SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

26 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
26 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

26 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A következő hat hónap zsúfoltabb lesz a kisbaba életében, mint bármelyik időszak a jövőben. Most élesíti nagymotoros készségeit, amelyek szükségesek az üléshez, a mászáshoz, az egyenesen haladáshoz, a járáshoz, a labdadobáshoz, majd (később) a futáshoz, az ugráláshoz és a biciklizéshez. Segíthetünk neki izmait fejleszteni, ha gyakran változtatunk testhelyzetén, így eltérő izomcsoportokat tud edzeni. Állítsuk az ölünkbe, engedjük, hogy ugráljon, tegyük ülő vagy álló helyzetbe, emeljük fel a levegőbe, és reptessük a szobában - használjuk fantáziánkat.
Mintha ez a sok gyakorlatozás nem lenne elég, az apróság ezzel párhuzamosan fejleszti kismotoros készségeit is. Végül meglesz a megfelelő készügyessége, hogy egyedül egyen, rajzoljon, írjon, megmossa a fogát, illetve bekösse a cipőfűzőjét. Segíthetjük ezen készségek fejlődését, ha gumijátékokat, építőkockákat, kislabdákat (persze elég nagy legyen, hogy ne tudja lenyelni), kitömött plüssöket és nagyméretű lemosható könyveket, esetleg vászonkönyveket adunk a kezébe. Bármi megteszi, amit csavarni, szorongatni, forgatni, nyitni, zárni, törölgetni, illetve ütögetni tud.
 

Szociális fejlődés

Egyre nagyobb szerephez jut a kisbaba viszonyulása testvéreihez. Az idősebb gyerekek páratlan lehetőséget nyújtanak az érintésre, a megfigyelésre, az utánzásra és a hallgatásra. Elterelhetik a kisbaba figyelmét, ha nyűgös, ideiglenes távollétünkben foglalkozhatnak vele, illetve abban is segíthetnek, hogyan alakítsanak ki kapcsolatokat másokkal. Mivel a kisbabák testvéreiket lenyűgözőnek találják, ha ők is jelen vannak, az apróságok már elég korán és gyakran kipróbálnak új dolgokat, például csendben hallgatni, amíg olvas nekik valaki. Mindebből az idősebb gyerekek is profitálnak. Persze, van, hogy idegesíti őket a kicsi, mégis élvezni fogják azt a különleges szeretetet, amivel a kisbaba viseltetik irántuk.
 

Intellektuális fejlődés

Ekkorra a legtöbb kisbaba már valamennyire érti a beszédet, bár még képtelenek szavakat kiadni. Általános nézet, hogy a hat hónapos kisbabák inkább a hangsúlyból értenek meg dolgokat, mintsem a szavak jelentését ismernék. Például, a „nem” szó a negatív hangszín és hanghordozás miatt érthető számukra. Mostantól kezdve a gyermek aktívan próbálja utánozni a hangokat, amiket hall, szóval próbáljuk meg mérsékelni a gügyögést, inkább tiszta, egy szótagú szavakat, valamint egyszerű kifejezéseket használjunk. Könyveken keresztül ismertessük meg a nyelvvel, ne aggódjunk, ha a könyvet fejjel lefelé tartja, vagy megpróbálja kitépni a lapokat, mert így is élvezni fogja a helyzetet. Ne feledjük, hogy a gyermek, amennyiben lefoglalja motoros készségeinek fejlesztése, lehet, hogy lassabban tanulja meg a nyelvet, bár valószínű, hogy érti, amit mondanak neki.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja