SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
10 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

10 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A harmadik és negyedik hónap között a kisbaba látása javul. Az, hogy élesebben látja a világot, egy sor változást eredményez. Jellemzően:

  • Észrevesz olyan tárgyakat, amiket korábban nem, és keményebben fog küzdeni, hogy elérje őket.
  • Képes velünk szemkontaktust tartani legalább egy percig.
  • Mélységben képes látni, és rájön, hogy a tárgyak háromdimenziósak.
  • Érdekelni kezdik a kisebb tárgyak, úgymint az anyagok és a tapéta mintái (egy vállalkozó kedvű anyuka a helyi belsőépítésznél összeszedett megmaradt tapétadarabokat, és minden nap más mintákat tett a baba kiságya fölé).
     

Szociális fejlődés

Bár a zavartalan éjszakai alvás még pár hétig várat magára, az apróság már egyre inkább kialakítja saját napirendjét. Valószínűleg ugyanakkor kel minden reggel, eszik, majd ébren van egy kis ideig, és ebéd előtt szundít egyet. Délután élénk éberállapotban van, amit - igen, jól tippeltünk, - az etetés és a szundítás követ. Majd jön még egy étkezés és az ágyikó. Ekkorra már akár hat órát is képes egyhuzamban aludni.

Aztán persze sok kisbaba egyáltalán nem alakít ki saját napirendet. Próbáljuk meg, amennyire csak lehet megtervezni a napját, következetesen ugyanazokban az időpontokban fürdessük, vigyük el sétálni, és fektessük le. Ne aggódjunk, ha néha változtatni kell a napirenden - a túl nagy szigorúság épp olyan bénító a gyerekeknek, mint a felnőttnek. Azt viszont, mint általános szabályt jegyezzük meg, hogy a gyermeket a kiszámíthatóság inkább megnyugtatja, mint untatja.


Intellektuális fejlődés

Boldogsággal tölt el minket, hogy a gyereksírások egyre ritkábbak. A második hónapban a csecsemő átlagban napi két órát sír, ami a 3.-4. hónapra lecsökken egy órára. A leggyakoribb okok a sírásra a segélykérés (mikor éhesek vagy valami nem kényelmes), a túl sok zavaró inger, és a feszültségcsökkentés. Néha a babák egyszerűen azért sírnak, hogy megszabaduljanak a felesleges energiától, majd ezt követően ismét elégedettebben tölthetik a napot.

Bár leginkább mi tudjuk felmérni kisbabánk lelkiállapotát, a gyereksírás valamennyire kiszámítható a hangszín és a hangmagasság miatt. Például, az éhes sírás általában rövid és mély, emelkedik és esik, ahogy az intenzitása változik. A mérges sírás inkább egy erőszakos bömbölés, a hosszú és magas üvöltés pedig, amit szünetek szakítanak meg, azt jelezheti, hogy a kisbaba kétségbe van esve.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja