SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megfázott a baba? - így segíthetsz rajta

Németh Noémi [cikkei] - 2016-01-12
A nátha a téli időszakban nagyon gyakori jelenség, főleg a gyerekek körében. Minél fiatalabb a gyermek, annál ijesztőbb lehet az anyuka számára egy-egy kisebb megfázás is. Mit szabad adni a babának és mit nem? Mikor kell orvoshoz vinni a picit? Milyen házi praktikákkal segíthetsz rajta? Ha te is tanácstalan vagy, olvasd el a legfontosabb tudnivalókat.
Megfázott a baba? - így segíthetsz rajta

Figyelem: a cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást. Betegség esetén keressétek fel a gyermekorvost!

 

Milyen gyakori a nátha babakorban?

A megfázás egy felső légúti vírusfertőzés, melyen általában 1-2 hét alatt átesik a csecsemő. Nem kell aggódnod, vagy magadat okolnod, ha gyakran folyik a pici orra: az egészséges kisbabák átlagosan hatszor kapják el a megfázást, mire betöltik az egy éves kort.


Mitől fázik meg a kisbaba?

A nap nagy részében otthon vagytok, amikor kimentek a hidegbe sétálni, gondos anyukaként tökéletesen beöltözteted - úgy, hogy egyáltalán ne fázzon, de nem annyira, hogy túlzottan kimelegedjen és végül megizzadjon. Fürdés után azonnal meleg helyen öltözteted, és az otthonotokban is kellemes az idő, egész télen... Egyszóval mindent megteszel azért, hogy elkerüljétek a köhögést, orrfolyást. Hogyan fázhat meg mégis?

A nátha mögött mindig vírusos fertőzés áll. Bárhol elkaphatja a pici, például ha köhög vagy tüsszent valaki a szobában, hiszen a vírusok a levegőben is terjednek. Sőt, még csak tüsszentés sem kell hozzá. Ha egy fertőzött rokonnal, ismerőssel érintkezik, akkor is elkaphatja tőle a náthát, még ha a betegség átadójának éppen nincsenek is tünetei. Ezért olyan nehéz az anyukák dolga, amikor próbálják megóvni gyermeküket (például azzal, hogy nem találkoznak olyan ismerőssel, akiről tudják, hogy meg van fázva): olyan személytől is megbetegedhet gyermeked, akin semmi nyomát nem látod megfázásnak.

A vírusok tehát így, vagy úgy gyermeked közelébe jutnak, majd megtelepednek az orrában és az orr-garat nyálkahártyán. Végül jó, meleg helyet találván maguknak azonnal el is szaporodnak.


Mit tegyél, ha náthás a baba?

Mivel a nátha oka vírus, az antibiotikumok nem segítenek - bár ezzel sokan nincsenek tisztában. Teljesen téves az a hiedelem, hogy egy vírusos fertőzést antibiotikum felírásával meg lehetne gyógyítani. Így hát ne gondold, hogy ha folyik a baba orra, azonnal gyógyszeres kezelésre szorulna. Az alábbiakat teheted azért, hogy hamarabb meggyógyuljon, illetve enyhüljenek a tünetek:

  • Gyakran ellenőrizd a hőmérsékletét, tartós hőemelkedés vagy láz esetén orvoshoz kell fordulni.
  • Figyeld az orrváladékának állagát, ha már sűrű és nem átlátszó, hanem sárga/zöld/barna, akkor meg kell mutatnod a gyermekorvosnak.
  • Szoptasd gyakrabban (az anyatej védi a kórokozóktól), vagy ha már nem szopik, itass vele sok vizet. A bő folyadék segít, hogy könnyebben feloldódjon a váladék.
  • Használj orrszívót - babák és anyukák egyaránt utálják a hangos szerkezetet, de nagyon hasznos, és néha nincs más választásunk. Ha folyik az orra, vagy szörcsög, eldugult, akkor mindenképpen használd, szabaddá kell tenned a légutakat. Ha túl sokáig marad az orrában a fertőzött váladék, az később középfülgyulladáshoz, légcsőhuruthoz, tüdőgyulladáshoz is vezethet. A gyakori orrszívás segíti a gyógyulás folyamatát, hiszen ha rendszeresen eltávolítod, akkor nem tudnak elszaporodni a vírusok az orrában összegyűlt fertőzött anyagban. Szívd ki a váladékot minden szoptatás és altatás előtt (szopizni sem tud rendesen, ha nem kap levegőt az orrán keresztül).
  • Jót tesz ilyenkor, ha nagyobb a levegő páratartalma, használj párásítót otthon. Ha nincs, akkor tökéletes megoldás egy vízzel telt edény is, melybe tengeri sót keversz, majd a radiátorra teszed.
  • Ha nagyon makacs az orrdugulás, steril izotóniás sóoldattal fellazíthatod.
  • Használhatsz babáknak való sós orrcseppet vagy orrspray-t is, de ez csak akkor hatásos, ha a cseppentés/fújás előtt alaposan kiszívtad a váladékot orrszívóval, mert csak a nyálkahártyához jutva tudják kifejteni hatásukat.  
  • Csodákra képes az anyatej is! Cseppents pár csepp előre lefejt tejet a pici orrába, mielőtt használnád az orrszívót - pár perc alatt fellazítja a váladékot, nem idegen babád szervezete számára, és még vírus- és baktériumölő anyagokat is tartalmaz.
  • Kenj a baba orrlyukára egy pici vazelint, ezzel megakadályozhatod az irritációt.
  • Gyógyteát csak fél éves kortól szabad a babának adni. Ha már elmúlt 6 hónapos, hatékony segítség lehet a csipkebogyótea magas C-vitamin tartalma miatt, a bodzatea lázcsillapításra és köhögés ellen, a hársfatea, mely segít kiizzadni a betegséget és csillapítja a köhögést. A gyógyteák akkor a leghatásosabbak, ha semmivel nem ízesítjük őket, de ha a kicsi semmiképp sem akarja meginni, akkor egy kevés cukrot és citromlevet keverhetsz bele. Mézet 1 éves kor alatt tilos adni a babának, mert akár halálos botulizmus fertőzést is okozhat!


Hogyan kell megmérni a baba lázát?
 

  • Mérheted hagyományos lázmérővel, de ez csak akkor mutat pontos eredményt, ha legalább 5-10 percen át nyugton tud maradni a baba. Hogy ez könnyebben menjen, vedd a karodba, ringasd, énekelj, bábozz neki.
  • Mérheted digitális hőmérővel, ez esetben 2-3 perc is elég és már láthatod is az eredményt.
  • Létezik ezen kívül még fülbe dugható és cumis lázmérő is.
  • Ha a baba végbelében méred a lázat, a végeredményből le kell vonnod 0,5 °C-ot, mert ezen a területen ennyivel magasabb értéket mutat a hőmérő, mint a test többi részén.


Mit tegyél, ha lázas a baba?

Sokan már 37,6 °C-os hőmérsékletet is lázként említenek és kezelnek, pedig valójában 38 °C alatt nem beszélhetünk lázról és csillapítására sincs szükség. Hibát követ el a szülő, ha rutinszerűen lázcsillapítót használ! - figyelmeztet dr. Novák Hunor.

Ha 38 °C feletti a baba hőmérséklete, akkor alkalmazz hűtőfürdőt. Engedj a babának 37 fokos fürdővizet, fektesd bele, majd 10 perc alatt fokozatosan hűtsd le a vizet 28 fokosra. Felejtsd el a hideg vizes borogatást, mert ez nagyon kellemetlen lehet a pici számára.

Ha már többször elvégezted a hűtőfürdőt és mégis újra visszaszökik a láza, vagy ha folyamatosan nagyon magas, akkor kell lázcsillapító kúpot, vagy kanalas orvosságot beadni. Ha este is magas láz gyötri a babát, akkor éjszakára be kell adni egy kúpot, ám alvás közben felébreszteni csak azért, hogy beadj egy újabbat, nem szabad.


Mikor kell a babát orvoshoz vinni?
 

  • Ha a baba még nincs 3 hónapos, az első tünetek megjelenésekor vidd orvoshoz, minden esetben! Ha ezt elmulasztod, ilyen pici baba esetén hamar kialakulhat súlyosabb szövődmény is (pl. tüdőgyulladás vagy krupp).
  • Ha több, mint 3 napja hőemelkedése van (37,5 °C felett)
  • Ha 38 °C fölé megy a láza
  • Ha nehezen lélegzik
  • Ha úgy látod, hogy fáj a füle, ha megpróbálja vakargatni (ez arra utalhat, hogy megfertőződött a füle)
  • Ha az orrából zöld, barna, vagy sárga színű, sűrű váladék folyik, vagy ugyanilyen nyálkát köhög fel
  • Ha több, mint egy hete köhög
  • Ha levert, nem eszik, nem iszik


Mivel előzheted meg a baba megfázását?

Bár 100%-osan kivédeni nem lehet (hacsak nem költöztök el egy másik bolygóra, ahol nincsenek emberek, se vírusok), azért néhány tanácsot betartva csökkentheted az esélyét annak, hogy megbetegedjen.

  • Szoptasd, ameddig csak teheted. Ez a lehető legjobb módja az immunrendszere erősítésének, az anyatejben lévő antitestek pedig hatékonyan szállnak harcba a fertőzések ellen. A szoptatott babák ritkábban kapják el a vírusos fertőzéseket.
  • Ha már megkezdted a hozzátáplálást, akkor legyen saját, külön tányérja, pohara és evőeszközei, ezeket soha ne használja más, csak ő, és ne is adj neki semmit a többiek tányérjából.
  • Próbáld megakadályozni, hogy koszos kézzel a száját vagy szemét piszkálja: a szemen keresztül ugyanúgy bejuthatnak a baktériumok és vírusok a szervezetébe, mint az orrán vagy a száján át.
  • Gyakran szellőztess otthon (rövid ideig), hogy folyamatosan cserélődjön a levegő.
  • Ha meg tudod oldani a gyerekfelügyeletet, vagy rá tudod bízni valakire az intéznivalókat, akkor ne vidd a babát olyan helyre, ahol sok ember tartózkodik együtt, zárt térben (élelmiszerboltok, tömegközlekedési eszközök, posta, bank, stb.).
  • Mosd meg a kezed jó alaposan minden alkalommal, mielőtt tisztába tennéd, vagy megszoptatnád a kicsit.
  • Köhögő, tüsszögő emberekkel ne érintkezzetek. Akinek nincsenek tünetei, azt is kérd meg, hogy mosson kezet fertőtlenítő szappannal, mielőtt babádhoz, vagy a játékaihoz, ruháihoz érne.
  • Ha bárki náthás az otthonotokban, mindig zsebkendőbe köhögjön és tüsszentsen, utána pedig irány kezet mosni!
  • Tisztítsd gyakran a baba játékait, cumijait, és minden mást is, amivel érintkezik.
  • Ha esetleg te, vagy a párod dohányzik, nagyon figyeljetek arra, hogy sose érje füst a babát. Azok a gyerekek, akik sokat tartózkodnak dohányfüstös környezetben (az is elég, ha csak beszűrődik a füst például az erkélyről), gyakrabban fáznak meg és nehezebben gyógyulnak ki belőle, mint a többiek.

Mielőbbi gyógyulást kívánunk minden apróságnak!

Kép: joffi / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja