Kiderült, nem véletlen a csodaszép növény viselkedése, hiszen a begónia szakszerű ápolás mellett, akár egész évben gazdag és pompás virágözönnel örvendeztethet meg bennünket.
A régóta kedvelt dísznövényt még 1690-ben fedezte fel egy Plumier nevű szerzetes-botanikus, az elnevezése is tőle származik, egy Begon nevű karibi kormányzót örökítve meg vele.
A begóniák több faj kereszteződéséből jöttek létre, innen származik formagazdagságuk.
Az ezer fajból álló növénycsalád sokfelé elterjedt, Ázsia, Afrika, Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein, de élnek az Andok fennsíkjain és a Himalája lejtőin is.
Hazánkban a szobai cserepes változat a legelterjedtebb, valamint erkélyek és sziklakertek kedvelt díszei lettek.
A fajták közös jellemzője a lapos szárgumó, amelynek rügyeiből fejlődnek ki a növény föld feletti részei. A levelek mindig szív formájúak, méretük különböző. A virágok a levélhónaljakból törnek elő, rövid kocsányú fürtökben nyílnak. A virágok bársonyosak, a fehértől, a sárgán át, rózsaszín, piros árnyalatokban pompáznak.
Néhány fajta:
Begonia semperflorens: Egynyári növény, főként virágágyásokba ültetik. Egész nyáron ontja a fehér, rózsaszín, piros virágokat. A fagy beállta előtt a töveket fel kell szednii, cserépben egész télen folytatja virágzást.
Begonia elatior: Szép, élénkzöld levelű növény, amely egész évben virágzik. Bármikor vásárolhatunk virágzó példányaiból.
Begonia hibrida Dragon Wing: Tavasszal vásárolható, gazdagon virágzó, elegáns fajta. Szintén egész évben virágzik, ha megfelelő ápolást kap. Közvetlen napfény nem érheti. Túl száraz levegőn takácsatka károsíthatja.
Királybegónia: Különböző színű és formájú leveleivel kedvelt virágoskerti növény. Tavasszal átültetést igényel, levelei két-három évet bírnak ki.
A begóniák nem igényelnek sok ápolást. A kissé savanyú kémhatású talajt kedvelik. Általában napos, világos helyet szeretnek. Nyáron rendszeres öntözés szükséges, de télen is igénylik a nedvességet, sőt vannak kifejezetten vízigényes fajták is. Virágzáskor érdemes hetente tápoldattal ellátni őket, növekedési időszakban kéthetente. A leveleket nem szerencsés permetezni, mert gombás fertőzés alakulhat ki rajtuk.
Leginkább szobahőmérsékleten érzik jól magukat, 13 C foknál hidegebbet már nem viselnek el. A huzatra és a gyakori helyváltoztatásra virág- és levélhullással reagálnak.