SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek az időskori jó alváshoz

Hidegh Sándor [cikkei] - 2009-09-28
Minél idősebb az ember, annál többször fordul elő az éjszakai rossz alvás. Ha az ember nem alszik eleget, már el van rontva a következő napja...
Tippek az időskori jó alváshoz
  • Mindig ugyanakkor feküdjünk le és keljünk fel, még hétvégén is! Ha ragaszkodunk a rendszerességhez, szinkronban maradhatunk belső óránkkal, melyet a napfény szabályoz.
  • El kell hagyni a napközbeni szunyókálást - mert ilyenkor lehet, hogy estére nem leszünk elég fáradtak.
  • Próbáljunk mozogni egy- két órát erőnknek megfelelően, kint a természetes fényben! A legjobb (lustaságot leküzdő) segítőtárs egy kutya, mert - ha esik, ha fúj, a szükség nagy úr - menni kell! A rendszeres mozgás javítja az alvás minőségét, és segíti a mélyebb alvást. Lefekvés előtt legalább három órával már ne strapáljuk agyon magunkat!
  • Lefekvés előtt legalább két órával ne együnk! Este ne igyunk koffeintartalmú italokat! A koffein egy stimuláns, és ébren tart. Ha lefekvés előtt nem bírunk ellenállni a nassolásnak, megteszi egy meleg ital és néhány keksz. Figyeljünk oda, igyunk egész nap, pláne a nyári melegben 2-3 l buborékmentes ásványvizet, vagy cukormentes üdítőt, hideg teát (még ha nehezen is megy)!

  • Lefekvés előtt ne igyunk alkoholt, ne dohányozzunk! Az alkohol kis mennyiségben is megzavarhatja az alvást, a nikotin szintén stimuláns szer.
  • Aludjunk biztonságos és kényelmes helyen! Zárjuk be az összes ajtót, legyen az ágy mellett könnyen elérhető helyen egy éjjeli lámpa, és a telefon - ez biztonságérzetet ad. A szoba legyen sötét, jól szellőző és lehetőleg csendes.
  • Ha a lámpa lekapcsolása után fél órával még nem alszunk, nem vagyunk elég álmosak. Keljünk fel és csináljunk valamit, míg újra elálmosodunk, és csak ezután feküdjünk vissza!
  • Alakítsunk ki egy szokásrendszert! Minden este ugyanazt tegyük, hogy lenyugvásra késztessük szervezetünket! Néhányan megnézik az esti híradót vagy filmet, olvasnak, vagy forró fürdőt vesznek...

Szép álmokat!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

24 éve hiába várták haza szülei - megtalálták a 2000-ben eltűnt kisfiú, Till Tamás holttestét

A cikk a nyugalom megzavarására alkalmas, csak erős idegzetűek olvassanak tovább. Till Tamás 11 éves volt, amikor 2000-ben egy vadasparkba indult - de már sosem ért haza. Szüleinek 24 évet kellett várniuk arra, hogy kiderüljön, mi történt gyermekükkel. Holttestét most megtalálták, és ezzel sokkoló történetre derült fény.
Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Súlyosbodó visszérhelyzet nyáron? Így előzhetjük meg

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.
Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

Milyen hormonális betegségek okozhatnak elhízást?

A testsúlygyarapodásnak legtöbbször természetes oka van: több energiát viszünk be, mint amennyit leadunk. De vannak bizonyos jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy hormonális háttere lehet a hízásnak - elsősorban ilyen, ha más okkal nem magyarázható a testsúly növekedése. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokat a gyakoribb endokrinológiai betegségeket vette számba, amelyek hízást okozhatnak.
Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Célba ért: 1993 km-t tekert Szentestől Párizsig az olimpiára Laci bácsi, a 80 éves nyugdíjas tesitanár

Cseuz László 16 nap alatt érkezett meg Párizsba, a nyári olimpiai játékok helyszínére péntek délután.
Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Az alkohol alapvetően toxikus hatással bír a májra, és a korábbi, szívesen hangoztatott mondásokkal ellentétben, mára bebizonyosodott, hogy nincs is még egészségesnek mondható alkoholmennyiség. Mindez nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem lehet koccintani egy-egy pohárral, de májbetegséggel élőknek nagyon körültekintőnek kell lenniük ezen a téren. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, van-e olyan mennyiség, amit még elfogyaszthatnak a hepatitiszes betegek, befolyásolja-e ez a kezelést, illetve milyen tünetek esetén kell mindenképpen orvoshoz fordulni.
A szerkesztő ajánlja