SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mászásversenyt rendeztek babáknak - cuki videó

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-15
A babák általában 8-10 hónapos koruk között kezdenek el mászni, amikor már megtanultak magabiztosan ülni. A mászás számos más készségüket is javítja, például a látásukat, a finommotoros készségeket és a problémamegoldó készségüket, de erősíti az izomzatukat is.
Mászásversenyt rendeztek babáknak - cuki videó

Vigyázz, kész, rajt! - mászásverseny babáknak

Ezt a videót nem lehet megnézni anélkül, hogy ne mosolyodnánk el rajta. 

Van olyan baba, aki megáll és gondolkozik mászás közben, esetleg elkalandozik és kicsit másfele mászik. Az anyukák közben lelkesen hívogatják a kicsiket magukhoz.
 


 

Ezeket a készségeket javítja a mászás

A babák általában féléves koruk körül már képesek kúszni, egy-két hónappal később pedig már tökéletesen elsajátítják a kúszás technikáját, így elkezdenek mászni, körülbelül 8-10 hónapos koruk között. Akkor állnak készen a mászásra, amikor már önállóan tudnak ülni. 

A mászás előfeltétele az is, hogy az izmai a kezében, a lábában és a nyakában már annyira erősek legyenek, hogy megtartsák őt ebben a testhelyzetben.

Általában először csak hintáznak előre-hátra, később pedig rájönnek, hogy tudnak haladni, így elkezdik az ellentétes lábat és kart előre lendíteni, hogy elindulhassanak. 

A mászás a babák számos készségét fejleszti: 

  • javítja a látásukat, hiszen folyamatosan nézik, hogy merre haladnak,
  • javítja a térérzékelésüket is,
  • fejleszti a memóriájukat, hiszen meg kell jegyezniük, hogy hol milyen tárgyak, bútorok vannak, amiket ki kell kerülniük,
  • erősíti az izomzatukat,
  • javítja a finommotoros készségeiket, beleértve a szem-két koordinációt és az egyensúlyérzéküket (ezek a készségek később az olyan tevékenységeknél segítenek, mint az írás, labdadobás, futás, ugrás, stb.)
  • de a mászás által javul a problémamegoldó készség is, hiszen a babák megtanulják, hogyan közlekedjenek úgy, hogy ne ütközzenek neki semminek. 

A mászás egy fontos fázis gyermekünk fejlődésében. Ha kimarad, akkor komoly problémákat is okozhat, mint például a: 

  • diszlexia,
  • diszgráfia,
  • diszkalkulia,
  • de gondok adódhatnak a logika, a térbeli tájékozódás és az idegennyelv elsajátítása kapcsán is.

Gyakran iskoláskorban derül ki, hogy a tanulási nehézségek, az ügyetlen mozgás vagy a beilleszkedési problémák hátterében az áll, hogy kimaradt a kúszás és/vagy a mászás.

Mi magunk is megpróbálhatjuk ösztönözni babánkat a kúszásra, például gyakoroljuk a keresztirányú mozgásokat: biciklizzünk a lábaival hanyatt fekvésben, érintsük össze az ellentétes kéz- és lábfejét! Készíthetünk akadálypályát párnákból és használhatunk mászó-alagutat is. 

Ha pedig még 11 hónapos korban sem mászik, akkor érdemes szakemberhez fordulni. 

Indexkép: Fabulous Mom Life / Facebook

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja