SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudomány kontra Isten (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Sallai Enikő Jutka [cikkei] - 2011-04-28
Ismét nagyot alkotott az orvostudomány, hazavihették szülei, a mindössze 350 grammal világra jött kisbabát, több hónapos kórházi kezelést követően, a jelek szerint egészségesen, károsodás nélkül.
Tudomány kontra Isten (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

genetikaAz elmúlt évtizedekben ugrásszerűen fejlődött az orvostudomány, és a technika. Ezt a tudást, az egészségügyben is használjuk. Gondoljunk csak a lombikbébi programra, hány párnak adott esélyt saját babára.

A genetikai kutatások, és kísérletek, már azt is lehetővé teszik, hogy megválasszuk leendő gyermekünk nemét, de akár a szeme színét is meg tudnánk határozni. Egyelőre ez még nincs gyakorlatban, hiszen nincs engedélyezve, és komoly ellenállásba ütközne, akár a próbálkozás is. Valljuk be, ijesztő ez a jövőkép, gyermeket gyártani, mint egy árucikket, legyen jó zenei érzéke, és kék szeme, és vörös haja, ne legyen hízásra hajlamos, és természetesen okos is legyen.


Ugyanakkor van egy másik oldala is a dolognak. Ezzel a technikával ki lehet szűrni a betegségeket. És ez megfontolandó. Ha képesek vagyunk rá, miért ne tegyük? Mert ez beavatkozás a teremtésbe, ami Isten jogköre. Feltételezve, hogy Isten kezeiben van a sorsunk, elmondhatjuk azt is, ő adott nekünk értelmet, ő segített minket hozzá ehhez a tudáshoz, hisz ha ellenére lenne, tehetne ellene. Egy feltételezésre alapozzuk a fejlődésünket? Ez alapján, maradhattunk volna, abban a hitben is, hogy a Föld lapos, vagy nem kéne beadni a védőoltásokat, vagy megmenti egy életet, a lélegeztetővel, és a végtelenségig lehet folytatni a sort.

Természetesen egyetértek azzal, hogy, ne gyártsunk tökéletes gyerekeket, túl nagy üzlet lenne belőle, és elveszne pár emberi érték, ez a generáció még nem áll készen ekkora változásra, de nem értek egyet azzal, hogy nem lehet törvényesíteni például az örökölhető betegségek kiszűrését, olyan esetben, ahol valamelyik szülő beteg, vagy hordozója egy olyan kórnak, ami nagy eséllyel örökölhető. Miért lenne bűn ezt kiszűrni? És adni egy esélyt, az új életnek, hogy azt nem viszi tovább. Képesek vagyunk kiszűrni például a skizofréniát, a cukorbetegséget, a szívbetegségeket, olyan kórokat, amire nincs gyógymód, és nem tudjuk megelőzni sem. Nem is lenne bonyolult szabályozni, hiszen lombik esetén alkalmazható, és csak abban az esetben adnának engedélyt rá, ha bizonyíthatóan, örökölt betegség van a családban.

Isten pedig, elég hatalmas ahhoz, ha azt a sorsot szánja a gyermeknek, hogy beteg legyen, megoldja másképp, a későbbiekben, van elég kór amit elkaphat. De logikusan nézve a kérdést, ez is egyfajta megelőzés. Miért lenne bűn, felhasználni a megszerzett tudást?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja