SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

50 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
50 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

50 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Sok szülőt nyugtalansággal tölt el a felismerés, hogy az egyéves gyerekük lefogyott. Szerencsére ez csak látszatra van így! A mozgás fejlődésével az izomcsoportok átrendeződnek, a hurkás combok már akadályoznák a gyermeket a járásban. A testarányok fokozatosan megváltoznak, a fej relative kisebb lesz a törzshöz képest, mint amilyen újszülöttként volt. Másrészt a gyomor térfogata megnő, ezért egyszerre nagyobb mennyiséget tud befogadni. Tartalmasabb ételeket is eszik, mint a folyékony - magas víztartalmú - anyatej. Összességében az egységnyi testsúlyra vonatkozó táplálék és energia mennyisége tényleg kisebb, de jobban fel tudja a hasznos anyagokat szívni. Ennek ellenére súlya nem csökkenhet, de a növekedési ütem jelentősen lelassul: az első évben születési súlyát megháromszorozza (3 kg-ról 9-10 kg-ra), a második évben csak 2 kg-ot gyarapszik. A kisbabát annyira lefoglalja a környezetének felfedezése, hogy alig van ideje enni. Emellett sokkal jobban szereti magát etetni, amely egy kevésbé hatékony folyamat, mint ha más etetné őt kiskanállal. Kifejlett preferenciákkal rendelkezik, néha mindent visszautasít, kivéve azt a pár kedvenc ételt. Ezt azonban nem szabad megengedni!
Szerencsére az étkezési szokások változása nem káros. Valójában, ha a gyermekünk továbbra is úgy enne, mint az első év során eddig, hamar óriás lufi méretűre dagadna. Azzal, hogy most gyakrabban eszik kevesebbet, teljesen összhangba kerül táplálkozási igényeivel.
 

Szociális fejlődés

A regresszív magatartásforma kifejezés mindent magában foglal, hiszen szemtanúi vagyunk a kisbaba ideiglenes visszafejlődésének. Ezt minden gyermek átéli: a mondás, hogy „Kettőt előre, egyet hátra”, roppant találó és majdhogynem szó szerint alkalmazható a kisgyerekre. A regresszió leggyakrabban akkor jelentkezik, mikor a gyermek energiáit az érzelmi fejlődésre fordítja - például, mikor elmegyünk otthonról egy éjszakára, illetve mikor drasztikusan változik a napirendje. Az energia, amelyet korábban a készségek tökéletesítésére fordított, most a katasztrofális felfordulás kezelésére összpontosul, így a készségek eltűnnek. Ez csak ideiglenes, és a helyzet javulni fog, amint a kisbaba hozzászokik a változásokhoz. Ahogy nő, érzelmi reakciói már nem lesznek olyan vehemensek, bár a felnőtteknél is előfordul, hogy nagyfokú feszültség alatt pillanatokra visszaesnek.
 

Intellektuális fejlődés

Bár a kisbaba mindkettőnket szereti, valószínűleg máshogy reagál az édesanyjára, mint az apukájára. Az édesapák általában kevesebbet mosolyognak és beszélnek, mint a mamák, de több aktív játékban érdekeltek. A kisbaba vérmérsékletétől függően odáig lesz a gyömöszölésért, de az is elképzelhető, hogy kissé idegesíti a dolog. A legtöbb apróság, főleg a fiúk, semmit sem élveznek jobban, mint, mikor apukájuk a levegőben repíti, vagy átdobja őket a vállán. Anyuék, apuék és a tesók a kisbaba szeretetének többé már nem az egyedüli élvezői. Átöleli és ráfekszik más kisgyerekekre, és még a saját játékaival is gyengéden bánik. A szeretet és törődés ezen megnyilvánulását közvetlenül a mi feléje tanúsított viselkedésünk váltja ki, szóval nyugodtan vegyük bóknak - mert azt jelenti, hogy valamit nagyon jól csináltunk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja