SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit játsszunk négy hónapos babánkkal?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-19
Kicsink a negyedik hónapba lépve egyre több mindenre képes. Folyton mocorog, talán már képes arra, hogy megforduljon, kezét egyre tudatosabban használja, kapaszkodik, nyújtózkodik a tárgyak felé.
Mit játsszunk négy hónapos babánkkal?

Add a kalapod!

Babánk mostanra nem csak arra képes, hogy megragadjon dolgokat, hanem kitartóan tartja is a kis kezecskéjében. Ha így van, akkor elérkezett az idő az add a kalapod! vagy inkább, a fogd meg a kalapod! játék kipróbálására.

Kor: 4 hónap - 1 év
Képesség: ok-okozat értelmezése
Kellékek: egy karimás kalap

Játék menete: Kalappal a fejünkön hajoljunk közel kicsinkhez, engedjük, hogy elérje a fejfedőt, és levegye a fejünkről. Talán még arra is képes lesz, hogy egy kis segítséggel ugyan, de visszategye. Cserélgethetjük is a fejfedőket, de ne túl gyakran, nehogy elveszítse a fonalat. A játék végén csipdessük meg egy kicsit az orrocskáját, majd a sajátunkat, és hajoljunk ismét közel. Ha elérte az orrunkat, talán meglepetéssel veszi majd tudomásul, hogy azt nem lehet úgy levenni rólunk, mint előtte a kalapot.

Csiklandós pamacska

Csemeténk lassan már az összes végtagját akaratlagosan úgy mozgatja, ahogy akarja, már megtehetjük, hogy olyan játékokba is bevonjuk, ahol ennek jó hasznát veszi.

Kor: 4 hónap - 1 év
Fejlődési terület: szóbeliség, finommotoros készségek
Kellékek: egy műanyag gömbszivacs, fürdőkád

Játék menete: miután beültettük babánkat a fürdőkádjába, nedvesítsük be a szivacsot, majd a víz alatt közelítsük gyermekünk felé. Közben beszélgethetünk vele, valahogy így, „most megcsiklandozom a lábujjaidat, most a hátadat, most a popsidat”, minden egyes alkalommal, mikor megpróbálja megfogni a szivacsot, húzzuk el tőle.

Mikor már kicsit idősebb, hagyjuk, hogy tartsa a szivacsot, és mutassuk meg neki, hogy tudja megcsiklandozni vele saját lábát, vagy rakjuk bele a vízbe a kezünket és most csiklandozza meg ő a mi ujjunkat. Fontos, hogy sose hagyjuk egy pillanatra sem magára babánkat a kádban.

Vigyázz, kész, rajt!

Mivel lassan már csak néhány lépés választja el babánkat attól, hogy felüljön, hogy elkezdjen csúszni-mászni, elkezdhetünk olyan játékos gyakorlatokat is elvégeztetni vele, amik ezekre a mozdulatokra ösztönzik.

Kor: 4 - 7 hónap
Fejlődési terület: motorikus mozgás, egyensúly
Kellékek: nincs szükség kellékre

Játék menete: Még a mászási korszak előtt felkelti kicsink érdeklődését a környezete, szívesen megindulna már a tárgyak felé. Gyakorolhatjuk közösen a megindulásra ösztönző mozdulatsorokat. Az ülési képesség fejlesztésére ültessük fel és támasszuk ki párnákkal, hogy ne dőljön el. Próbáljuk rávenni, hogy egyensúlyozzon, ha borulna. A biztonság kedvéért ezt a gyakorlatot egy ágyon végezzük, vagy rakjunk valamilyen puha párnát mellé, arra az esetre, ha egy idő után nem sikerülne megtartania magát. A mászási készségek felébresztéséhez pedig fektessük a pocakjára, nyomjuk oda a talpához a tenyerünket, ahogy elkezdi nyomni a kezünket, úgy fog mozogni előre, először talán véletlenül teszi, de ahogy felismeri az ok-okozati összefüggést, egyre lelkesebb lesz.

Buborékozzunk!

Kor: 4 hónap - 1 év
Fejlődési terület: szem-kéz koordináció
Kellékek: Buborékfújó

Játék menete: Ezt a játékot bárhol játszhatjuk, de talán legjobb akkor, mikor fürdetünk, vagy a fürdőszobában, hogy ne legyen minden szappanos. Ültessük be babánkat a kádszékébe, vagy fektessük egy törülközőre, és kezdjünk el buborékokat fújni a levegőbe. Próbáljuk felé fújni, úgy hogy talán el is érje, de vigyázzunk, hogy nehogy a szemébe menjen. Ha még nem is tudja elkapni őket, már az nagy élvezettel fogja eltölteni, ha megpróbálja. Fújjunk úgy, hogy egyszer a kezei felé, egyszer a lába irányába vándoroljanak a buborékok, közben beszélhetünk is hozzá, megnevezhetjük a közel kerülő végtagokat.

Bármit próbálunk is ki, fontos, hogy minden baba a maga ütemében fejlődik, ha gyermekünk még nem kész egy játékra, nem kell aggódni, próbálkozzunk vele később.

A sorozat többi része:

Mit játsszunk 1 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 2 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 3 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 5 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 6 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 7 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 8 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 9 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 10 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 11 hónapos babánkkal?
Mit játsszunk 12 hónapos babánkkal?


Kép forrása: pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja