SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó az őssejt?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-19
Őssejt a sajtó tükrében: a szenzációkeltés érdekében nem mindig valós információk kerültek napvilágra. Sokan úgy gondolják, az őssejt csak az adományozón segíthet, és bármilyen betegségre gyógyírt jelent.
Mire jó az őssejt?

Hogy valóban hasznos-e az őssejt, s egyáltalán milyen területeken nyújthat segítséget, azt nem a bulvárlapok sorai közt érdemes keresgélni. Hazánkban is voltak botrányok és tiltások, álhírek, szenzációkeltések. A jövő gyógymódjának tartott sejtterápia alapvető "kelléke" az őssejt, mely különböző szöveti típusú sejtekké képes átalakulni. Ennek következtében számtalan betegségben segítséget nyújthat; immunhiányos- és anyagcsere betegségek, valamint rosszindulatú daganatok kezelésében is hatékony lehet.

Az őssejtek akár idegsejtekké is képesek átalakulni, mely nagy előrelépést jelenthetne a Parkinson kórban szenvedő betegek kezelésében, de akár az agyvérzés által okozott károsodás, s az Alzheimer kór is legyőzhetővé válna. Külföldön több lehetőség is adódik a gyermekektől levett köldökzsinór-vér tárolására.

Amennyiben anyagi lehetőségeik nem engedik meg, hogy magáncégek segítségét igénybe vegyék, egy nemzetközi tárolóban kaphatnak helyet, így azonban kizárólagos felhasználói jogukat elveszítik, mindig az éppen rászorulóknak adják a megfelelő őssejteket. Hátránya, hogy szükség esetén talán nem jutnak hozzá. Hazánkban magán őssejt bankokban is elhelyezhetjük a köldökzsinór vért. Ezért elég borsos árat kell fizetni a megrendelőnek, egyszeri költségként több, mint százezer forintot, majd havi több mint tízezer forintot, egy éven át, mely 20 éves tárolási költséget fedez. Sajnos ezt nem minden szülő veheti igénybe, így egyelőre a "kiváltságosok" osztályrésze. (Tegyük hozzá, hogy az emberi élet minden összegnél többet ér...)

Fontos eloszlatni a tévhitet, hogy egyedül az újszülött köldökzsinórvérből nyerhető őssejt. Az őssejtek minden felnőtt ember szervezetében megtalálhatók, kinyerhetők a vérből és a csontvelőből is. Tény, hogy a nem veleszületett betegséggel világra jött egészséges csecsemő vére még "tiszta", tehát fertőzésektől mentes, és jóval egyszerűbb a későbbi használata, mint a felnőttkorban, megpróbáltatások árán szerzett őssejté. De nem csupán a minőség, a mennyiség is fontos szempont. A köldökzsinórvér sem korlátlan mennyiségű, és nem kizárólag őssejteket tartalmaz. Mivel csak csekély mennyiségű őssejt nyerhető belőle, leginkább a gyermekek számára nyújthat segítséget.

További tévhit, hogy csak maga az adományozó használhatja fel őssejtjeit, hiszen csak számára jelenthet gyógymódot. 1988 óta több ezer hasonló beavatkozást végeztek, s az esetek nagy részében a donor nem maga a páciens volt, sőt, akár teljesen idegen emberektől is kaphatta az életmentő szert. Tehát a vérátömlesztéshez hasonlóan az őssejtjeinkkel nem kizárólag magunkon segíthetünk, hanem donorként más embereken is. Előfordulhat, hogy egyes betegek őssejtjei alapvetően tartalmaznak hibás géneket, betegségeket, így a saját őssejttel való kezeléssel ezek visszaültethetnénk. Ha más, egészséges donortól kapjuk az őssejtet, nagyobb az esély a gyógyulásra, és mindenféle "mellékhatás" elkerülésére.

Az őssejtekkel történő gyógyítás ma már több évtizedes fogalom, mégis csupán az ezzel kapcsolatos szenzációk jutnak el hozzánk. Egyenlőre nem tekinthetjük csodaszernek, de lehetőséget ad egy új gyógymódra, mely sokszor életeket menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja