"Barátnőm a kínzóm" - Mérgező barátnő hálójában
A két nő közötti barátság óriási érték és ösztönösen mindannyian vágyunk rá. Magunk vagy a másik ember miatt fontos a barátság? A másiknak vagy magunknak akarunk vele örömet szerezni? Hogyan tehetnék szert rá?
A barátság egyenrangú kapcsolat, kölcsönös odafigyelésen, figyelmen, tiszteleten alapul, és nem viseli a zsarolást, drámázást, lelki terrort, sőt még az állandó panaszkodást sem. Az igazi barátok emelik egymást, kölcsönösen egymásra terhelődnek, anélkül hogy lehúznák, kritizálnák a másikat, vagy versengenének.
A barátság olyan mély lelki és szellemi kötődés, mint egy testi vonzalom nélküli párkapcsolat, sokszor mélyebb és hosszabb távú is, mint egy szerelmi viszony.
A barátság az élet sava-borsa, mely nélkül sivár lenne az életünk, egyedül maradnánk az érzéseinkkel és gondolatainkkal, ami egy idő után betegségekhez vezetne. Barátság nélkül csak megmakkanni lehet…
Mégis, egy közeli barátnő olykor komoly veszélyforrás lehet számunkra, olyan valaki, aki otthonosan mozog az életünkben, minden gondolatunkhoz és erőforrásunkhoz hozzáfér.
Ha nem tudunk nemet mondani, ha állandóan átlépik a határainkat, ha eltolódik az egyensúly, ha minden találkozás után azt érezzük, hogy kiszívták belőlünk az életet – akkor mérgező kapcsolatban vagyunk. Mindegy, hogy a barátnőnk sérült személyiség, vagy mennyire nehéz volt a gyermekkora: saját és családunk védelmében meg kell húzni a határainkat.
„A barátnőm mindig felhív, hosszan meséli a munkahelyi konfliktusait, olyan szereplőkkel, akiket én nem is ismerek, majd egy óra múlva egyszerűen lezárja azzal a beszélgetést, hogy csak ezt akartam elmesélni, szia.”
Hogy mennyire egyoldalú egy kapcsolat, az többnyire csak akkor derül ki, amikor mi kérünk a barátnőnktől valamit, és az süket fülekre talál. Amíg a kapcsolat a nyertes-vesztes sémán alapul, addig az uralkodó fél minduntalan fényes győzelmeket arathat, a kapcsolat viszont mindenképpen veszít. Mielőtt előáll az a helyzet, hogy óriásit kell csalódnunk a barátnőnkben, érdemes figyelni a jeleket.
A mérgező barátnő jellemzői - ezekre a jelekre figyelj!
- Minden kapcsolat érzelmi szerződés-en alapul, valamit beleteszünk a közös kalapba, valamit pedig kiveszünk belőle. „Én meghallgatom a munkahelyi konfliktusaidat, te pedig velem tartasz a szabadidős programjaimon.”
Bármennyire is szépen hangzik, a feltétel nélküli szeretetnek is vannak feltételei: az emberi kapcsolatok során árucsere zajlik. Aki a kalapból mindig csak kivesz, az sajnos éretlen a barátságra. Óriási különbség, hogy két ember között beszélgetés zajlik-e, vagy csak az egyik beszél, a másik pedig hallgatásra van ítélve. Ha sikerül megbeszélni az elvárásokat, és mégis mindig minden csak a másikról szól – a szakítással nem egy barátságot vesztünk, csak egy lehúzó kapcsolatot.
- A mérgező női kapcsolatok látványos jellegzetessége, hogy tele vannak drámával, jelenetekkel és féltékenységgel. A mérgező személy lételeme a nagy érzelmi töltetű jelenet, az állandó káosz, a fárasztó színpadiasság, a modoros előadások.
A mérgező barátnő jellemzően kétféle harcmodort vesz föl: vagy a mindenben nagyszerű és tökéletes szerepében tetszeleg, vagy ha manipulatívabb személyiség, akkor folyamatosan a segítségre szoruló áldozat szerepét választja, ami a barátnőben a megmentő szerepét hívja életre. A két harcmodort lehet variálni is.
Sajnos nem tudunk évekig megmentők lenni, még akkor sem, ha szeretnénk magunkat jó embernek tudni. Az állandó káoszban és problémázásban a hallgató fél kifárad, egy-egy találkozó után úgy vonszolja haza magát, mint egy bánattal tömött zsákot.
- A dolgok sosem javulnak meg. A mérgező barátnő élete soha nem jön egyenesbe. Mi vagyunk az a feneketlennek tűnő kút, amibe ő végeérhetetlenül öntheti be a problémáit. Sajnos nincs az a kút, aminek ne lenne karimája, egyszer túlcsordul a legszélesebb kút is.
- A mérgező barátnő mániája a versengés, holott ezt a hozzáállást a barátság lényege teljesen kizárja. A versengés minden területet átsző: a munka, a magánélet világát, még a gyerekek fejlődését is. Mindent összemérnek, mindennek versenyt írnak ki. Nem képesek együtt örülni, gratulálni, ellenben alig várják a kudarcunkat.
Ha sikeres vagy valamiben, ő leszólja, az önbizalmadat sárba tiporja, érezhetően elfogja a sárga irigység. Ez olyan szintig mehet, hogy ha valami nagyobb díjat sikerül megszerezni, vagy előléptetést kapni, a mérgező barátnő hetekre-hónapokra eltűnik, mert nem bírja a kudarcot. Ha úgy érezzük, hogy kedvünk és szándékunk ellenére állandó megmérettetésben és versenyben vagyunk valakivel – ő nem kell az életünkbe.
- Árulkodó jel, ha barátnőnk állandóan utánoz minket. Ezzel érdemes csínján bánni, mert a szoros barátnői kapcsolatokban mindig van egy kis utánzás. Ha ugyanolyan öltözködési stílust választ, mint te, ha ugyanahhoz a fodrászhoz, körmöshöz jelentkezik be, vagy ha ugyanúgy verseket kezd írni és sztrapacskafőző versenyekre járni, mint te, akkor bajban vagy. A legközelebbi, amiben utánozni fog, az lesz, hogy a partnered partnere legyen, és emellett még féltékeny is rá. Rá is.
- Fegyvere a sértődés. Egyes lélektani irányzatok a sértődést olyan passzív erőszaknak vélik, ami már-már bántalmazás. A sértődés egy bújtatott hatalomgyakorlás, érzelmi zsarolás a másik felett, ami annak ellenére, hogy rendkívül gyerekes, mégis igen hatásos eszköz szokott lenni.
Hajlamosak vagyunk félni az egyedül maradástól, a kapcsolataink elvesztésétől, és ezért fordul elő, hogy bőven a határainkon túl engedünk egy-egy ragadozót. Az elutasítás és elhagyás miatti félelem olyan függésre is rávesz, ami nem nevezhető egészségesnek. Ha sikerül felismerni a mintázatot, soha többet nem megyünk bele leuraló kapcsolatba.
- Önmagunk korlátozása. A Sziget szellemei című film egy mérgező baráti kapcsolat krónikája, illetve egy abból való kiugrási kísérlet sikertelenségének története. A filmbeli „préda” minden erőszakos közeledésre önmagát csonkítja meg, egyenként vágva le a saját ujjait. Ilyen önsértésekre azért nem vetemedünk mérgező kapcsolatban sem, de lelki értelemben rengeteg érzelmi öncsonkolásra kerülhet sor. Az önbizalom, önértékelés olyan mértékben sérülhet egy ilyen kapcsolatban, hogy az alárendelődő fél semmilyen kapcsolatában nem tartja értékesnek magát, alulválasztásokba megy bele, összehúzza - lekicsinyíti magát, sokszor korlátozza a kreatív tevékenységét is.
- Állandó készenlétet igényel és folyamatos helyzetértékelést. A mérgező barátnő valóságos megszállott. Igényli, hogy állandóan rendelkezésére álljunk, és minden beszélgetéskor problémafogadó állapotban legyünk. Ha türelmet kérünk, jön a jól bevált sértődés. Az állandó készenlét hihetetlen stresszhormon-viharzást tud kiváltani a szervezetben.
- Megpróbál elszigetelni. Ti ketten vagytok a világ ellen, mindenki más károdra van és vesztedre. Legjobb, ha senki mással nem is érintkezel, ha csak ő van neked. Mindenkiről bebizonyítja, hogy nem alkalmas a számodra.
- Anyagi lehúzás. Erről nem ildomos beszélni, de a mérgező barátnő sajátjaként bánik a te javaiddal, legyen az pénz, idő, lakhatás. Beállít, amikor neki jól esik és marad, amíg gondolja. Rád bízza a gyerekeit, vigyázz rá te. Kölcsönkér, de nem adja vissza, hagyja, hogy vásárolj neki is a boltban, anyagi befektetésetek ebbe a kapcsolatba nem áll arányban.
- Elárul. Ha neked van szükséged rá, felszívódik, eltűnik, nyomát sem találod. A mérgező barátnő a bajban biztos, hogy cserben hagy. Ez azt is jelentheti: megmenekültél.
A toxikus barátságok létrejöttéhez két dolog szükséges: egy mérgező barátnő, és egy magát mérgezni hagyó áldozat. A saját igények kifejezése, a határok meghúzása azért is nehéz sok nő számára, mert évszázados hagyományok dolgoznak ellenük, és követelik tőlük, hogy legyenek szelídek és önmegtagadók.
Ha egy kapcsolat sokkal többet vesz el tőled, mint amennyit ad, ha állandó benne a bűntudat és szégyen, akkor az nem barátság, hanem egy lelki börtön, melynek te vagy a kulcsa.
Indexkép: Depositphotos.com