SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élősködő nélküli háziállatokat!

Singola Edit [cikkei] - 2008-09-02
Kisállatainkban a leginkább elterjedt, mindenhol problémát okozó élősködők: a bolhák.
A bolhásság nemcsak kedvencünknek kellemetlen, hanem a gazdának is. A bolhák veszélyt jelentenek az emberre is, különösképpen a gyerekekre.
Élősködő nélküli háziállatokat!
A bolhacsípés viszketést okoz, ami bőrkiütéshez és bőrgyulladáshoz vezethet. Ezért fontos, hogy többet tudjunk a kellemetlen élősködőkről, hogy megelőzhessük a megtelepedésüket.  Rendkívül apró méretük miatt ugyanis nehéz észrevenni őket, de még nehezebb kiírtani.

A bolhák körülbelül egy hónapig élnek, de nagyon gyorsan szaporodnak. Naponta akár 50 petét is lerak a nőstény, tehát ha utánaszámolunk, akkor rájöhetünk, hogy 10 nőstény akár 15 000 petét is rakhat! Óriási szám.

Hogyan is jutnak a bolhák az állatokba?

A kifejlett bolhák egyszerűen ráugranak az áldozatra: kutyára, macskára, emberre. Nem telik el pár perc, és máris szívják a vért. 48 órán belül lerakják az első petéket, amelyek leesnek a gazdaállatról, és a környezetbe kerülnek. A peték néhány nap alatt kikelnek, lárvákká alakulnak. Mivel nem szeretik a fényt, sötét helyekre menekülnek: szőnyegbe, kárpitba, padlórésekbe. Emiatt nehezen vesszük észre őket. A lárvák gubót szőnek, majd ebből kibújnak a kifejlett bolhák. Semmi más dolguk nincs, mint várni az áldozatot, és ráugrani. A bolha képes akár 30 cm-t is ugrani.

Miként szaporodnak el a lakásban?

A házi kedvenc szőréről szétszórja, amerre csak jár a lakásban: kanapé, szőnyeg, ágy. Hozzá kell tenni a szaporaság miatt, hogy ha állatunkban 5 bolha van, akkor az azt jelenti, hogy a lakásban 95!

Hogyan szabaduljunk meg tőlük?

Ha csak az állatról távolítjuk el az élősködőket, azzal még nem oldottuk meg a problémát, ugyanis a környezetben ott maradnak a peték, tehát rövidesen állatunk is visszafertőződik.

A lakásból porszívózás útján a lárváknak csak az 50%-át tudjuk elpusztítani. Mindenképp kell alkalmaznunk valamilyen bolhaellenes szert.  

Legfontosabb a megelőzés!

Figyeljünk állatunkra! A bolhásság legelső jele a vakarózás. Az állat harapdálja, nyalogatja magát, ha bolhás. A testén fekete apró pöttyöket észlelhetünk, ami nem más, mint a bolha ürüléke.  

Fontos, hogy kezelésbe vegyük kisállatunkat. Olyan bolhaellenes készítményt alkalmazzunk, ami gyorsan elpusztítja az élősködőket. Otthonunk tisztítására pedig olyan szert, amely a petéket is kiírtja. Ha túl vagyunk a nehezén, akkor fordítsunk nagy gondot a fertőzés megakadályozására. Kezeljük kedvencünket rendszeresen, egész évben. Kérjünk tanácsot szakembertől. Sokféle készítmény kapható, de tudni kell, hogy nem mindegyik hatásos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas, csak erős idegzetűek olvassanak tovább. Till Tamás 11 éves volt, amikor 2000-ben egy vadasparkba indult - de már sosem ért haza. Szüleinek 24 évet kellett várniuk arra, hogy kiderüljön, mi történt gyermekükkel. Holttestét most megtalálták, és ezzel sokkoló történetre derült fény.
Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.
Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

A testsúlygyarapodásnak legtöbbször természetes oka van: több energiát viszünk be, mint amennyit leadunk. De vannak bizonyos jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy hormonális háttere lehet a hízásnak - elsősorban ilyen, ha más okkal nem magyarázható a testsúly növekedése. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokat a gyakoribb endokrinológiai betegségeket vette számba, amelyek hízást okozhatnak.
Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Cseuz László 16 nap alatt érkezett meg Párizsba, a nyári olimpiai játékok helyszínére péntek délután.
Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Az alkohol alapvetően toxikus hatással bír a májra, és a korábbi, szívesen hangoztatott mondásokkal ellentétben, mára bebizonyosodott, hogy nincs is még egészségesnek mondható alkoholmennyiség. Mindez nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem lehet koccintani egy-egy pohárral, de májbetegséggel élőknek nagyon körültekintőnek kell lenniük ezen a téren. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, van-e olyan mennyiség, amit még elfogyaszthatnak a hepatitiszes betegek, befolyásolja-e ez a kezelést, illetve milyen tünetek esetén kell mindenképpen orvoshoz fordulni.
A szerkesztő ajánlja