A haj havi 12 mm sebességgel nő, élettartama pedig három-hat év. Átlagosan naponta száz szál hullik ki. A haj szerkezetét tekintve egy szőrtüszőből nő ki, ami három rétegből áll: a külső réteg a kutikula, ez védi a haj belsejét, a belső mag a medulla, a köztük levő rész pedig a kortex, ez felelős a rugalmasságért. A haj legelőnyösebb tulajdonsága, hogy képes önmaga megújítására, ha megfelelő tápanyagot és kezelést kap.
Néhány tanács a haj nyári ápolásával kapcsolatban:
A friss levegő és a mozgás növelik a fejbőr oxigénnel való ellátottságát, ami serkenti a hajnövekedést.
Különféle pakolásokkal támogathatjuk a haj egészségét. Száraz hajra melegített olíva-, mandula-, vagy jojobaolajat használjunk. Csupán bedörzsöljük a hajba, betekerjük egy törölközővel és hagyjuk 15 percig hatni, majd lemossuk. Zsíros hajnál ugyanez az eljárás, csak az összetevőket változtatjuk: fél liter vízhez egy evőkanál szódabikarbónát és két felvert tojást adunk. Fénytelen hajra egy doboz joghurthoz egy tojássárgáját keverünk.
A haj növekedését elősegíthetjük, ha körkörös mozdulatokkal megmasszírozzuk a fejbőrt.
A hajformázó termékeket mosás előtt alaposan fésüljük ki, és legalább kétszer samponozzuk be a hajat.
A sampont mindig hígítsuk fel egy kis vízzel, és úgy tegyük a hajra, maszírozzuk bele, majd hagyjuk minimum három percig a hajon, hogy kifejthesse hatását. Érdekesség, hogy a sampon szó Indiából ered, és azt jelenti masszírozni. Évente kétszer érdemes sampont váltani, hogy új hatóanyagok érhessék a hajat, és egyből ne rakódjon le sok.
Kevésbé igénybe vett hajnál minden ötödik, erősen igénybe vettnél minden harmadik mosásnál alkalmazzunk pakolást.
A hajmosás végén hideg vízzel öblítsük át a hajat, mert az felfrissíti és fényt ad neki.
Óvatosan bánjunk a fésűvel. Először a végeket bontsuk ki, majd fésüljük át az egészet, de soha ne ráncigáljuk, tépjük.
A hajformázó termékeket rendeltetésüknek megfelelően alkalmazzuk: a hajhabot inkább nedves hajon, fésüvel oszlassuk szét, a wax használata száraz haj esetén ajánlott, ujjaink között melegítsük fel, majd úgy kenjük a hajra, a zselét úgy, hogy beletúrunk a hajkoronába, de ha vizes hatást akarunk elérni, akkor oszlassuk szét a hajon, a hajlakkot ne fújjuk túl közelről a fejre és a mennyiségét se vigyük túlzásba.
A töredezett hajat ne növesszük, vágassuk le a sérült részt.
Károsodott haj esetén masszírozzunk a fejbőrbe egy kis meleg kókuszdióolajat.
A hajat illatossá varázsolhatjuk, ha az öblítővízhez teszünk a kedvenc parfümünkből.
De ne feledjük, hogy a haj nem képes csak kívülről felvenni a vitaminokat, ezért belülről is táplálni kell. Olykor szedhetünk direkt hajat tápláló szépségvitaminokat, de egészséges táplálkozással, sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztásával természetes úton juttathatjuk el a nyomelemeket a hajba.