SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A koraszülött gyerekek többsége kinövi az asztmát

Családinet [cikkei] - 2015-03-19
Az idő előtt világra jött gyermekek fogékonyabbak a betegségekre, nagyobb valószínűséggel jelentkeznek náluk asztmás tünetek is. Egy nagyszabású, friss dán felmérés azonban megállapította, hogy a gyermekek többsége idővel kinövi a betegséget.
A koraszülött gyerekek többsége kinövi az asztmát

A kutatók 1,8 millió koraszülött adatait vizsgálták meg születésüktől közel 30 éves korukig. Az 1980 és 2009 közt zajló kutatásban a 37. terhességi hét előtt születettek egészségi állapotát hasonlították össze a később születettekével.

Az orvostudomány fejlődésével a koraszülöttek életben maradási esélyei nagyon sokat javultak az elmúlt évtizedekben, az University of Copenhagen kutatói szerint azonban még mindig keveset tudunk arról, hogy milyen egészségügyi kockázatot rejthet magában az anyaméhben töltött idő lerövidülése. A koraszülött gyermekek egészségéről ezért sok féligazság, félelem kering még ma is a köztudatban.

A magzat a terhesség 37. hetétől már felkészült a szülésre, tüdeje is megfelelően kifejlődött, képes az önálló lélegzetvételre – mondja dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa. Az asztma kialakulásának több oka is lehet, de feltehetőleg a tüdő éretlensége is egy olyan tényező, ami miatt a 37. hét előtt született babáknál gyakrabban jelentkeznek asztmás tünetek csecsemő és kisgyermek korban. A PLOS ONE orvosi folyóiratban megjelent kutatásból kiderül, hogy a koraszülötteknél nemcsak az asztma, hanem egyéb légzőrendszeri eltérések is gyakoribbak, azonban ezek idővel, a gyermek fejlődésével megszűnnek.

A vizsgálatban résztvevők esetében a születéskori különbségek idővel elmosódtak, a kutatók megállapították, hogy felnőtt korukra mindkét csoportban azonos arányban fordult elő a légzőrendszerrel, tüdővel kapcsolatos egészségügyi probléma. A kisgyermekek között tehát ugyan valóban nagyon magas az asztmatikus panaszok előfordulása, de az életkor előrehaladtával ez a különbség egyre kevésbé jelentős.

Forrás: www.tudokozpont.hu
Fotó:
amyelizabethquinn/Pixabay.com
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja