SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészségtréning, szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-04
A szüléd utáni problémákra sokszor igen egyszerű a megoldás. A gátmetszés, az aranyér és az inkontinencia is viszonylag könnyen kezelhető.
Egészségtréning, szülés után

Gátmetszés és gátsérülések
 

Gátmetszés vagy gátvédelem?

A gátmetszés esetében számtalan érvet sorakoztathatnánk fel: pro és kontra. Egy ideje újból felmerült az otthonszülés, és az alternatív szülési módok kérdése, mely módszerek nagyban elhatárolódnak a gátmetszéstől. Tény, hogy a gátvédelemre való igénynek köszönhetően igyekeznek a szülészek mindent megtenni azért, hogy a gátmetszést elkerüljék.

Intim torna, relaxáció és az EDA segítségével ma már jó eséllyel elkerülhető ez az utóbbi időben rutinná vált eljárás.

Kezelések gátmetszés után

A gátmetszéseket természetesen összevarrja az orvos, jobb esetben felszívódó cérnával, a hegesedés azonban hosszabb időt vesz igénybe. Ez néhány esetben kellemetlenségekkel jár. Az eozinnal (alkoholmentes!) történő szárítás, és a gyógynövényes öblítés vagy ülőfürdő (kamillás) sokat segíthet a gyorsabb, pontosabb gyógyulásban.

Inkontinencia

Sok nő esetében előfordulhat szülés után néhány héttel az inkontinencia. Legtöbbször a gátmetszést is ennek elkerülése érdekében alkalmazzák. A meglévő problémára többféle megoldást találhatunk. A legnépszerűbb természetesen az intim torna, mely nem teszi ki a szervezetet nagyobb megterhelésnek. Előnye, hogy nem igényli gyógyszerek alkalmazását, s a legtöbb gyakorlat bárhol, bármikor észrevétlenül elvégezhető.

Ma már számtalan intimtorna tanfolyamra lehet jelentkezni, de azoknak sem kell elkeseredni, akik nem szeretnék mással megosztani problémájukat. Ők könnyen elvégezhetik videokazetta, vagy könyv segítségével a tanfolyamot.

Egyes esetekben egy hormonkezelés, vagy apróbb plasztikai műtét gyorsabb gyógyulást biztosíthat.

Aranyér kezelése

Sajnos a nem császármetszéssel szült kismamák többségénél előfordulhat az aranyér. Ezt mindenképpen látnia kell szakorvosnak, ha azonban a kellemetlenségen túl már problémát nem okoz, nem feltétlenül szükséges a drasztikus beavatkozás.

Az ilyen kisebb mértékű aranyér otthon, természetes módszerekkel kezelhető. Első, és legfontosabb a székletürítés könnyítése, szabályozása. Ehhez fontos a megfelelő, gazdag rosttartalmú ételek fogyasztása. A zöldségek, gyümölcsök, korpafélék, müzlik, és a rengeteg folyadék elengedhetetlen! Helyileg körömvirágkrémmel, borogatással, és különböző kúpokkal enyhíthetjük a tüneteket.

Sokat segíthet a megfelelő gyógynövényekből összeállított ülőfürdő is.

Ideális testsúly visszanyerése

Szülés után sok kismama szeretné minél hamarabb leadni a terhesség alatt keletkezett plusz kilókat. Persze a hagyományos fogyókúrák többségét elfelejthetjük, hiszen a szoptatás időszakában nem csak magunkra, hanem gyermekünkre is figyelmet kell fordítanunk.

Legfontosabb, és egyben leghatásosabb segítség a testmozgás. Fontos, hogy minden nap szánjunk legalább negyed órát testünk edzésére. Az úszás segíthet a terhesség alatt jobban igénybe vett testtájak regenerálásában, erősítésében.

Mivel szoptatás idején a szervezet sok energiát emészt fel (legfőképpen az első 3 hónapban), ezért a koplalással járó diétákat felejtsük el. Lehetőség van azonban az étrend megváltoztatására: a több zöldség és gyümölcs, a könnyű saláták nemcsak az optimális súly visszanyerésében, hanem a rendszeres vitaminellátásban is segítenek.

Fotó: photostock/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja