SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

51 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
51 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

51 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Jó zsúfolt éve volt az apróságnak - kb. 50%-kal magasabb lett, a súlyát megháromszorozta. A 12 hónapos kisgyerek átlagos magassága 75-80 cm körül van, súlya pedig 9-10 kiló körül mozog. (Ha ezzel a sebességgel gyarapodna tovább, 5 éves korára majdnem egy tonnát nyomna! Szerencsénkre a súlynövekedés mostanában fog lelassulni.) 12 hónapos korban esedékes a harmadik PREVENAR oltás, illetve at 1 éves státuszvizsgálat is. Ez jó alkalom arra, hogy esetleges kérdéseinket, aggodalmainkat megosszuk az orvossal és a védőnővel.
A koraszülött (elsősorban a problémamentes, nem túl korai, nem túl kissúlyú) babák eddigre szinte teljesen behozzák a pár hetes korábbi lemaradásukat.


Szociális fejlődés

Valószínű, hogy a kisbabát egészen mostanáig sikerült különböző alternatívákat kínálva elterelni azoktól a dolgoktól, amelyek nem neki valók - a videomagnótól, vagy a bátyó Lego készletétől. De közel a nap, mikor élénkvörös lesz a feje, ha megpróbáljuk máshova irányítani, levágja magát a földre, ököllel és lábbal rúgkapál, amennyire erősen csak tud, és olyan hangosan üvölt, hogy az ablakok is beleremegnek.

Üdvözlünk mindenkit a hisztizős korszakban. Bár a hisztik zavaróak lehetnek, próbáljuk meg objektívabban nézni, mint egyfajta dráma előadást - hiszen a gyermek minden rendelkezésére álló eszközt megragad, hogy elégedetlenségének hangot adjon. Hacsak nem akarjuk, hogy az előadás naponta többször is ismétlődjön, ne dőljünk be neki. Ne fenekeljük el, vagy kiabáljunk rá - csak álljunk nyugodtan, vagy még jobb, ha otthagyjuk egyedül (úgyis csak közönséget keres a színielőadáshoz!), és hagyjuk, hogy kitombolja magát anélkül, hogy bármit is reagálnánk. (Ha épp nyilvános helyen tartózkodunk, roppant kínos lehet, viszont tényleg szükséges túlesni rajta.) Pár percen belül úgyis lenyugszik. A legfontosabb, hogy eljusson hozzá az üzenet, ezzel az eszközzel nem ér el semmit, így végül hanyagolni fogja a módszert.
 

Intellektuális fejlődés

Bár megválogatja, hogyan reagáljon, a kisbaba mostanra érti a „nem”-et, és sok más egyéb intelmet is. Egy év intenzív tanulást követően, meglepő pontossággal olvas az arcunkról, gesztusainkból, illetve hangszínünkből, bár nem biztos, hogy a szavakat is megérti. Néhány kisbaba számára az egész folyamat csak egy játék - megközelítenek egy tiltott területet, majd hátrább lépnek, megrázzák a fejüket, és közben azt ismételgetik, hogy „nem, nem, nem”. Részesítsük alapos dicséretben a gyermeket, hogy az önkontrolja már ilyen korán kezd kialakulni, de ne lepődjünk meg, ha másnapra már másképpen cselekszik.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja