Mit játsszunk öt hónapos babánkkal?
Hol a játékom?
Ahogy babád elkezdi forgatni fejét, a tárgyállandóság lényegiségét kihasználva (csak azér, mert valamit nem látunk, attól még ott van, és létezik) jó kis bújócskázós játék alakulhat ki.
Kor: 4 hónap - 1 év
Fejlődési terület: tárgyállandóság természetének megértése
Kellékek: egy csörgő vagy más kis játék, különböző méretű dobozok
Játék menete: Rakd be a játékot vagy a csörgőt egy kis dobozba. Tedd a dobozt egy nagyobba, azt egy még nagyobba, így folytatva egészen legalább ötig. Állítsd össze ezt a szettet kicsid előtt, majd kérdezd meg tőle, hogy hol a játék.
Miközben figyel, nyisd ki a legnagyobb dobozt, vedd ki a következőt és kérdezd meg, "ebben van a játékod?" Ismételd meg egészen az utolsóig, majd a végén kiálts fel nagy örömmel "itt a játékod!". Engedd, hogy megfogja azt. Talán még nem érti a rétegek jelentőségét, de maga a cselekmény menete teljesen el fogja bűvölni.
Hallod a hangod?
Az első alkalom, amikor a csecsemőd meghallja a saját hangját felejthetetlen, talán először nem jön rá, hogy saját magát hallja, nézni őt, ahogy rájön, egy remek móka.
Kor: 5 hónap - 3 év
Fejlődési terület: hallás és szóbeliség
Kellékek: felvevő eszköz
Játék menete: Bármilyen felvevő eszköz jó ehhez a játékhoz, legyen az egy régi szalagos magnó, annak digitális változata, vagy a mobilod. Helyezd készenlétbe a felvevő eszközt, és kapcsold be, majd vedd rá, hogy kezdjen "beszélni": mutasd meg neki a képeskönyvét, csikizd meg a talpát. Próbálj csendben maradni, hogy minél kevesebb más hang legyen a felvételen. Miután már elég hanganyagod van, játszd le neki a szalagot. Az elkövetkezendő hónapokban játszd le a "kulcs" hangokat addig, míg meg nem érti a dolgot. El is rakhatod a kazettát emlékbe a fotók és videók mellé.
Rodeózzunk!
Kicsink szeret meglepődni, és kitalálni, vajon mi történhetett, ez egy fajta tanulási mód arra, hogy megértse, a cselekvéseknek következményei vannak.
Kor: 5 hónap - 1 év
Fejlődési területek: ok-okozat megértése
Kellékek: nincs szükség rájuk
Ülj le egy székre, zárd össze a térdedet, ültesd a babádat a combodra, úgy hogy feléd nézzen, és lába mindkét irányban lelógjon. Tartsd meg gyermeked a derekánál fogva, majd mozgasd térdeddel lassan fel-le. Közben kitalálhatsz rá egy mondókát: „Ilyen mikor egy kisasszony lovagol, gyi-gyi-gyi, ilyen mikor egy kisasszony lovagol gyi-gyi-gyi”. Az utolsó gyi-nél pedig óvatosan nyissuk szét a lábunkat, hogy egy kicsit közé süllyedjen, természetesen ügyeljünk arra, hogy ne essen le.
Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.
A sorozat többi része:
Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 2 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 4 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 7 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 11 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?
Kép forrása: pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: