SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fáj a kisbabám hasa, mit tegyek?

Nagy Edit [cikkei] - 2023-12-08
A csecsemőkorban jelentkező hasfájás egy gyakori probléma, amely az emésztőrendszer érésével általában három-négy hónapos korra spontán megszűnik. Sok szülő aggódik, amikor kisbabájuk sokat sír hasfájás miatt és az aggodalom mellett kimerítő is mindez a baba környezete számára. Szerencsére a csecsemők esetében ezek a tünetek többnyire ártalmatlanok és a szervi elváltozások ritkák
Fáj a kisbabám hasa, mit tegyek?

A hasfájás egyik oka a túletetés

A túletetés miatt a zsigeri szervek fala feszülhet, ami kellemetlen érzést okoz a babának.
Teendő: A túletetés elkerülhető, ha a babádat igény szerint szoptatod. Inkább gyakrabban, de kevesebb mennyiséget adjunk a babának enni, és kerüljük a túletetést.

Sok levegő nyelése

Ha a csecsemő mohón eszik, sok levegőt is nyelhet, ami a gyomor feszülését és így hasfájást okozhat.
Teendő: Minden étkezés után és szükség esetén közben is büfiztessük meg a babát, hogy a lenyelt levegő eltávozhasson, csökkentve ezzel a gyomorfal feszülését és a kellemetlen érzést.

A hasfájás kezelése

A csecsemőkori hasfájás kezelése általában nem igényel komoly beavatkozást. A szülők és gondozók figyelmessége, valamint a helyes étkezési szokások kialakítása gyakran elegendő a tünetek enyhítésére. Ha a hasfájás tartóssá válik vagy más tünetekkel társul, érdemes a gyerekorvossal konzultálni. A megfelelő gondozással és odafigyeléssel a csecsemők hasfájása enyhíthető és megelőzhető.

 

Egyéb okok, amelyek miatt fájhat a kisbaba hasa

Fertőzés okozta hasmenés

A fertőzéses eredetű hasmenés a zsigeri szervek fokozott mozgása miatt okozhat hasfájást.
Teendő: A megelőzés érdekében ügyeljünk a higiéniai szabályok betartására, különösen a tápszer és az ételek elkészítésekor. Tápszeres babáknál használjunk babavizet és azt is főzzük fel, mielőtt a gyermeknek adnánk.

Fokozott bélműködés

A fokozott bélműködés görcsös fájdalmakban nyilvánulhat meg, ami a bélfal feszüléséből és húzódásából adódik.
Teendő: Szoptatós anyáknak figyelniük kell táplálkozásukra. Kerüljék a gázképződést elősegítő ételeket, mint a káposzta, karfiol, bab, hagymafélék. Bizonyos ételek, mint a tojás vagy a tehéntej, allergizáló hatásúak lehetnek, ezeket is érdemes kerülni.

Bár a csecsemőkori hasfájás általában ártalmatlan jelenség, fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermek étkezési szokásaira.
A csecsemőkori hasfájás kezelése nemcsak az aktuális kellemetlen tünetek enyhítését szolgálja, hozzájárul a gyermek hosszú távú egészségének megőrzéséhez is. A megfelelő táplálkozás, higiénia és szülői figyelem mind kulcsfontosságúak ebben a folyamatban. A legtöbb esetben a csecsemőkori hasfájás kezelése egyszerű és hatékony.

Laktóz-érzékenység

A laktóz-érzékenység az anyatej vagy a nem megfelelő tápszer hatására is jelentkezhet. A tejcukor (laktóz) tartalmú étrend fogyasztását követően 30-120 perccel jelentkező tünetek közé tartozik a hasfájás, haspuffadás és hasmenés. Gyakran antibiotikum szedése után alakul ki átmeneti laktóz-érzékenység, mivel a laktáz enzim sérülékeny és előfordulhat, hogy ideiglenesen nem tudja ellátni feladatát.
Teendő: Ha a babánál laktóz-érzékenységre utaló tüneteket tapasztalunk, forduljunk szakemberhez. A szakember diagnózist állít fel és szükség esetén diétát ír elő, legyen szó szoptatásról vagy hozzátáplálásról.

Ételallergia miatti hasfájás

A tehéntej fehérje allergia a csecsemőkori ételallergiák gyakori oka. Ez már a kizárólagos anyatejes táplálás ideje alatt is jelentkezhet, ha az anya fogyaszt tejet vagy tejterméket. A tünetek gyakran a tehéntej- és tejtermékbevitel növekedésével jelentkeznek, és ezek közé tartozik az ekcéma, hasfájás, hasmenés, haspuffadás és nyálkás székletürítés.

A csecsemőkori hasfájás egy összetett jelenség, amelyet számos tényező okozhat, köztük túletetés, levegőnyelés, fertőzések, fokozott bélműködés, laktóz-érzékenység és ételallergia. A szülőknek és gondozóknak fontos figyelmükkel és megfelelő táplálkozási szokásokkal segíteniük a gyermeket a tünetek kezelésében.


Módszerek a hasfájás enyhítésére

  • Babamasszázs és tornáztatás. A baba hasának finom masszírozása az óramutató járásával megegyező irányban, körkörös mozdulatokkal segíthet. A csecsemő tornáztatása, amikor a hanyatt fekvő baba lábait behajlítjuk és a hasa felé nyomjuk, szintén hatékony lehet.
  • A hasra helyezett meleg borogatás ellazíthatja az izmokat. Használhatunk melegített textil pelenkát vagy vízben melegíthető géllel töltött párnát is.
  • A csecsemő számára kényelmes etetési testhelyzet fontos, hiszen a görnyedt pozícióban több levegőt nyelhetnek, ami feszülést okozhat.
  • A csecsemő hordozása a megfelelő hordozóeszközzel enyhítheti a fájdalmat, mivel a függőleges testhelyzetben a gázok könnyebben távozhatnak.
  • Édeskömény és ánizs tea, vagy vény nélkül kapható végbélkúpok és cseppek is segíthetnek, de alkalmazásuk előtt kérjük ki gyermekorvosunk tanácsát.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben a baba fejlődése normális, nem bukik vagy hány rendszeresen, és a széklet- és vizeletürítése szokásos, általában nincs ok az aggodalomra. Azonban, ha megváltozik a baba viselkedése, nyugtalanabb lesz, gyakrabban sír, többet bukik vagy hány, vagy ha a széklet állaga, mennyisége, gyakorisága megváltozik, esetleg vér van benne, akkor haladéktalanul forduljunk szakemberhez.

A csecsemőkori hasfájás kezelése számos módon történhet, de a legfontosabb, hogy a szülők figyeljenek a gyermek jelzéseire és változásaira. Ha a fent említett módszerek nem hoznak megkönnyebbülést vagy ha a tünetek súlyosabbá válnak, mindenképpen keressünk fel egy szakembert. A gyermek egészsége és jóléte a legfontosabb, és ez gyakran szakértői tanácsot és kezelést igényel.

csaladmentor.hu

Nyitókép: samuel Lee képe a Pixabay -en.

Nagy Edit


Nagy Edit
védőnő, babamasszázs oktató és családi rendszerállító

Elérhetőségeim:
Email: nagyedit@csaladmentor.hu
Honlap: www.csaladmentor.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja