SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újszülöttkori teendők - tanácsok a kezdetekhez

Makay Zsuzsa [cikkei] - 2011-12-20
Az újszülött hazajövetele nagy esemény a családnak. Anya, apa, gyermek így lesz egy család, elkezdődik közös életük.
Munkám során megkérem a szülőket, ha lehetséges néhány hétig ne jöjjön látogató a családhoz, mert - évszaktól függetlenül - szinte mindig előfordul valamilyen fertőző betegség. Ha mégis jön babalátogató, mosson alaposan kezet, esetleg vegyen fel egy tiszta felsőruhát, ne maradjon sokáig!
Újszülöttkori teendők - tanácsok a kezdetekhez

Kiságy, járóka


A baba bekerül a kiságyába, ami előreláthatólag másfél-két évig az alvóhelye lesz. A mozgásfejlődés előrehaladtával a kiságyat gyorsan kinövi a baba és idővel járókára lesz szükség. Kapható nagyméretű ágy, melynek szélessége 1 méteres, ebben kényelmesen lehet forgolódni. Helytakarékosság az is, ha egy 1x1 méteres járókát vesz a szülő és az ügyes apuka a négy sarkán 4 fakockával felerősíti az alját. A baba felállásakor visszatehető a fekvőfelület a járok aljára.

Érdemes krepp lepedőt és takaróhuzatot venni, mert az nem igényel vasalást. A fej alá vasalt pelenkát kell tenni. 6 hétig a ruhák vasalása is ajánlott. Mosáshoz bármilyen típusú mosószer használható, de nem attól lesz tiszta a ruha, ha nagy mennyiségű port szórunk a gépbe. Minimum háromszori öblítés az ajánlott. Öblítőszer nem szükséges erős illata miatt.
 

Pelenkázás


Minden pelenka egyszer használatos! Étkezés előtt történik a pelenka cseréje. Ebben a néhány percben kicsit felébred a baba, rájön, hogy éhes. Ha rendszeresen így teszünk, kialakul a rítus, és csecsemő tudni fogja, hogy tisztába tétel után enni kap. Sírós, türelmetlen babák is idővel megtanulják az egymást követő eseményeket. Étkezés közben előfordul, hogy széklet távozik, ilyenkor a jó közérzet miatt ismét tisztába kell tenni a csecsemőt.

A pelenka mérete testsúly kilógrammban van megadva, ezt érdemes figyelni, mert ha túl nagy a babára, fenn áll a veszélye annak, hogy nem zár rendesen és kifolyik a tartalom. Nem ajánlott a popsi törlő rendszeres használata. Leszedi a bőr felsőhámrétegét, ami a védelmet biztosítja, ezáltal utat nyit a vizeletben vagy székletben levő kórokozóknak. Túl sterillé teszi a bőrt, ha rendszeresen használják. A bőr kipirul, könnyebben felázik az amúgy is szinte 24 órán át ázó popsi. Pirosság, probléma esetén speciális kenőcs, krém ajánlott, normál esetben, a gyógyszertárban recept nélkül is hozzáférhető krémet ajánlom. Krém és hintőpor együttes használata tilos!


Öltöztetés

 
Az újszülöttek keze, lába hűvös/hideg a még fejletlen keringése miatt. Körülbelül 2-4 hét alatt ez rendeződik, ami függ a baba súlyától, az évszaktó, a szoba hőmérsékletétől.  A pelenka fölé mindenképpen ajánlott egy pamutból készült bady adása, mely követi a hosszfejlődést, vagyis több patent van rajta. Az első napokban - a nyári újszülötteknek is - hosszú ujjú rugdalódzót ajánlok. Sapkát a szobában ne használjunk, legfeljebb, ha a baba haja nagyon dús, hosszú és fürdetés után nyirkos marad a kicsit hűvös szobában. Nagyon kell figyelni arra, hogy a pelenka, a ruha ne legyen szoros, ne vágjon be a húsba! A takarót elég köldök magasságig tenni, nehogy baleset legyen! Minden esetben huzat kell a takaróra, pláne, ha az egy kicsit bolyhos, szöszös.


Körömvágás


Egy időre született gyermek körme bizony 4-5 napos korára megnő, esetleg töredezik, éles, karmol. Alkohollal lefertőtlenített babaollóval ügyesen le lehet vágni azt, amikor eszik vagy alszik, mert akkor nem kapkod, elkerülhető a baleset. Nem kell fazonra vágni, csak ne legyen éles a sarka. Általában 4-5 naponta szükséges a kézen ez a művelet. A láb körme lassan nő, a 3. hét körül fog történni az első igazítás. Ha egy kicsit begyullad a köröm sarkánál a bőr, alkohollal le kell fertőtleníteni, gyorsan rendbe jön.


Szobahőmérséklet


Normál súllyal született újszülöttek szobáját nem kell túlfűteni! Mindig figyelembe kell venni, hogy a család milyen hőmérsékletet szeret maga körül. Általában 21-23 fok az ideális. Fürdetéshez 24-25 fok. Nyáron ez kevésbé szabályozható, de télen minden esetben megoldható.

Évszaktól függően lehet szellőztetni. Ne féltsük a csecsemőt a friss levegőtől! Kezdetben, 1-2 hétig vigyük ki a szobából, ha kinyitjuk az ablakot, de később - az időjárástól függően - betakarva nyugodtan élvezheti a friss levegőt. Túl meleg, túlfűtött helységben akár óránként is lehet ablakot vagy ajtót nyitni.


Fürdetés


Az első fürdetés mindig szertatás-szerűen történik, legyen az újszülött első vagy többedik gyermek. A fürdetés is a napi rítus része, általában este történik.  Ekkor kapnak tiszta ruhát is.

A fürdővíz hőmérséklete 35-37 fokos legyen. Ha nincs vízhőmérő, akkor a női könyök is nagyon jó erre. Gyógyszertári fürdető kenőcsöt javaslok mindig, mert az tartalmaz olyan anyagokat, melyek a száraz, repedezett bőrre gyógyszerként hat. Mivel ezek a kenőcsök nehezen oldódnak, ajánlott nagyobb mennyiséget egy üres palackba betenni, nagyon forró vízzel összerázni, ebből lesz a baba „fürdősamponja”, amiből félkupaknyi elég a vizéhez. A köldökcsonk miatt a kiskádba elég 8-10 cm vizet engedni. „Ülve”, majd hasra fektetve, biztonságosan fogva, finoman lemossuk a fejtől lábig. Fürdőlepedővel (legjobb a tetra anyagból készült) a felesleges vizet le kell itatni, nem dörzsölni. Ha már nem hámlik, nem száraz a bőre, a hajlatokba kevés hintőpor szórása megakadályozza az összeérő bőrfelületek bepállását. A köldök teljes begyógyulása után hasig érő vízben lehet fürdetni.
Kezdetbe a fürdetés sírással is járhat. Idővel megszokja a csecsemő a vizet és jól érzi magát benne. Mindig jól fogjuk a vízben, nehogy elbizonytalanodjon a kicsi, érezze magát biztonságban.


Ápolás


Fürdetés előtt az úgynevezett olajos tisztogatás már elavult. Ha nagyon  száraz, repedezett az újszülött bőre a karján és a bokáján, akkor napközben többször be lehet ezeken a helyeken kenni fürdető krémmel. Ebben az esetben a vízbe nem kell tenni a baba „samponjából” (lásd fentebb), de nagyon kell vigyázni, mert a baba teste vízzel érintkezve nagyon csúszós lesz!

Orrba, fülbe nyúlni fülpiszkálóval nem lehet! Váladék észlelése esetén vattával lehet kitisztítani. Szükség esetén az orrszívó-porszívó használata kíméletes, gyors, de előtte a váladék feloldása szükséges, hogy elkerüljük a nyálkahártya bevérzését.

A szájüreg külön ápolást nem igényel, szájpenész esetén szükséges a megfelelő kezelést alkalmazni lehetőleg ujjra csavart gézlappal.

Amikor a baba bőre szép, nem száraz, akkor fürdetés után ajánlott a hintőpor használata. Nyáron a has és a hát beszórása is nagyon kellemes közérzetet biztosít a kicsinek.

Fotó: Maggie Winters / Flickr.com

Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja