SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Beszéljünk zsiráfnyelven!

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2010-12-08
PARA?digmaVÁLTÁS! címmel országos konferenciát rendeztek 2010. november 30-án és december 1-jén az Ódry színpadon. A rendezvény az iskolai agresszió kezelésével és megelőzésével kapcsolatos együttgondolkodást, nézőpontok, módszerek és jó gyakorlatok bemutatását tűzte ki célul.
Beszéljünk zsiráfnyelven!

A közvélemény, a média két éve foglalkozik rendszeresen az iskolai agresszió témájával, néhány olyan, nagy sajtóvisszhangot kiváltó súlyos incidens kapcsán, mely új intézkedésekre sarkallta a Fővárosi Önkormányzatot. 2008-ban a probléma gyökeres kezelését célzó, átfogó projekt elindításáról döntött. Ennek fő célkitűzése a társadalmi tudatformálás, illetve az erőszakellenesség terjesztése, a módszertani megújulás, a tudatosan felépített, prevenciós- edukációs programok megvalósítása volt. A Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Tanácsadó Intézetben ezen célok elérésére létrehozták az Agressziókezelési Munkacsoport, mely jelenleg hét fővel működik.

dr_bagdy_emokeA konferenciát ez a szakmai és operatív csoport szervezte. A rendezvény fővédnöke Pokorni Zoltán az Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottságának elnöke volt. Moderátora és vezető szerkesztője pedig Horváth Ida a MR1 Kossuth Rádió „Vendég a háznál” című, gyermekekről szóló műsor szerkesztője volt. A témában többek között olyan neves szakemberek tartottak előadást, mint Dr. Bagdy Emőke pszichológus, Dr. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus és Dr. Herczog Mária szociológus.

Az iskolai agresszió okait és kezelését tárgyaló délelőtti előadások sorát egy pódiumbeszélgetés zárta. Horváth Ida hívta - rendhagyó módon egy asztalhoz a „Hivatal” és a „Művészet” képviselőjét: Aáry-Tamás Lajost az oktatási jogok biztosát, és Háy János írót. Mindkettejükben közös, hogy az iskolafalakon belül történő visszaélések ellen küzdenek, ki-ki a saját eszközeivel. Szóval, tollal, paragrafusokkal … és megint szóval.

A délutáni program a lehetséges megoldásokra, a pozitív eredményekre összpontosított. Fótiné Németh Margit pszichológus, a MFPI Agressziókezelési Munkacsoport vezetője bemutatta a Mérei Projektet. Ezt a többlépcsős pedagógiai célú csapatépítő eljárást a projektben résztvevő iskolapszichológusok alakították ki iskolai osztályokban csoportkonfliktusok rendezésére, az együttműködés fejlesztésére.

Negrea Vídia pszichológus és Boroznaki Zita pedagógus a resztoratív módszert mutattadr_vekerdy_tamas be, mint olyan alternatív konfliktuskezelési eljárást, amely büntetés helyett a károk helyreállítását, a konfliktus következtében kialakult szükségletek megállapítását tartja a legfőbb célnak, és tettéért aktív felelősségvállalásra ösztönzi a szabályszegőt. Továbbá célul tűzi ki a konfliktus által érintett személyek és közösségek belső kapcsolatainak hosszú távú helyreállítását és megerősítését is.

Dr. Gádoros Júlia és Dr. Kenézlő Eszter gyermekpszichiáterektől a Vadaskert Kórház indulatkezelést segítő élmény- és kalandterápiás programjáról hallhattunk, láthattunk beszámolót. A tréningben résztvevő gyerekek szinte minden feladatot csak közösen, egymást segítve tudnak megoldani, így fejlődik bennük az együttműködésre való készség.

vegvari_viktoriaVégvári Viktória színházpedagógus az osztályteremszínházat mutatta be. Ezzel a speciális színházi előadásformával a Kolibri Gyermek és Ifjúsági Színház rendez interaktív osztályfőnöki órákat. A színdarabok a kamaszokat foglalkoztató, kényes, nehezen megbeszélhető témákat, konfliktushelyzeteket mutatnak be. Az előadást követően a diákok pszichológus szakember segítségével megvitatják és közösen feldolgozzák a látottakat. Hasonló képpen zajlanak az Orlai Produkciós iroda és a KoMa Társulat tornatermi színházi előadásai is, amelyek közül a „Kisded játékok” című megrázó darabot, a konferencia résztvevőinek is bemutatták, és természetesen az azt követő beszélgetés sem maradt el.


Másnap, december 1.-én „Kölcsönhatások” címmel két helyszínen szekcióülések zajlottak „Környezeti kultúra - Interakció - Művészeti nevelés” és „Kortárssegítő és prevenciós programok” témakörökben. Délután elsősorban pszichológusoknak és pedagógusoknak szóló műhelymunka folyt a resztoratív technikáról.

kerekasztal

Mindnyájunknak zsiráfnyelven kellene tanulnia - mondta dr. Bagdy Emőke nyitóelőadásában, közönsége teljes egyetértésével. Mi az a zsiráfnyelv? Egy erőszakmentes, együttműködő kommunikáció, amit Marshall Rosenberg amerikai pszichiáter-pszichológus fejlesztett ki. Célja, hogy az emberek nagyobb együttérzéssel és világosabban - kevesebb félreértéssel - tudjanak egymással kommunikálni. És miért zsiráf? Mert hosszú nyaka segítségével nagyobb rálátása van a kialakult (konfliktus) helyzetre,”túllát” a felszíni szituáción. Hatalmas ereje van, de nem használja a másik ellen fegyverül, mert ugyanakkor neki van a legnagyobb szíve. 

A konferencia bevezetője volt a hasonlóan nívós és izgalmas szakmai programokat kínáló, december 10-ig tartó Fővárosi Pedagógiai Napoknak. A rendezvényekre a szervező Mérei Ferenc Pedagógiai Intézet nemcsak pedagógusokat vár, hanem minden érdeklődőt, szülőt, leendő szülőt egyaránt.
(további információ és részletes program itt található)

Farkas-Bodrogi Zsuzsanna
„Online médiával a megkülönböztetés ellen” című
újságíró tanfolyam hallgatója.
A tanfolyam az Európai Unió támogatásával valósult meg.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja