SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az éjszakai ágybavizelés ne legyen akadálya a nyaralásnak

Családinet [cikkei] - 2004-06-02
Az éjszakai ágybavizelés (enuresis nocturna) sok kisgyereknek keseríti meg a nyári szünidőt.

Az éjszakai ágybavizelés ne legyen akadálya a nyaralásnak
Szégyenletesnek képzelt betegségük miatt nem mernek táborozni, nyaralni utazni; kénytelenek a szünidőt otthon tölteni. A Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány célja felhívni a szülők figyelmét: ne halogassák a kezelést, ne várjanak arra, hogy gyermekük kinövi a betegséget. A probléma a legtöbb esetben kezelhető, nem szükséges lemondani a nyári pihenésről, szórakozásról!


Várva várt vakáció...?

A nyári vakáció közeledtével sok gyermek nem az önfeledt szórakozásra, nyaralásra, táborozásra készül. 90 000 család életében ez az időszak sem sokban különbözik a többitől: a rendszeres éjjeli ágyneműhúzás, lepedőcsere a nyári hónapok során sem marad el. A legtöbb szülő éppen ezért nem meri elengedni gyermekét táborozni. Pedig egy-egy táborozás, több napos túra alkalmával csökken az éjszakai ágybavizelés veszélye. Az új környezet és élmények hatására a gyermek éberebben alszik, ezért nagyobb valószínűséggel ébred fel, mielőtt a baj bekövetkezne. Azoknál a gyermekeknél, ahol az orvos gyógyszeres kezelést javasolt, a napi adagok átmeneti, a tábor idejéig tartó megemelése szintén jelentősen csökkentheti a bevizelés veszélyét.

Nemzetközi adatok szerint az 5-14 éves korosztály átlagosan 7%-a szenved éjszakai ágybavizelésben (enuresis nocturna). A statisztika alapján azonban az 5-6 évesek 15-20%-a is érintett lehet. Ez a riasztóan magas az arány az életkor előrehaladtával javul, de a fiatal felnőttek esetében is 1% körüli. A szakemberek legfontosabb tanácsa, hogy a szülő ne várjon arra, hogy a probléma magától elmúlik. Bár a betegséget a legtöbb esetben nem súlyos funkcionális vagy szervi elváltozás okozza, ez mégis jelentős problémát jelent gyermeknek és családnak egyaránt.

A leggyakoribb kiváltó tényezők között a vizelet mennyiségét szabályozó rendszer zavara, a húgyhólyag beidegzésének rendellenességei és húgyúti gyulladások szerepelnek. A betegség a legtöbb esetben jó eredménnyel kezelhető akár gyógyszeres, akár nem gyógyszeres terápiával is. Legtöbbször azonban a kis betegek el sem jutnak az orvoshoz, a családok igyekeznek titokban tartani a gyermek betegségét. Mindezek következményeként a gyermek zárkózottá válik, nehezen illeszkedik be új környezetbe, önbecsülése és önértékelése jelentősen sérül, súlyosabb esetben pedig maradandó lelki károsodás érheti.

Alapítványi segítség

A Száraz Éjszakák, Derűs Nappalok Alapítvány azért jött létre, hogy felvilágosító munkával segítse az éjszakai ágybavizelésben szenvedő gyermekek gyógyulását.

Honlapján (www.szarazejszakak.hu), valamint mobil info-vonalán (06-20/478-53-30) keresztül nyújt segítséget a szülőknek a megfelelő szakrendelő kiválasztásában, információt ad a betegségről, valamint a lehetséges kezelési módokról. A tapasztalatok szerint erre nagy szükség van, mivel a gyógyulást sokszor a szülők tájékozatlansága is akadályozza. Jelentős részük a betegséget egyértelműen pszichés eredetűnek tekinti (holott ez csak az ötödik leggyakoribb kiváltó tényező), így ha fel is keresett orvost a panaszokkal, az elsősorban pszichiáter, nem pedig az éjszakai ágybavizelés kezelésében jártas szakorvos (pl. gyermek nefrológus) volt. Az sem ritka, hogy a kezdeti sikertelenséget látva nem folytatják az előírt kezelést. Fontos tudni, hogy sok múlik a gyerekek, illetve a hozzátartozók együttműködési készségén, kitartásán: a sikeres kezelés sokszor hónapokon át elhúzódhat!

Hurrá, nyaralunk!

Van azonban kifejezetten az ágybavizelős gyermekek számára szervezett üdülési lehetőség is, az Enuresis-tábor, ami idén hatodik alkalommal kerül megrendezésre. A gazdag szabadidős programokkal tarkított nyaralás mindenképpen új élményt jelent a gyerekek számára, hiszen panaszaik miatt "normál" táborban nem vehetnek részt, mivel félnek a megszégyenüléstől. Nagyon fontos az is, hogy a gyerekek a program során megtapasztalják, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal, hiszen más is küzd ugyanazzal a gonddal.

"Tapasztalataink szerint a gyerekek megnyílnak egymás előtt, nyíltan beszélnek gondjaikról. Elmondják tapasztalataikat, tanácsokat adnak egymásnak" - vázolja a tábor előnyeit dr. Györke Zsuzsa, a baranya megyei Kerpel-Frónius Ödön Gyermekkórház nefrológus főorvosa, a táborok egyik szervezője.

 

forrás: www.ma.hu
Fotó: foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja