok megtalálható az interneten, és szívesen megírom én is ha tudomásomra jut bármi rajzzal kapcsolatos kiírás, ami az Ön kislányának érdekes lehet. Lehet nekem is rajzokat küldeni, lefotózva vagy beszkennelve az email címem: szszerika@gmail.com

További minden jót Önnek és a kislányának



Király-Szőcs Erika
2015-06-01 11:07:58
Olvasói értékelés: 5/5

Arányos rajzolás

Kedves Szakértő!

26 éves vagyok, és nagyon szeretek rajzolni, nagyon tehetségesnek tartanak engem, és több országos és megyei versenyt is megnyertem már. De tudom h még messze nem a legjobb a tudásom. Sajnos nagyon sokat szenvedek, mire egy rajzzal elkészülök. Rengeteg időmet elveszi és bizonytalan vagyok. Talán az a legnagyon baj, hogy nagyon könnyen belemerülök a rajzba, és ilyenkor elvesztem az arányérzékem és kínkeserves méricskéléssel tudom csak az arányokat kialakítani. Ön mit tanácsolna nekem?
Köszönöm előre is:)
Kedves Érdeklődő!

Elég nehéz látatlanban tanácsot adni, de a megnyert versenyek mutatják, hogy jó irányban halad. A küzdés és a fáradozás akkor éri meg, ha nem válik szenvedéssé. Nem szabad hagyni elveszni az alkotás örömét. Azonban szerencsére sok feladat segíthet a helyes tér érzékeltetésben. Lehet például készíteni pár perces krokikat, egy egy beállításról - nagyon fontos betartani a kitűzött időt, pl. 5 perc. - Válasszon egy ön által kedvelt technikát, és készítsen gyors vázlatokat. Ez abban az esetben is segít, ha valamilyen elképzelt dolgot próbál megjeleníteni. Ha viszont már van egy megfelelő technikai tudás, ne legyen feltétlenül a fotó realisztikus ábrázolás mód a cél. Az egyéniség, az önkifejezés, az egyéni ábrázolás mód sokkal jobb lehet. Nem utolsó szempont az sem, hogy hova milyen célból készülnek a munkák! Más szempontok fontosak egy versenyen, egy felvételin, pályázaton esetleg egy galéria tulajdonosnak, ha eladásra szánt képekről van szó. Úgy gondolom, ha rajzairól tudna küldeni fotót, illetve megírná nekem, hogy hova milyen célból készül, még többet tudnék segíteni.

Király-Szőcs Erika
2014-03-29 13:58:49
Olvasói értékelés: 5/5

Játék választása mozgékony gyereknek

Kedves Szakértő!

18 hónapos a kisfiam, aki nagyon-nagyon mozgékony. Eljátszik egyedül is, de szereti a társaságot. A kérdésem az lenne, hogy egy ilyen mozgékony babát hogyan vegyek rá arra, hogy 10 percnél tovább megüljön az asztalnál (legyen szó akár rajzolásról, építésről vagy evésről). Mindennel eljátszik bent is. Az autókkal hosszú órákat eljátszik "egy helyben", de rajzolni vagy építeni, formabedobózni csak 10-15 percet jobb esetben. Szerencsére, illetve sajnos minden érdekli, ezért evés közben sem hajlandó néhány percnél többet megülni a székben. Ha sikerül lekötnöm a figyelmét, akkor kicsit tovább bírja, de már kezdek kifogyni az ötletekből.


Milyen játékokat javasolnál számára?

Segítségedet előre is köszönöm!

Alexa
Kedves Anyuka!

Ilyen korban természetes, a nagyfokú mozgékonyság. Inkább olyan játékokat kel neki kitalálni, amelyek kielégítik a mozgásigényét. (labdázás, kergetőzés, motorozás stb.) Ha kellően "elfárad", már nem lesz energiája arra, hogy evés közben "elmászkáljon". Érdemes sokat tartózkodni a levegőn, esetleg kis barátokat szerezni közösségi helyeken (játszótér, játszóház), mert a kortársi minta követés sokszor erősebb, a szülői iránymutatás. Az étvágy is jobb a sok mozgás után.
Nem szabad erőltetni semmit, ha autókkal szeret inkább játszani, akkor azt kell hagyni, de ki lehet találni sok fejlesztő játékot, csak az autókkal is. Pl: rendezze egyenes vonalba őket, vagy nagyság, esetleg forma szerint. Később nagyon jól tanulhatóak segítségükkel a színek, és lehet szerep-játszani is, megszemélyesítve az autókat.
A kisgyerekkor a nagyon gyors fejlődés időszaka, de nagyon eltérő is lehet egyénenként, ezért nincs recept arra, hogy mi a jó játék. Lehet akár egy egyszerű újságpapír is, ha a gyermek úgy dönt. Ismerek egy kislányt aki papírból babákat gyúr magának, pedig senki nem mutatta neki.

üdvözlettel:

Király-Szőcs Erika
2013-06-23 12:16:21
Olvasói értékelés: 5/5

Játékválasztás életkor szerint

kérdésem az, hogy életkoronként milyen játékot javasol kisfiú részére. Nekem egy 6 hónapos kisfiú unokám van, és Neki szeretnék játékokat venni, nem csak a mostani életkorra, hanem a távolabbi életkorokra is. Most még aktív dolgozó vagyok és könnyebben tudok a játékokra költeni, de 3 év múlva nyugdíjas leszek és akkor már kevesebb anyagi forrásom lesz, ezért szeretnék most "beruházni" játékokra.
Kedves Nagymama! Mindenképp érdemes kivárni, amíg kiderül, hogy az Ön unokája, milyen "személyiség-jegyekkel" bír. Vannak, mozgékonyabb gyerekek, akiknek a szabadtéri játékok a legideálisabbak, vagy az olyan szobában is kihasználható tárgyak, mint a hintaló, a mindig sláger - "dömper". ugrálólabda stb.
Vannak "molyolósabb", higgadtabb gyerekek, akik a logikai játékokat a mindenféle építős, kombinációs játékot szeretik előnyben részesíteni.

Az én tanácsom azonban, hogy mindig inkább a játék tevékenységet kell kitalálni a gyereknek. Például egy hagyományos ugrókötéllel, lehet kígyósat játszani, vagy fel lehet tekerni "csigába", de két szék közé kötve, egyre magasabban lehet átlépegetni, vagy átugrálni fölötte. Ugyanezt a kötelet a földre letéve útvonalat készíthetünk, amit minden gyerek örömmel követ végig.
Saját tapasztalatom, hogy a fiúknál, nem kikerülhető az AUTÓ-játék.- Az autókázás is lehet fejlesztő tevékenység kis odafigyeléssel. Ha autók különböző méretűek és színűek, lehet őket rendezgetni, méret vagy szín szerint, később a színek tanulására is alkalmasak. Lehet pályát építeni, vagy garázst, "házikót" az autónak, lehet versenyezni velük...

Az általában otthon is fellelhető tárgyak közül, a karton dobozok, pokrócok, lepedők, kiváló építő-elemek.

Szinte minden típusú játék megtalálható a fajáték boltokban, de ezeknek az ára is elég húzós.
Az építők közül, még mindig a LEGO a legkreatívabban és legsokoldalúbban felhasználható játék.

A csecsemőkor is nagyon változó a gyerekeknél. Van aki tíz hónapos korára, már lépeget, van aki jóval később kezd el tipegni. A piciknek, olyan sok tanulnivalójuk van, napról napra, hogy nem érdemes játék hegyeket felhalmozni köréjük, mert hiába csörgetjük zörgetjük körülöttük, a játékokat, a nagyi keze mozgása, vagy hangja sokkal érdekesebb.
Saját tapasztalat, az is, hogy általában van egy - egy kiválasztott kedvenc tárgy, de az akár egy puha plüss, akár a babalepedő, nem tudni mi alapján választódik ki. Találkoztam, olyan kisfiúval akinek a "Pajtás" egy textil-pelus volt. De csakis az egyik, kikopott darab. Mondta az anyukája, hogy "Pajti" nélkül nem lehet elindulni, mert a kisfiú csak vele tud aludni, vagy, ha izgatott, vagy zavarba van, csak "Pajti" hoz megnyugvást.

Előre vásárolni, tehát nem annyira célszerű, mert bármennyire is "kreatív", vagy képességfejlesztőnek tűnik egy adott darab, lehet, hogy a polc legtetején végzi.
Mindig érdemes anyut megkérdezni, hogy mivel szeret inkább játszani a kicsi, úgy könnyebb dönteni.

Remélem segíthettem. Konkrét játékötleteket is szívesen írok, de mindenképp szükség van a csöppség mentalitására is. :-)

Király-Szőcs Erika
2012-01-31 15:16:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja