SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 8 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-15
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
Babafejlődés hétről hétre - 8 hónapos baba fejlődése

Összefoglaló a nyolc hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Hason ügyesen kúszik előre, első mászókísérletére is sor kerül, oldalt fekvésből felül, felsőtestét minden irányba fordítja, ülő helyzetben vagy mindkét lábát kinyújtja vagy térdben behajlítja. Ez az a kor, amikor már támaszték nélkül képes ülni, de még ingatag.

A viszonylag kis játékokat is megfogja csipeszfogással, és célirányosan emeli fel. Kialakult szervezetének védekezőrendszere. A padlón karjával húzza magát előre, fejét a magasba tartja, lábával rugdaló mozdulatokat tesz. Némelyik gyerek hátrafelé tolat.

Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
 

 

 





 



 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


A kisbaba mostanában kezd kísérletezni különböző hangkombinációkkal, így már kevésbé ismételgeti ugyanazokat a hangokat újra és újra. Ő már „beszél”, a valódi beszédre jellemző száj és állkapocsmozgásokat utánozza.
Elmélyülten figyeli a felnőttek társalgását, odafordul a beszélő félhez. Gügyögése zenei színezetű, megpróbál minket utánozni ahogy gyerekdalt énekelünk neki, vagy a zenélő játékának hangját.

Eldobálja a tárgyakat és utánuk néz.

"Engem senki nem ért meg!" Ezt jelentheti a 8 hónapos kisgyerek sírása. A kisbaba mostanában kezd kísérletezni különböző hangkombinációkkal, így már kevésbé ismételgeti ugyanazokat a hangokat újra és újra. Ő már „beszél”, a valódi beszédre jellemző száj és állkapocsmozgásokat utánozza.
 

 

 


 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Megfelelő arcjátékokkal, gesztusokkal és hanglejtésekkel hívja fel a felnőttek figyelmét magára, a történtekre és az óhajára - például hogy az imént elhajított tárgyat adják neki vissza.

Bizonyos felszólításokra a megfelelő gesztusokkal válaszol, pl. "Mutasd mekkora vagy!" –felemeli a karját, hallgat a nevére.

Ismeri a "nem" szót. Használata elengedhetetlen a gyermeknevelésben, de ha túl gyakran tiltunk, a kicsi vagy nem fog hallgatni rá, vagy izgalmas játéknak tartja, esetleg kisebb dührohamot kap. Kerüljük a konfliktusokat, csak az igazán szükséges alkalmakra tartogassuk a "nem" -et.

Akaratereje egyre erősebb: dühkitöréssel és hangos üvöltéssel reagál, ha valami nem az ő kedve szerint történik.

Határozottan elhúzódik az idegenektől.
 

HOGYAN ETESD?

A 8. hónaptól bevezethetjük a „rágcsálnivalókat” is, mert ekkor már elég fejlett a baba kéz-száj-szem koordinációja. A gyermek táplálását felügyelet mellett vézezzük. Adhatunk neki például puha zöldségdarabokat, kiflivéget, banánt. Arra azonban vigyázzunk, hogy kemény, apró ételeket ne adjunk nekik, mert fennállhat a fulladás veszélye.

Kerüljük továbbá az ételek sózását és cukrozását, és az olajos magvakat is!
 

 

 


 


 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


Egyedül akar enni, fogni szeretné a kanalat, vagy a bögrét. Ha buzdítjuk rá, hagyjuk, hogy maszatoljon, a pancsolás öröme egy idő után alábbhagy, és korán elsajátítja az evőeszközök használatát. Azonban, ha korlátozzuk tevékenységében, az lázadáshoz vezethet.

Bár lehet, hogy halványlila gőzünk nincs, mit is szeretne mondani, mindenképpen válaszoljunk („Tényleg? Ez nagyszerű!”), és bíztassuk rendületlenül.

Több módszerrel is tudjuk fejlődését stimulálni:

  • Folyamatosan kommentáljuk vele kapcsolatos napi feladatainkat az öltözködéstől a fürdetésig, az etetéseken át a játékig és bevásárlásig stb. 
  • Egyszerű, de rendes szavakat használjunk (ne gügyögjünk).
  • Viselkedjünk gyengéden, ez biztonságot és jó közérzetet biztosít számára.
  • Gondoskodjunk az ingergazdag és biztonságos környezetről, amelyben felfedezőútra indulhat, megismerheti az életkorának és fejlődési szintjének megfelelő játékokat.
  • Minden nap olvassunk neki!
  • Telepedjünk mellé a padlóra, és játsszunk együtt.
  • A legfontosabb, hogy legyen időnk kiélvezni azokat a dolgokat, amelyek egyedivé teszik őt.

Az elmúlt közel 9 hónap alatt nem egyszer fordult elő, hogy orvoshoz kellett vigyük a csöppséget. Kezdetben talán fel sem fogja, hogy mi történik vele, később azonban a jellegzetes szag, a sok fehér szín (köpeny, csempe) látványa összekapcsolódik.
Amikor a kötelező védőoltásokra visszük a picit, akkor egészséges, mégis fájdalmas tűszúrások érik. Amikor beteg, amúgy is rosszul érzi magát, nyűgös, fáj valamije, akkor idegen helyen levetkőztetik, lázas kis teste hidegbe kerül. Utána nem következik a megszokott fürdés, ez csalódást okoz. Egy idegen kopogtatja, nyomkodja a hasát, a hideg (még a szobahőmérsékletet is annak észleli!) fonendoszkópot a mellkasára teszik. Erőszakkal kinyitják a száját, de nem kap ennivalót.
Most 9 hónaposan már sok mindent megért, de ezt a helyzetet nehéz feldolgoznia. Nagyon rossz, ha ilyenkor azt mondjuk: Ne félj! (Tehát félnem kellene?) Nem fog fájni, (pedig igenis, néha fájdalmas, amit az orvos, vagy a nővérke csinál)!
Ennél is rosszabb, ha az orvossal, injekcióval ijesztgetjük a gyermeket. Még inkább félni fog az orvostól!
Az a helyes, ha egyszerű szavakkal elmondjuk, mi fog történni, és a baba megnyugtatására énekelünk, vagy valami megszokott versikét mondunk neki a vizsgálat, vagy beavatkozás alatt. 

 

 

 

 

MIKOR VAN GOND? 


Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:

  • mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
  • nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
  • figyelme nem köthető le
  • nem gagyog, gügyög
  • nem reagál hangokra, fényekre
  • nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat.
     

 

 

 



 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.

7 hónapos baba fejlődése

9 hónapos baba fejlődése

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja