SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amit a pelenkákról érdemes tudni

Családinet [cikkei] - 2012-10-31
Várandós anyukák gyermekük világra jöttének közeledtével egyre többet készülnek az új családtag fogadására. Így a sok babaholmi között a pelenkák kiválasztására is sor kerül. Van, aki a kisbaba megszületése után is szeretne érdeklődni, hogy milyen választék áll a rendelkezésére.
Amit a pelenkákról érdemes tudni

Mosható pelenkák

Sokan maradinak, túl időigényesnek tartják a pelenkák mosható csoportját. Ám a tapasztalat az, hogy akik a természetesség hívei, mind csak ilyet használnak.

Előnyük, hogy mivel megfelelő légáteresztést biztosít, nem okoz pelenkakiütést. A költséghatékonyságáról se feledkezzünk meg. Igaz, hogy első alkalommal nagyobb beruházást jelent, viszont hosszútávon még mindig marad a 15-20 darab pelus, ellentétben az eldobhatóval, amiből a pelenkás korszak végéig 6-7 ezret is elhasználunk, nem beszélve ennek költségéről, mely százezer forintos nagyságrendben mérhető. Sőt, a mosható pelenkát még több generáció is használhatja, ha vigyázunk rá.

Az eldobható pelusok kiválóan magukba szívják a nedvességet, így a babában nem alakul ki kellemetlen érzés, és elég sokáig húzódhat, mikor már szobatiszta lesz. Ezzel szemben a moshatóknál felismeri, hogy ez a tartalom igen csak zavaró így már 1 és 2 éves kora között szobatisztává válhat.

Nadrág szabású pelenka belső

A gyártó olyan szempontok alapján készíti el ezeket, hogy jól rögzíthető (így a comboknál gumírozott), kényelmes legyen, a nedvességet jól magába szívja. Anyaga lehet frottír, polár, flanel, gyapjú. Rögzítés is többféle módon történik. Például Tépőzáras, patentos, gombos, megkötős, vagy pelenkacsatos. Ez utóbbi egy három ágú csipesz, mely összefogja a pelus elejét, a két oldalsó résszel. Méret szerint létezik egy-, két-, vagy többméretű pelenka (lásd az alábbi táblázatot). Van olyan kialakítású, melynek zsebébe betét helyezhető.

Prefold

Mondhatni ez a legköltséghatékonyabb belső pelenka, mely széthajtogatva téglalap alakú, hasonló a jól ismert tetra pelenkához. Készülhet pamutból, bambuszból és lenből is. Sok esetben középen van egy vastagabb nedvszívó réteg. Használatát tekintve sokféle hajtogatási módszer létezik. Idővel kitapasztalhatjuk, melyik számunkra a legmegfelelőbb, ugyanis fontos ügyelni a comboknál a pontos illesztésre, hiszen ez nem gumis, mint a nadrágpelenka. Alapfunkcióján kívül több lehetőség is van felhasználását illetően, mivel belehajtogathatjuk a zsebes pelenkába, vagy akár büfiztetőnek is vállukra teríthetjük.

PUL pelenka külső

A fentiekben ismertetett pelenkatípusokhoz mindenképp szükségünk van egy külső nedvzáró pelenkára. A PUL rövidítés is ezt hordozza magában: Poliuretánnal Laminált. Ez egy filmréteg mely a textil anyagon bevonatot képez, megakadályozva ezzel a nedvesség kiszivárgását, ugyanakkor megfelelően légáteresztő. Általában míg a belsőt kicseréljük, ez a külső újrahasználható, ám szükség esetén mosható. Vasalástól kell csak óvni, mert ezzel a vízhatlanságát elveszti.

AIO (All in One) pelenkanadrág

Ennél a fajtánál mind a belső, mind a külső rész együtt jeleneik meg. Így kényelmes a használata, mosás és szárítás után egyből feladhatjuk a babára.

Mindezek mellett létezik ún. székletfogó papírbetét, amit a fenti esetek mindegyikében alkalmazhatunk. Ennek anyaga cellulóz, mely teljes mértékben lebomlik biológiai úton, így nem károsítjuk vele környezetünket.

Méretezésük

Egyméretű Pelenkás korszak elejétől végéig patentokkal állítható.
Kétméretű I. méret II. méret
Többméretű NB S M L XL XXL
Súy 3-5 kg 3-9 kg 7-9 kg 9-12 kg 12-15 kg  15-18 kg 

 

 

 

Egyszer használatos pelenkák

Ezek a legszélesebb körben elterjedt pelusok. Előnyükre írható, hogy használatuk praktikus és kényelmes. A vízhatlan bevonatot itt egy műanyag réteg képezi, belül pedig a nedvesség felszívását egy cellulózból készült réteg biztosítja. Ebben található egy speciális zselésítő anyag, mely a vizeletet magába szívva száraz felületet tesz lehetővé a babapopsi számára.

Számos fajtájuk létezik, melyek a baba növekedéséhez, mozgásigényükhöz igazítva készülnek, így kiválaszthatjuk a számunkra megfelelőt.

Fiú, vagy lány?

Sokan nem is tudunk róla, hogy van külön pelenka lányoknak és fiúknak. Különbség a kettő között a nedvszívó réteg megvastagításában található. A kislány lefelé pisil, a kisfiú pedig előre, ezért van szükség az egyiket alul, a másikat elöl megerősíteni, hogy jobban felszívja az érkező vizeletet. Ennek onnantól van inkább jelentősége, mikor a picik járni kezdenek.

Koraszülöttnek

Azoknál a babáknál, akik koraszülöttek, vagy nagyon kis súllyal születtek még az egészen kis méretű pelenka is óriásinak tűnik. Hogy a csöppségnek is kényelmes legyen, és az ápolók is könnyebben el tudják látni, ha inkubátorra szorul, fejlesztették ki ezt a fajtát, mely a 0-ás méretet kapta.

Újszülöttnek

Az első hetekben fontos, hogy az érzékeny köldök kímélve legyen. Az újszülötteknek készült pelenka elejét épp ezért úgy alakították ki, hogy ne nyomja a köldököt. Ennek a fajtának különösen elöl és hátul kell jó nedvszívónak lennie, mivel a picik idejük nagy részét fekve töltik. Ezen kívül az is figyelembe lett véve, hogy az anyatejjel vagy tápszerrel való táplálkozás eredményét, a híg székletet jól felszívja.

Úszáshoz

Sokan előszeretettel használják ki a 6-8 hónapos korig tartó búvárreflexet, és viszik a kicsiket uszodába. Ennek a reflexnek köszönhetően, ha a baba orrát, vagy száját víz éri, azonnal lezárják a légcsövüket, és orrukon levegőt fújnak ki. A pelenka persze eközben sem hanyagolható el. Az úszópelenka gumírozott kivágásai kényelmes mozgást engednek. A vizeletet átengedik, de a többi tartalmat benn tartják, megakadályozva ezzel, hogy szennyeződés kerüljön a vízbe. Anyaga gyorsan szárad, tépőzárral és egy biztonsági megkötővel rögzíthető. Ha tiszta maradt az úszás végére, elegendő csupán kiöblíteni, és megszárítani, ha nem, a tartalom eltávolítása után mosógépben gond nélkül mosható.

Bugyipelenka

Ez a fajta, a gyermek szobatisztává válását segíti elő. A tépőzár helyetti gumis kialakításánál fogva saját maga le- és fel tudja húzni. Ha pelenkacserére van szükség, ezt mind a szülő mind a gyermek könnyedén, gyorsan meg tudja tenni. Általában ez a pelus 4-7-es méretekig kapató (méreteket lásd a táblázatban).

Éjszakai

Az éjszakai pelenkák nagyobb gyermekek számára készültek, akik éjszakánként vizelettartási problémákkal küszködnek. Ezeket úgy tervezték, hogy a pizsama alatt egy hagyományos alsóneműhöz hasonlóan lehessen viselni, így a fel-, levétel is egyszerű A vékony, szuper nedvszívó felület meggátolja a folyadék kiszivárgását. Amennyiben nem történt „baleset” a pelenka többször is felhasználható.

Méretezésük

Méret  Súly  Elnevezés
0 1,2 kg alatt  Koraszülött
0 1-3 kg   Kisméretű
1 2-4 kg  Újszülött
2 3-6 kg  Mini
3 5-9 kg   Midi
4 8-14 kg  Maxi
4+ 9-20 kg   Maxi+
5 11-19 kg   Junior
6 12-22 kg  Extra Large
7 15-30 kg XL

Éjszakai pelenkák méretezése

Kor  Súly
4-7 éves 17-30 kg
8-15 ves  27-57 kg

Amennyiben az eldobható fajták mellett döntenénk, mielőtt vásárolnánk érdemes végiggondolni, hogy több-e az előnye a mosható fajtákkal szemben. Döntésünket ez alapján hozzuk meg!

Képek forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja