SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A csecsemőkori botulizmusról: ezért ne adj mézet az egyévesnél fiatalabb babának

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-05-27
A méz mérsékelt fogyasztása nagyobb gyermekek és felnőttek esetében számos előnnyel jár, az egyévesnél fiatalabb csecsemőknél azonban életveszélyes betegséget is okozhat. Tudj meg mindent a ritka, ám veszélyes csecsemőkori botulizmusról.
A csecsemőkori botulizmusról: ezért ne adj mézet az egyévesnél fiatalabb babának


Ezért veszélyes a méz a kisbabákra
 

Mi az a botulizmus?

A botulizmus okozója a Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt toxin, amely a szervezetbe jutva az ideg-izom kapcsolódási pontoknál gátolja az ingerületátvitelt, így közepestől rendkívül súlyos, akár halált is okozó bénulást idéz elő. Általában a nem megfelelően előkészített étel okozza. 80 fok feletti hőmérsékleten elpusztul, így a megfelelően hőkezelt élelmiszer nem jelent veszélyt.


Miért okoz botulizmust a méz?

A mézben a baktérium spórái találhatóak meg, amelyekkel a kis csecsemő fejletlen emésztőrendszere még nem képes megbirkózni. Az érett bélrendszer kilöki magából ezeket a spórákat, a babák szervezetében azonban kényelmesen meg tud telepedni és szaporodni. 12 hónapos korára jut el a csecsemő szervezete arra a fejlettségi szintre, hogy meg tudjon birkózni a spórákkal, ezért tilos mézzel etetni az egyévesnél fiatalabb babákat.


A botulizmus tünetei

A botulizmus az arcból induló, majd lefelé terjedő bénulással jár. Babáknál a következő tünetek kelthetnek gyanút:

  • fejét nem képes mozdítani
  • hányás
  • izomgyengeség
  • nem képes enni
  • nyáladzás

A tünetek a spórák szervezetbe jutása után akár 14 napig is lappanghatnak.


Mennyire veszélyes betegség a botulizmus?

A botulizmus ma már a fejlett egészségügyi rendszernek köszönhetően ritkán halálos kimenetelű: az esetek 90-95 százalékát sikerül meggyógyítani. Ugyanakkor rendkívül kellemetlen, fájdalmas, és olykor nagyon hosszú ideig elhúzódó betegség.

A diagnózis után a beteg intenzív osztályra kerül, ahol minél gyorsabban próbálják a fel nem szívódott baktériumot eltávolítani a szervezetéből – ez a gyakorlatban gyomormosással és hashajtással jár. A nyelőizmok bénulása következtében előforduló félrenyelések miatt gyakran alakul ki tüdőgyulladás. A felépülési idő a fertőzés súlyosságától függően jobb esetben heteket, rosszabb esetben hónapokat vagy akár éveket vehet igénybe.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: stevepb / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja