A természetes szelekció elmélete alapján potenciális partnerünket a földrajzi közelség, az etnikum, az életkor, a társadalmi-gazdasági státusz alapján választjuk ki – ezzel meglehetősen leszűkítve a lehetséges házastársunkat. Általában ebből a kis mintából választjuk ki azt a személyt, akivel el tudjuk képzelni életünket. Ez az elmélet – a nagy változások ellenére is – sok ponton igaz.
A férfiak átlagosan 3 évvel fiatalabb, míg a nők 3 évvel idősebb párt választanak. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy mind a nők, mind a férfiak hajlamosak ezen paramétereken kívül is gondolkodni. A férfiak számára az elfogadható kor a saját koruknál néhány évvel fiatalabb nő (5-15 év, az idősebb férfiaknál ez a szám növekedhet). Összehasonlításképpen, a nők számára a maximálisan elfogadható korkülönbség, ha a partner körülbelül 10 évvel idősebb.
A statisztikák szerint évről-évre emelkedik azon párok száma, ahol a nő 5 vagy több évvel idősebb partnerénél. A változás hátterében a nemek közötti egyenlőség növekedése áll. Ahogy a nők egyenlőbbé válnak a társadalomban, úgy egyre kevésbé szeretnének megfelelni a hagyományos nemi szerepeknek, mintáknak. De bármennyire is lehetővé teszik a kulturális és normatív változások az idősebb nők és fiatalabb férfiak kapcsolatát, ezen intim viszonyokat továbbra is a megbélyegzés övezi.
Kik választanak fiatalabb férfit maguk mellé?
Az olyan tényezők, mint az iskolai végzettség, vagy a családi állapot, nagyban befolyásolja egy nő nyitottságát egy fiatalabb partnerre. Társadalomkutatók szerint minél képzettebb egy nő, annál valószínűbb, hogy liberálisabb elképzelései vannak a házasságról, ráadásul nagyobb eséllyel megy férjhez később, egy nála fiatalabb partnerhez.
Megállapították, hogy ez a típusú házasság (ahol a nő az idősebb), a nők második házasságában hétszer valószínűbb. Az ilyen jellegű kapcsolatok növekvő száma ellenére kevés vizsgálat született.
Miért választ egy nő fiatalabb férfit?
Az érintett nők úgy nyilatkoznak, hogy a társadalmilag kevésbé elfogadott kapcsolatok kialakulásában szerepet játszott,
- a partner kezdeti fizikai vonzereje,
- partner - fiatalságából adódó - élénksége, frissessége,
- a nők sokkal fiatalabbnak érzik magukat a kapcsolatban.
- Ugyanakkor a legtöbb nő beszámolt némi bizonytalanságról is, amely az intimitással kapcsolatban merült fel - saját fizikai vonzerejükkel szembeni gátlásaik felerősödtek. Még azok a nők is, akik alapvetően elégedettek voltak saját testi adottságaikkal, tartottak attól, hogy nem lesznek elegek a fiatalabb nőtársaikhoz képest.
- A nők beszámolói alapján a mindennapi életben nem játszott szerepet a nagy korkülönbség, bár az életkor kérdése olykor-olykor felmerült.
De számos oka van annak is, hogy a férfiak miért szeretik az idősebb nőket, akár házastársként is.
Miért választ egy férfi idősebb nőt?
- Szexuális kompatibilitás. Alfred Kinsey klasszikus munkája a szexualitásról azt a következtetést vonta le, hogy a férfi nemi hormonok csúcspontja 18, a nőké pedig a 30-as évek elején van. Természetesen a hormonokon kívül más tényezők is befolyásolják a szexualitást, például a szexuális tapasztalat, de az ember növeli a szexuális kompatibilitás esélyeit, ha egy idősebb nőt feleségül vesz.
- Érettség a kapcsolatban. Az életkor előre haladtával tapasztaltabbá válik az ember, kevésbé küzd és balhézik triviális dolgok miatt. Egy idősebb nővel való házasság feltételezi az érettebb kapcsolatot, amely imponálhat a férfiaknak.
- Érettség a nevelésben. A szülőség sokkal nehezebb és stresszesebb, mint azt sokan gondolják. Nagyfokú érettségre és türelemre van szükség ahhoz, hogy a szülők következetesen határokat szabjanak. Fontos, hogy a szülők nyugodtak maradjanak, és együtt oldják meg a gyermekkel kapcsolatos problémákat.
A környezet megítélése
A kutatások szerint a nők mind a saját partner részéről, mind a gyermek részéről (ha volt egy korábbi házasságból) tapasztalták a társadalmi megbélyegzést. Ráadásul a nők barátai nem értették, hogyan tud barátnőjük ennyivel fiatalabb férfivel együtt lenni.
Azt is megállapították, hogy sok nő rosszul érezte magát amiatt, hogy több pénzt keresett, mint partnere, és hogy pénzügyileg sokkal stabilabbak volt, karrierjük jóval megalapozottabbnak bizonyult. Egyes esetekben ez komoly konfliktusforrást jelentett.
A vizsgálati eredmények azonban arra engednek következtetni, hogy a nagy korkülönbségű heteroszexuális kapcsolatokban a nők mást tapasztalnak, mint a hasonló korú partnerrel. Ahol a nők jóval idősebbek párjuknál, ott a legmagasabb a kapcsolattal való elégedettség.
Azt azért megállapíthatjuk, hogy a korkülönbség valóban fontos tud lenni, a gyakorlatban viszont nincs akkora jelentősége, mint számos más tényezőnek, legyen az a fizikai vonzerő, vagy éppen a másik személyisége.
Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, csatlakozz a 7köznapi pszichológia Facebook oldalához!
Forrás:
Lehmiller, J. J., & Christopher, R. A. (2008). Commitment in age-gap heterosexual romantic relationships: A test of evolutionary and socio-cultural predictions. Psychology of Women Quarterly, 32(1), 74-82.
Proulx-King, N. R. (2004). Older Women/Younger Men: A Look at the Implications of Age Heterogamy in Marriage.
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/attraction-evolved/201808/why-do-people-condemn-age-discrepant-relationships?collection=1117873
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/head-games/201308/when-it-comes-dating-do-age-differences-matter
Cikk forrása: 7koznapi.blog.hu
Kép: Depositphotos.com