SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hiperaktív vagy csak nem alszik jól? Kísértetiesen hasonlóak a tünetek

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-03-21
Már közel négyszázezren osztották meg a Facebookon annak az amerikai kisfiúnak a történetét, akit minden orvos ADHD-val akart kezelni, pedig a magatartásproblémáit a felületes alvás okozta.
Hiperaktív vagy csak nem alszik jól? Kísértetiesen hasonlóak a tünetek

Az édesanya, Melody Yazdani azzal kezdte a posztot, hogy felhívta a figyelmet: gyanakodjunk, ha a gyerekünk folyamatosan a száján keresztül veszi a levegőt!

A szájon át történő lélegzés

  • természetellenes,
  • nem megfelelő pózban tartja a nyelvet,
  • deformálja az állkapcsot,
  • és megakadályozza, hogy elegendő oxigén jusson a szervezetbe.

Annak, ha egy gyerek folyamatosan így lélegzik, oka van, amit ki kell vizsgálni.

Melody kisfia, Kian jelenleg nyolcéves, tavaly kezdte az első osztályt. Az óvodában semmi gond nem volt vele, az iskolából azonban napi szinten érkezett rá panasz: nem ült meg a helyén, lökdösődött, izgett-mozgott. Közben otthon is drámaian megváltozott a viselkedése. Reggel ötkor kelt hisztérikusan üvöltve, minden apróságtól dührohamot kapott, az ételekben pedig válogatóssá vált, alig evett valamit.

A probléma a második osztály kezdetekor csak tovább súlyosbodott, így a szülők orvoshoz fordultak, aki ADHD-ra gyanakodott. Mivel Kian addigra már folyamatosan köhögött is, felkerestek egy tüdőgyógyászt és egy allergológust is. A megoldáshoz vezető útra azonban nem ők, hanem a fogorvos vezette el a szülőket, aki felismerte, hogy a kisfiú éjjel csikorgatja a fogait.

Az anyának ekkor eszébe jutott egy cikk a Washington Postból, amelyet a felületes alvás és a magatartásproblémák közötti összefüggésről olvasott korábban. Most újra rákeresett, és meglepetten tapasztalta, hogy minden szava róluk szól. Leginkább az döbbentette meg, milyen sok gyereket kezelnek hiperaktivitással, és gyógyszereznek szükségtelenül, amikor a problémájuk gyökerét egészen máshol kellene keresni:

„A gyerekkori alváshiány pontosan ugyanolyan tüneteket okoz, mint az ADHD. PONTOSAN UGYANOLYAN TÜNETEKET. Kutatások szerint ha sikerül az ADHD-val kezelt gyerekek alvás alatti légzésproblémáit megoldani, fél éven belül 70 százalékuk abbahagyhatja a gyógyszerszedést, mert megszűnnek a tüneteik. ’Kigyógyulnak’ az ADHD-ból, mert nem is az volt a bajuk.(…) Ez azt jelenti, hogy a hiperaktivitással kezet gyerekek 70 százalékának valójában alvászavara van.”

A szülők végül alváslaborba vitték a gyermeket, ahol megállapították, hogy a kisfiú az éjszaka folyamán egyetlen percet sem tölt REM-fázisban, a fül-orr-gégésznél pedig kiderült, hogy a sinusai szinte teljesen el vannak tömődve, és levegőt is jóval nehezebben kap a szükségesnél. Kiamnak kivették a manduláját, eltávolították az orrpolipját, ennek következtében megszűntek a légzésproblémái, sikerült újra pihentetően aludnia, a magatartása pedig egy csapásra megjavult.

Az anya szerint az aggasztó jelek a következők lehetnek:

  • A gyermek azonnal elalszik, ahogy leteszi a fejét a párnára.
  • Horkol
  • Fogát csikorgatja
  • Éjjel felébred
  • Iskolás létére még mindig jellemző a nappali vagy éjszakai bepisilés
  • Nem tudja az indulatait kontrollálni
  • Nehezen érthető a beszéde
  • Karikás a szeme
  • Letörnek a fogai vagy rosszul harap
  • Extrém korán kel
  • Napközben ingerlékeny
  • Rosszétvágyú

Ha ezek mellett azt vesszük észre, hogy jellemzően a száján át veszi a levegőt, gyanakodhatunk, hogy a nem megfelelő légzés, és az ebből eredő alváshiány az oka a problémáinak.

Kép: indrairawan / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja