SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

52 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
52 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

52 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Mennyi változást hozhat egyetlen év! A magatehetetlen, bebugyolált kis csöppség, akit a kórházból hoztunk haza, már önálló személyiség. Mobil, mászik, vagy trappol, esetleg járkál, egyik percben boldog, a másikban már szomorú vagy zárkózott, sokat megért abból, amit mondanak neki, és elképzelhető, hogy tud már 1-2 szót is. A legizgalmasabb az, hogy az utazás, amelynek során felnőtté érik, csak most kezdődött. A következő évben az elképesztően ügyes kisgyerekben kifejlődnek a nyelvi készségek, így olyanokkal is tud kommunikálni, akik anyunál és apunál kevésbé vannak tisztában a non-verbális jelekkel. Nehézkes járása lassan futássá, ugrándozássá és táncolássá alakul át. Továbbra is határtalan örömet jelent - meg persze néha bosszúságot is okoz - mindazoknak, akiket mindennél jobban szeret.
 

Szociális fejlődés

Egyévesen a tipegő kisgyerek megkezdte lassú és hosszú útját az önállóság felé. Felfogja, hogy ő egy külön személy, és gondoskodásunknak köszönhetően azt gondolja, hogy ő valaki roppant különleges! Ahogy telik az idő, önképe erősödik, kevésbé okoz neki gondot az idegenekkel való találkozás, valamint az, ha rövidebb ideig magára hagyjuk. Viszont szeretetünkre és támogatásunkra mindig szüksége lesz.
 

Intellektuális fejlődés

Ahogy a gyermek nő és változik, ezzel együtt szülői feladataink is átalakulnak. Bár a védelem biztosítása még mindig az első, legalább ennyire fontos, hogy bátorítsuk a világ felfedezésére. Az egyensúly megtartása különösen nehéz akkor, mikor a kisgyerek vágya, hogy mindent megnézzen, megérintsen, és megízleljen konfliktusba kerül a többi családtag igényeivel. Biztonságos helyen próbáljuk meg kielégíteni kíváncsiságát - alacsony konyhaszekrény tömve törhetetlen játékokkal, saját kertészkedő cuccainak kialakított kertrésszel - miközben megtiltunk számára néhány helyiséget, mondjuk a dolgozószobát, vagy a bátyó játékait. Lehet, hogy nem fog neki tetszeni, de értékes leckét kap a személyes határvonalakról.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja