SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az út kikövezése

Novák Julianna [cikkei] - 2015-11-26
"Az első ölelés gyöngéd ereje" címmel tartott előadást Michaela Mrowetz cseh klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta 2013. március 22-én az ELTE PPK Pszichológiai Intézetében.
Idén ismét ellátogatott hozzánk a Trauma és bonding című konferenciára 2015. november 13-án, ahol "Bonding, az egészséges személyiségfejlődés aranyalapja" címmel tartott előadást. Másnap "Az AnyaBaba egység támogatása az egészséges folyamatokban" címmel egésznapos műhelymunkát vezetett az érdeklődő szakemberek számára.

Az út kikövezése

Michaela Mrowetz 2013-as előadása a szülést követő korai kötődés támogatásáról, a szülői kompetenciák megerősítéséről szólt. Körüljárta a kisbaba világra jövetelének és az édesanyjával való kapcsolatának természetes módját, bemutatta, mi segíti az anyát és a babát az egymásra hangolódásban. Az előadó hangsúlyozta a szülés körüli szakemberek meghatározó szerepét, felelősségét és jelenlétének minőségét a korai kötődés kialakulásának támogatásában.

Hasonlata szerint a babavárás idején a kis jövevény strapabíró életútjának előkészítésekor nagyon fontos, hogy az út alapja elég jól ki legyen kövezve, azaz néhány nagy kő töltse ki a kivájt útmedert. A köztük levő réseket, hézagokat pedig kisebb-nagyobb kavicsok tömörítsék a lehető legszorosabban, és erre jöjjön a stabil és rugalmas útburkolat, ami jól bírja majd a terhelést.

A szülés-születés körülményei jelentős mértékben befolyásolják, hogy a megszületés után a mindennapi stresszhelyzeteket ki hogyan tudja majd kezelni.  Sima, egyenes, stabil lesz az út, ahol a teherautók, kamionok (vagyis a stresszorok) különösebb rázkódás nélkül tudnak keresztül hajtani, vagy hepe-hupás, ahol sok-sok zötykölődéssel tudnak csak áthaladni a járgányok. Ha a három legfontosabb alapkő bekerül az útmederbe, azaz a szülés normális lefolyása, a korai kötődés elősegítése és a szoptatás támogatása megtörténik, akkor mindez biztosabb alapot jelenthet a későbbi sokkhatások, megrázkódtatások elviseléséhez. Az egyénnek és környzetének rezilienciáját, azaz rugalmas megküzdési képességét növelheti.

Ha csak az egyik alapkő hiányzik, azt még könnyebb pótolni a másik kettő biztosításával és a kavicsok megfelelő tömörítésével, de ha már kettő vagy mindhárom hiányzik, akkor nagyon sok kaviccsal és sűrű hézagpótló munkával lehet stabilizálni a későbbiekben ezt az utat. Ha göröngyössé válik az életút, a stresszes helyzetek elviseléséhez több segítségre, gyakori “útjavításra” lehet szükség.

Koraszülöttek esetében is nagyon fontos a korai kötődés biztosítása a minél hosszabb ideig tartó bőr-bőr kontaktus (kenguru-módszer) és a szoptatás támogatásával. Ilyenkor a picik súlya jobban gyarapszik, csökken a szükséges kezelések száma és a gyógyszerek iránti igény.

Nincs olyan helyzet, ami indokolná az anya és az újszülött elkülönítését. Az anya altatása, a baba újraélesztése, az anya vagy az újszülött esetleges rossz egészségi állapota vagy halála sem lehet indoka a szeparációnak!

“A gyermek az anyához tartozik – akár egészséges, akár beteg, akár élő, akár halott – az anya a gyermekéhez tartozik, a gyermek a szüleihez tartozik, minden körülmények között.” – mondja Mrowetz.

Ha az anya magánál tarthatja a kontrollt, és a számára szükséges támogatásban részesülhet, akkor sokkal kisebb a valószínűsége, hogy a későbbiek során enyhébb vagy súlyosabb pszichés elakadás lép fel nála vagy a család kapcsolati hálójában.

A korai traumák elkerülése vagy elsődleges gyógymódja a szeretetteljes, empatikus szakmai hozzáállással, a társas támasz által nyújtott személyre szabott gondoskodással, a WHO által ajánlott normális, természetes folyamatok támogatásával, zavartalan megvalósulásának biztosításával történhet. 

Zavartalan találkozás szülés után – mire képes az újszülött?

Fotó: www.flickr.com

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja