SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a bébi- és gyermek lábbelikről

Családinet [cikkei] - 2009-02-23
Jó ha tudjuk, hogy a bébi- és gyermek lábbeli vásárlása során milyen szempontokat célszerű figyelembe venni.
Fontos tudnivalók a bébi- és gyermek lábbelikről

Jó, ha tudjuk...

A gyermek lábbeliknél nyolcféle elnevezést és mérethatárt különböztetünk meg francia méretszámban:

  • bébi lábbeli: 17-től 19-ig,
  • tipegő lábbeli: 20 és 21,
  • kisgyermek lábbeli: 22-től 25-ig,
  • gyermek lábbeli: 26-tól 30-ig.

A felsorolt elnevezésű lábbelik széles orr-résszel készülnek, mivel a láb méretarányai a felnőtt lábaktól jelentősen különböznek. A többi elnevezésű lábbelitől abban is eltérnek, hogy nincs nemenkénti (fiú vagy lány) megkülönböztetés.

  • kisfiú és leányka lábbeli 31-től 34-ig terjedő méretszámú.

A hosszméret-határok azonosak, azonban a láb változó méretarányai miatt már a kisfiú lábbelik szélesebbek és bővebbek a leányka elnevezésű termékektől. A leányka lábbeliknél az orr-rész kialakításánál bizonyos mértékben figyelembe lehet venni a divatirányzatot, hiszen e lábbelik gömbölyű orrformával is készülhetnek.

  • leány lábbeli: 35-től 40-ig
  • fiú lábbeli: 35-től 42-ig

A termékek nagyobb méretszámmal is forgalomba kerülhetnek a megrendelés igénye szerint. E két méretcsoportban a lábbeli orr-részén is teljes mértékben érvényesülhet a divathatás (pl.: gömbölyű vagy hegyes).

Jó, ha tudjuk...

A felsorolt lábbelik sarokmagassági választéka a következő:

  • bébi lábbeli: 5 mm;
  • tipegő lábbeli: 5, illetve 10 mm;
  • kisgyermek lábbeli: 5-15 mm-ig;
  • gyermek és kisfiú lábbeli: 5-20 mm-ig;
  • leányka, leány és fiú lábbeli: 5-35 mm-ig.

A sarokmagasság 5 mm-enként változik.

Jó, ha tudjuk...

A gyermek lábbelik felsőrész modellkialakítása nagyon változatos lehet, azonban a vásárlás során ügyeljünk arra, hogy az első négy korcsoportban lehetőség szerint csak száras-cipőt, illetve szandál esetében magas kéregrészű terméket válasszunk, amely jól rögzíthető a lábhoz.

  • Az első négy korcsoportban több olyan hazai lábbeli típus kerül forgalomba, amelyet az ortopéd szakorvosok véleménye alapján alakítottak ki, ezért vásárlás előtt célszerű a szakorvos véleményét kikérni, pl. sarokmagasság, forma, alsórész kialakítás vonatkozásában. A higiéniai tulajdonságok figyelembe vételével célszerűbb a puha fogású bőr felsőrészű lábbelit választani.


Jó, ha tudjuk...

A láb bonyolult szerkezete tartja a test tömegét állás és járás közben, ezért a legkisebb
gyerekcipo rendellenesség vagy sérülés zavart okoz annak működésében.

  • A szerzett lábbetegségek általában már gyermekkorban kialakulnak, amelyek a későbbiek folyamán az egész életre kihatnak. Éppen ezért már a kisebb elváltozásoknak is fontos szerepet kell tulajdonítani. A legkisebb problémával is forduljunk szakemberhez, hiszen nagyon sok esetben a megfelelő kialakítású lábbeli használata fontos szerepet tölthet be abban, hogy felnőtt korban egészséges legyen a láb.
  • A szülők sokszor keresik fel a szakorvost, mondván a gyermek lúdtalpas, mivel a talp boltozatát kitöltő zsírpárnát összetévesztik a boltozat lesüllyedésével. A járni tanuló gyermeknél a hosszanti boltozat hiánya normálisnak tekinthető, hiszen ez majd az izomtónus növekedésével fejlődik ki. A járási igénybevételhez szükséges aktív izommunka elősegíti a boltozat kialakulását, ugyanis a terhelés hatására a túlburjánzott zsírpárna eltűnik. Az egészségesen fejlődő láb esetében a gyermek második évében érezhető e hatás.


Jó, ha tudjuk...

A lábbeli vásárlása során a következő szempontokat célszerű figyelembe venni:

  • Olyan bébi, tipegő, kisgyermek és gyermek korcsoportú lábbelit válasszunk,cipo amelynek orr-része széles.
  • Az előzőek szerinti lábbelik talprésze is – egészen a sarokrészig – a hosszmérethez viszonyítva széles legyen.
  • Az összeillesztett alkatrészek egyenletes átmenetet biztosítsanak.
  • A belső felület tapintásával lehet érzékelni e tulajdonságot.
  • A lábbeli hajlékony legyen. A sarok-részt leszorítjuk, az orr-részt pedig felfelé nyomjuk: minél kisebb erő szükséges e meghajlításhoz, annál hajlékonyabb a cipő.
  • Az alsórész jól tapadjon a járósíkhoz. E tulajdonságot úgy lehet ellenőrizni, ha sarokrészen egyik kézzel leszorítjuk a lábbelit a járósíkhoz, a másikkal pedig megpróbáljuk elnyomni. Minél nagyobb erő szükséges az elmozdításhoz, annál jobban tapad a talp.
  • Ha a talp ültetett (oldalperemes), ez esetben a lábbeli felsőrészének sérülése nem olyan gyorsan következik be, mint rámás kivitel esetén. A gyermekláb olyan, mint az „örökmozgó”, mindennek nekiüti a cipőt és az könnyen sérül.
  • Köztudott, hogy a gyermekláb évente esetenként 2-3 nagyságszámot is változik, ennek ellenére mindig olyan lábbelit válasszunk, amely nem okoz járási kényelmetlenséget.
  • Minden esetben lábpróbával győződjünk meg a cipő és a láb megfelelő illeszkedéséről, illetve a méret megfelelőségről.


forrás: nfh.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja