SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

11 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
11 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

11 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Nem kerülhetjük meg a témát, hogy vannak kisbabák, akik gyakrabban „buknak”. Talán segít, ha gyakrabban etetjük kisebb adagokkal, majd gyakrabban büfiztetjük. A legtöbb anyuka, akinek gyermeke sokat bukik, egyetért abban, hogy a legjobb megoldás, ha egyszerűen régi ruhákat hordunk - és felkészülünk rá, hogy többet kell mosnunk. Az étel visszaköpdösése, vagy bukogatás addig nem gond, amíg a gyermek jól fejlődik és más tünete nem jelentkezik (hasfájás, sípoló légzés, köhögés, stb.). Nagyobb adagok hányása már 5-7 hetes fiúk (ritkábban lányok) között is jellemző lehet, ez a pylorus stenosis (gyomorszáj szűkület), amit meg kell műteni! A jó hír az, hogy a bukás legtöbbször normális, és elmúlik, mire a kisbaba fel tud ülni. Viszont ha olyan kitartóan hány, hogy nem is tud jóllakni, keressük fel orvosunkat.
 

Szociális fejlődés

Ahogy a baba gyomorkapacitása növekszik, egyre kevésbé lesz szüksége éjszakai étkezésekre. Viszont ez nem jelenti azt, hogy már nem fog felébredni. A mindinkább szociális gyermekünk felfedezett egy új okot, miért is sírhat az éjszaka közepén - mert az álmos, de szerető szülő az ágyához siet. Észrevehetjük, hogy mikor megetetjük, könnyebben elkalandozik a figyelme, sokszor szünetet tart, játszadozik, és ránk mosolyog. Azért, hogy visszaterelgessük az éppen aktuális feladatra, csendes, alig megvilágított helyen szoptassunk. Ne énekeljünk, ne beszéljünk hozzá, tegyük le, amint befejezte az evést, végül meg fogja érteni, hogy az éjszaka nem a játékról szól.
 

Intellektuális fejlődés

Számos reflex, amelyet a gyermek a születése óta mutatott, egyre inkább akaratlagos mozgásokká alakul. Például a szopás tudatos cselekvéssé válik, amely különböző célokat szolgált. Azért szopnak, hogy megnyugtassák magukat, hogy megtapasztalják a tárgyakat, amelyeket a szájukba vesznek, illetve szimplán élvezetből is. A kedvenc tárgyak szopásnál a cumi, az ujjak, leginkább a hüvelykujj.

Néhány szülő szigorúan figyeli, mikor gyermeke szopik, és elképzeli, ahogy tinédzserként, még inkább felnőttként továbbra is cumi vagy hüvelykujj függő lesz a baba. Nyugalom! Ennek maximum annyi az esélye, mint a hóesésnek júliusban. A gyerekek körülbelül fele szopja az ujját a csecsemőkor után is, de több mint 95%-uk hatéves koráig leszokik erről. Szóval engedjük az apróságot addig szopni, ameddig neki jólesik.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja