SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

12 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
12 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

12 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Vannak kisbabák, akik 12 hetes korukra már átalusszák az éjszakát, ami közel 6-8 órát jelent. Ha ez a mi csecsemőnkre is igaz, érezzük magunkat szerencsésnek. Viszont eléggé ironikus módon közben észrevesszük, hogy a kisbaba megtanított minket magunktól felébredni minden harmadik órában, akár sír ő, akár nem. Éjjel kettőkor elfordulhat, hogy pánikszerűen felébredünk, berohanunk a szobájába, felverjük a legmélyebb álmából, hogy biztosan tudjuk, minden rendben van!

Ha az apróság nem tudja átaludni az egész éjszakát, ne veszítsük el a reményt. A többséghez tartozik. Az éjszakai ébredések számának csökkentéséhez növeljük az esti ételadagot. Ne cseréljük a pelust éjszaka, kivéve, ha mindenképpen szükséges, és próbáljunk meg nem azonnal a szobájába rohanni, ha meghalljuk a hangját. Mindenki felkel éjszaka párszor, és a kisbabának is meg kell tanulni egyedül visszaaludni. Előfordulhat, hogy ha békén hagyjuk, egy-két percen belül elbóbiskol. Ennél hosszabb ideig azonban semmiképp ne hagyjuk sírni!
 

Szociális fejlődés

Ahogy a kisbaba egyre egyenletesebben alszik, ezzel együtt sokkal kevesebbet sír, mikor ébren van. Ennek a csodás változásnak számos oka van:

  • Megtanultuk megérezni és kielégíteni számos igényét, így a sírásra egyre kisebb szükség van.
  • Idegrendszere fejlődik, és ezáltal a stresszt is jobban tűri.
  • Talált új módokat a kommunikációra: frusztráltan hisztizik, vidáman gőgicsél, nyűgösködik, ha fáradt.
  • Ha korábban bélgörcsök kínozták, ekkorra a tünetek általában enyhülnek.

A szakemberek abban egyetértenek, hogy minél gyorsabban és következetesebben reagálunk a gyermekre az első hat hónapban, annál kevésbé lesz követelőző, mikor felnő. Mihelyst teljesen biztos szeretetünkben és ragaszkodásunkban, idővel képes lesz leválni rólunk, és boldog, független személyiséggé válni.
 

Intellektuális fejlődés

Régi igazság, hogy a kisbabáknak és a kisgyerekeknek az ismétlés a tudás anyja. A szórakozáson kívül az egyszerű feladatok ismétlésének még egy fontos funkciója van. Segít fejleszteni a memóriát. Minél többször ismétlünk egy cselekvést, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá, hiszen az emlékkép megszilárdul az agyban. Mikor a kisbaba már egyik napról a másikra tud megjegyezni dolgokat, képes lesz új viselkedéseket hozzáadni a meglévőkhöz, és nem kell neki „újra feltalálni a spanyolviaszt”.

Egy tanulmány szerint a három hónapos gyerekek már rendelkeznek rövidtávú memóriával, elég jól képesek felidézni ismétlődő jelzéseket, amelyek akár untatják is őket. Ugyanakkor az is biztos, hogy a kisbaba elég jól emlékszik ránk ahhoz, hogy felviduljon, mikor belépünk a szobába. Ettől kezdve állandóan fejleszti emlékező képességét.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja