Fontos tudnivalók a csecsemőjátékokról
Családinet [cikkei] - 2010-08-17
Az egyéves korig tartó csecsemőkor a leggyorsabb változások időszaka. Növekedésben, mozgásának és érzékelésének fejlődésében, valamint értelmének gazdagodásában viszonylag nagyobb utat tesz meg a gyerek e néhány hónap alatt, mint élete bármely későbbi szakaszában.
Kezdetben tekintetével követ mindent, ami mozog, később megfogja, vizsgálgatja, ami csak elérhető: saját testrészeit, környezetének tárgyait. Felfigyel minden változásra, mindent kitapasztal, egyre újabb és újabb mozdulatokkal kísérletezik. Ismerkedik a világgal és önmagával. E folyamatban a játék segíti fejleszteni gondolkodását és érzékelését, a játék által érti meg környezetét.
Jó, ha tudjuk...
...hogy már az egy hónapos csecsemő szereti nézegetni az ágya, bölcsője fölé rögzített, a légáramlatban enyhén himbálózó színes, fényes, vidám, mosolygós arcú figurákat. A műanyagból vagy a puha kitömött textilből készült kis játékok kézzel könnyen forgatható állványon függnek. A legtöbb ilyen játék kellemes dallamot játszik, van olyan is, amely a baba síró hangjára kezd el forogni. A csecsemő tekintetét a hang és a mozgó tárgyak felé fordítja.
Nagyon jól fejleszti a látás- és hallásérzékelést. Fontos tudni, hogy e játékok nem a baba kezébe valók, ha már el tudja érni, illetve fel tud ülni, a játékot el kell távolítani a kiságyról. A baba kocsijára rögzíthetők a kocsicsörgők, amelyek műanyag, színes figurái általában rugalmas zsinórra vannak felfűzve. Ha a csecsemő már fel tud ülni, a kocsicsörgőt vegyük le a babakocsiról, nehogy a kisbaba nyakára tekeredjen a zsinór, mert az veszélyes lehet.
Jó, ha tudjuk...
...hogy hat hónapos kora táján a baba legnagyobb öröme, ha valamit megfoghat és a szájába vehet. Ilyenkor adhatunk neki több részből álló, szétszedhető műanyag játékot, csörgőt, puha, mosható anyagból készült állatot, babát. Ugyancsak a hat hónapos kor táján bújnak elő az első tejfogai, amely járhat olykor enyhe nyálzással, kisebb átmeneti nyugtalansággal és fájdalommal. E kellemetlen tüneteket enyhítik a puha, rugalmas rágókák.
Jó, ha tudjuk...
...hogy a nem mérgező, nyálálló, puha és rugalmas, természetes gumi, műgumi vagy polietilén alapanyagú rágókákat a gyártók nem mindig javasolják kifőzni vagy más módon fertőtleníteni.
A rágókák rendszeres tisztítást igényelnek, amelyet a vásárlási tájékoztatóban megadottak alapján kell végezni. A gyártó által megadott tisztítási utasítást feltétlenül be kell tartani, mert egy nem főzhető, hőre lágyuló műanyagból készült rágóka a főzéssel tönkremegy.
A hűthető folyadékos rágókák a fognövekedés okozta fájdalom enyhítése mellett kellemesen hűtik a baba ínyét. Ezeket a rágókákat nem szabad a fagyasztóba tenni, csak a hűtőszekrényben hűthetők le, mert egy mélyhűtőből kivett rágóka fagyási sérüléseket okozhat. Célszerűen kettőt csomagolnak egybe, így felváltva hűthetők. A rágókában lévő folyadék steril, desztillált víz, amely nem szivároghat ki a rágókából.
Jó, ha tudjuk...
...hogy a csörgők keményebb, szintén nem toxikus műanyagból készülnek, leggyakrabban polietilén, polipropilén, polisztirol vagy akrilnitril-butadién-sztirol az alapanyaguk. A csörgők, csörgős rágókák méret- és formakialakítása lehetővé teszi a könnyű fogást és tartást, amely műveletek által a baba koordinációs képessége fokozatosan fejlődik.
Jó, ha tudjuk...
...hogy a csecsemők által kedvelt és tekintetüket megragadó pasztell színek mellett az erősebb piros, kék, zöld stb. színek is felfedezhetők e játékokon, amelyek ugyanolyan jól stimulálják a vizuális érzékelést, mint a világosabb színek. E játékok rázásakor kibocsátott csilingelő és csörgő hangok kiválóan alkalmasak a csecsemők hallásának fejlesztésére és ezen kívül jól szórakoztatják őket.
A csörgők némelyikén elhelyezett változatos formájú és méretű kiemelkedések egyenetlenné teszik annak felületét, ez és a különféle szerkezetű, puha plüss vagy sima felületű textil anyagok felhasználása a csecsemő tapintó érzékelését fejleszti. A puha, kitömött textil csörgők könnyen tisztíthatók, általában gépben moshatók. A játékba varrt kezelési jelképsor vagy szöveges útmutató szerint kell azokat mindig mosni. A textil csörgők töltőanyaga az antiallergén tulajdonságú poliészter, míg a burkoló anyag tiszta pamut - szintén antiallergén tulajdonságú - vagy poliészter, illetve a kettő keveréke. Textíliából készült lábra rögzíthető csörgőket is kínálnak az üzletek.
Jó, ha tudjuk...
...hogy mire ügyeljünk csecsemőjáték vásárlásnál:
- Azt a játékot, amelyen vagy amelynek cssomagolásán nincs feltüntetve amegfelelőségi jelölés, ne vegyük meg!
- Csomagolatlan bébi játékot ne vegyünk meg az esetleges fertőzések elkerülése érdekében!
- A játék és részei olyan méretűek legyenek, hogy ne lehessen azokat lenyelni és/vagy belélegezni!
- A műanyag csörgők sorjamentesek legyenek.
- Kioldható szalag ne legyen a csecsemőjátékon, ha van rajta, akkor azt otthon távolítsuk el!
- A textil játékokból szálak, szőrök ne hulljanak!
Forrás: www.nfh.hu
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Önismeret az anyaságban
Következő hír
Csecsemő és gyermek ultrahang
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: