SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Arctorna kicsiknek

Családinet [cikkei] - 2010-11-15
Elképzelhető, hogy az arctorna még teljesen új fogalom néhányunk számára, nézzük meg, mit is jelent valójában.
Arctorna kicsiknek

A száj motorikájának tökéletesen kell működnie ahhoz, hogy a gyermek teljesen tisztán tudja képezni az egyes hangokat.
Az első életévben a szájizomzat leginkább a táplálékfelvétel által erősödik: először a szopással, majd a rágással. Ezért nagyon fontos, hogy a gyermeknek az első év végére már szilárd táplálékot is adjunk., pl. nyers répát, karalábészeleteket, kenyeret héjával. Az étel megrágásakor a gyermek ajkának, nyelvének, állkapcsának mozgatása mellett a rágás teljes koordinációját is begyakorolja, megtanul csukott szájjal enni.. Természetesen a beszéd is egyfajta szájgimnasztika. Cikkünkben azonban inkább olyan játékos gyakorlatokat írunk le, melyek „ügyesítik” az ajkak, a nyelv és az állkapocs használatát.
Ezeket a vidám gyakorlatokat valószínűleg szívesen végzi majd gyermekünk.


1. Gyakorlat: nyelvnyújtogató robot.
A kis „robotot” gombnyomással vezéreljük.. Ha finoman megnyomjuk a gyermek jobb fülcimpáját, akkor nyelvét a jobb szája sarkánál dugja ki. Ugyanezt végezzükk el a másik oldalon is. Ha megnyomjuk a gyermek orrát, akkor nyelvét a szája közepén dugja ki, felfelé tartja, mintha meg akarná nyalni az orrát. Ha megnyomjuk az állát, akkor lefelé irányul a nyelv. Amikor a gyermek mellére nyomjuk tenyerünket,, „kikapcsol” a robot, nyelve eltűnik a szájában, ajkait összezárja.


2. Gyakorlat: grimaszverseny
Minden gyerek viccesnek találja, amikor félelmetes, vagy mulatságos arckifejezést vesz fel, mellyel kiválóan erősíthető a teljes arcizomzat. Álljunk a tükör elé és vágjunk minél többféle „arcot”. Utánozhatjuk a gyerekünket, vagy ő minket, és kitalálhatunk tréfás neveket is az egyes arckifejezésekhez.


3. Gyakorlatok szívószállal:
Ez az egyszerű eszköz nagyon jó segítség a szájtornához.

Porszívó: kérjük meg a gyereket, hogy a szívószál segítségével szívjon fel könnyű dolgokat az asztalról és tegye bele egy tálba vagy dobozba. Felszívhat apró papírfecniket, vagy száraz borsót (itt vigyázzunk, hogy elég vékony legyen a szívószál ahhoz, hogy ne kerüljön bele a borsószem).

Bugyborékolás: amit evés közben nem szívesen látunk az asztalnál a gyerektől, azt most szabad neki. Belefújhat a szívószállal, mondjuk egy tál tiszta vízbe, de habot is készíthetünk egy kis babasampon segítségével, (csak ne szívja fel!).

Vatta-szlalom:
Rakjunk az asztalra, vagy a földre  akadálypályát építőkockákból. Tegyünk bele olyan akadályokat, amit meg kell kerülni, vagy ék alakú kockákból rámpát is készíthetünk. Több gyerek is versenyezhet. Egy vattapamacsot kell vezetni úgy, hogy a szívószállal fújják. Akár stopperrel is lehet mérni, ki halad végig gyorsabban.

Szappanbuborék-fújással is igen jól erősíthető a száj izomzata és gyakorolható a légzéstechnika.

Nem is gondolnánk, de ha sokat mosolyogunk egymásra, vagy ha vidáman nevetgélünk, azzal is tornáztatjuk a beszédhez szükséges izmokat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja