SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósság és házikedvenc

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-09
Kisbabát várva, számba vesszük a lehetséges veszélyforrásokat, hogy a baba egészségesen szülessen.
Sajnos ekkor sok esetben a kismama lemond az addig szeretett kedvencéről, cicájáról. A leggyakoribb indok a toxoplazmózistól való félelem.

Várandósság és házikedvenc

Tarthatunk-e macskát terhesen?

Toxoplasma fertőzésről

Ez egy egysejtű parazita, a Toxoplasma gondii által okozott fertőzés, zoonózis, vagyis állatról emberre terjedő kór. Náthajellegű, ritkán lázzal, hasmenéssel járó betegség.
Nagyon elterjedt, nagyjából minden második ember átesett már rajta, gyerekekre, és felnőttekre teljesen veszélytelen,  viszont a magzatokat súlyosan károsíthatja. Emiatt kerül sok cica az utcára, pedig elsősorban nem is ők felelősek a fertőzésekért.

Felmérések kimutatták, hogy a macskatartók között sem gyakoribb a betegség, mint az állat nélkül élők között, és aki elkapja, az többnyire nem a saját kedvencétől fertőződik meg. A toxoplazmózis általában teljesen tünetmentesen zajlik le, ezért a beteg tudomást sem szerez róla.

A macskákon kívül több állatfaj, a szennyezett föld, és a mosatlan gyümölcs, és a nyers hús is terjeszti ezt a parazitát. A macska esetében az ürülék az, ami hordozza, hiszen az állat bélrendszerében szaporodnak, és onnan ürülnek a peték, és 1-5 nap alatt megérnek, válnak fertőzőképessé.

Tehát

ha a macskaalom tisztítását nem a kismama végzi, akkor a veszély a cica felől minimálisra csökken. A fáról szedett, csak úgy bekapott gyümölcs, a nem megfelelően átsütött hús fogyasztása sokkal nagyobb kockázattal jár, és valljuk be, ez azért gyakoribb is, mint hogy valaki puszta kézzel tarakítsa az almot.

Ahhoz, hogy cica közvetítse a betegséget, több összetevő egyidejű fennállása kell. Az állatnak fertőzöttnek kell lennie, ami általában vadászó életmód, vagy nem megfelelő táplálás eredménye. Ezt követően a petéknek a külvilágba kell kerülnie a bélsárral, majd megérniük, aztán ezeknek kell bejutnia az emberi szervezetbe. Még a beteg macskákat kezelő állatorvosok sem fertőződnek gyakrabban, mint mások.

Minden várandós nőnek javasolt elvégeztetni a toxoplazma tesztet, amely jelenleg még nem kötelező rutinvizsgálat, hanem kérni kell. Egyszerű vérvizsgálatról van szó, amely két részből áll. Kimutatja azt is, hogy a vizsgálatot közvetlenül megelőző hetekben fertőződött-e az anya, és azt is, hogy valaha átesett-e már a betegségen.

A pozitív eredmény jelenti azt, hogy a parazita járt már a szervezetben, ellenanyag jött létre, ami életreszóló védettséget biztosít. Negatív eredmény esetében sem kell elkeseredni, de mivel egyelőre nincs védőoltás a betegség ellen, így fokozott figyelmet kell fordítani a megelőzésre.

Amiket mindenképp érdemes betartani
 

  • A cica ne kapjon nyers, vagy félig főtt  húst, és lehetőleg ne vadásszon. A lakásban tartott állatok esetében jelentősen kisebb a fertőzöttségi arány.
  • Az alom tisztítását végezze más, ne a kismama, vagy ha muszáj, akkor gumikesztyűben tegye.
  • Kertészkedés esetében is ajánlott a gumikesztyű viselése.
  • Gyümölcsöt, zöldséget kizárólag alaposan megmosva fogyasszon.
  • A húsételeket gondosan hőkezelni kell. Az előkészítés során a várandós időszak alatt ajánlatos gumikesztyűben dolgozni, a nyers alapanyag kézbevétele után kerülni kell a nyálkahártya érintését, tehát ne nyúljunk a szembe, szájhoz. Leginkább a sertés- és a juhhús okozhat problémát. Fontos az alapos kézmosás, és a vágódeszka tisztítása is.

Amennyiben friss fertőzést mutatna ki a teszt, akkor a kismama antibiotikumot fog kapni, amit egészen a szülésig szednie kell, ezzel elkerülhető, hogy a magzatba is átjusson a parazita.

Összességében tehát minden kismama megnyugodhat, a megfelelő óvintézkedések megtételével elkerülheti a fertőzést, nem kell megválnia a kedvenceitől.

Fotó: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja