SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

25 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
25 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

25 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Kisbabánk alszik 3 órákat napközben, vagy látástól vakulásig izeg-mozog? Ebben az életkorban a legtöbb apróság szundít egyet délelőtt és délután, legalább 1-3 órát egyhuzamban. Ha gyermekünk is ebbe a csoportba tartozik, hagyjuk addig aludni, ameddig csak akar. Ha éjszaka nem tud rendesen pihenni, fokozatosan csökkentsük a délutáni szundítás hosszát, így estére fáradtabb lesz.
Ha gyermekünk nem igazán szívleli a napközbeni szunyókát, nagy a valószínűsége, hogy majd éjszaka alszik többet. Vagy az is elképzelhető, hogy az ilyen korban lévő gyerekeknél átlagos 13 óránál kevesebb pihenésre van szüksége. Hacsak nem jön a foguk, vagy nincsenek egyéb fájdalmaik, a kisbabák 9 hónapos korukig annyit alszanak, amennyire szükségük van, csak ezután tanulják szándékosan ébren tartani magukat. A kiszámítható napirend (fürdetés, pizsama, szopizás, ének - saját hangon, nem cd-ről -, ágyikó) nyugtatóan hathat, és könnyítheti az elalvást.
 

Szociális fejlődés

Nagyon sok baba még szopik ebben a korban, de már egyre többen, egyre többször kóstolnak meg új ételeket is. Az ismerkedés is újabb lehetőség. Ha kanállal etetjük, ki akarja próbálni ő is, nyúl a kanál után. Hogy mégis nyugodtan tudjuk  etetni, adjunk az ő kezébe is egy kanalat! Kezdetben ez elég is, míg ő ezzel játszik, fogja, forgatja, addig a mama a másik kiskanállal meg is tudja őt etetni.
 

Intellektuális fejlődés

A hatodik hónaptól kezdve a kisbaba annyira kiszámíthatatlan iramban fejlődik, hogy nehéz megmondani, mi is valójában a „normális”. Az apróság olyan sok információt szív magába és analizál, hogy hosszabb szakaszok múlhatnak el látható fejlődés nélkül. Majd látszólag egyetlen éjszaka alatt, hatalmasat változik. Mit tehet ilyenkor az aggódó szülő?
A legtöbb esetben az a legjobb, ha megnyugszunk és figyelünk rá. Bár nem létezik előírt tanulási sorrend vagy sebesség, a gyermek fejlődésének iránya a személyiségét illetően fontos információkkal szolgálhat. Például az önelemző gyermek órákat tölthet azzal, hogy figyel és hallgat, míg a nyitott babák próbálnak minden általuk észrevett tárggyal kommunikálni. Az, hogy gyermeke mennyire tűri a frusztrációt, mennyire tartja a világot izgalmasnak, rémisztőnek, illetve a kettő keverékének, és milyen a humorérzéke, ezek mind olyan karakterjegyek, amik most kezdenek felszínre törni.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja