SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A várandósgondozás (terhesgondozás) jelenlegi gyakorlata

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-04-23
Az orvostudomány folyamatos fejlődése, a korszerű technikai eszközök széleskörű alkalmazása a várandósgondozás területén is számottevő változásokat eredményezett az elmúlt évtizedek során, ennek ellenére a várandósok gondozásának alapvető célja jelenleg is változatlan: az anyai és magzati morbiditás és mortalitás csökkentése.
A várandósgondozás (terhesgondozás) jelenlegi gyakorlata

A várandósgondozás magába foglalja a várandós nő egészségének megőrzését és folyamatos nyomon követését, tanácsokkal történő ellátását, a magzat egészséges fejlődésének és megszületésének elősegítését, a veszélyeztetettség és a szövődmények megelőzését és korai felismerését, valamint az anyaságra történő felkészítést.
A modern társadalom igénye a várandós nők és a magzatok egészségi állapotának megóvására, az egészséges utódok világra segítésére fokozatosan nő, így a terhesgondozás szakmai 4D Ultrahang vizsgálat Szentendreszínvonalának, minőségének emelése és szinten tartása alapvető követelménye a modern szülészeti-nőgyógyászati gyakorlatnak.
A várandósgondozás változatlan célja mellett a gondozás szemléletmódjában azonban ma már több változás is megfigyelhető, ezek közül talán a legfontosabb az elsődleges megelőzés (primaer praeventio) - az egészséges életmód és környezet - jelentőségének felismerése, amely szerencsére egyre nagyobb hangsúlyt kap.
A szemléletbeli változásokon kívül a várandósgondozás területén számos átalakulás is bekövetkezett, ami magában foglalja az anyai és magzati veszélyállapotok korai szűrésének és felismerésének, valamint a szövődményes terhességek kezelésének új szemléletmódját, és több korszerű vizsgálati eljárás és módszer gyakorlati alkalmazását (color Doppler ultrahangvizsgálat, a magzati szív ultrahangvizsgálat - echocardiographia, molekuláris genetikai vizsgálatok, stb.).
A terhesgondozást irányító és végző szülész-nőgyógyász szakorvos mellett fontos szerepe van a családorvosnak és a védőnőnek is, akik között szoros munkakapcsolat áll fenn. A korszerű elveknek megfelelően egyre több speciális képzettségű szakember (speciális szakterületek szakemberei, szülésznő, dietetikus, szonográfus, szociális gondozó) is hozzájárul a várandósgondozás színvonalának fejlődéséhez.

A terhesgondozás szempontjából a várandósok három csoportba sorolhatók:

  1. Egészséges várandósok. Ebbe a csoportba azok a terhes nők sorolhatók, akik szövődménymentesen viselik ki terhességüket. A rendszeres terhesgondozás célja az esetleges anyai és magzati szövődmények időben történő felismerése.
  2. Veszélyeztetett („nagy kockázatú”) terhesek. Ebbe a csoportba azok a panaszmentes várandósok tartoznak, akiknél a fennálló anyai betegség vagy a szülészeti kórelőzmény miatt szövődmény kialakulásának fokozott a veszélye. A fokozott terhesgondozás elsődleges célja az egyes szövődmények prevenciója. A veszélyeztetett terhesek esetenként speciális szűrővizsgálatokban, és megelőző kezelésben részesülnek. Ez a csoport a terhespopuláció 20-30 %-át érinti.
  3. Patológiás terhesek. Szövődménnyel kísért terhességek, ahol a várandós és magzatának állapota folyamatos, időnként intenzív megfigyelést igényel.

A várandósok többsége egészséges, ennek ellenére indokolt a terhesség rendszeres ellenőrzése és követése, hogy bármely anyai vagy magzati szövődmény idejekorán felismerésre kerüljön.
A terhesség időtartamát három harmadra (trimester) osztjuk:

  • I. trimester: < 12. hét
  • II. trimester: 12-24. hét
  • III. trimester: > 25. hét

A terhességi kor kiszámítására a legelterjedtebb és legegyszerűbb módszer a Naegele-számítás: az utolsó havi vérzés 1. napjához 7 napot adva, majd abból 3 naptári hónapot levonva határozzuk meg a szülés várható időpontját. Fontos kiemelni, hogy számos esetben az utolsó havi vérzés időpontja nem meghatározott, vagy a ciklus szabálytalan, így a Naegel-számítás pontatlan lehet, annak korrigálását a az első trimesterben elvégzett ultrahang-szűrővizsgálat során mért biometriai mutatók alapján lehet elvégezni.
A terhességi kor pontos megállapításának nélkülözhetetlen szerepe van a korrekt terhesgondozásban, mivel egyes vizsgálatok, szűrések terhességi korhoz kötöttek.

A terhesgondozás során végzendő ellenőrző vizsgálatok

A terhesség során végzendő ellenőrző vizsgálatokat jól kidolgozott protokoll alapján történnek, szövődménymentes terhesség esetén az alábbiak szerint indokolt végezni:

  • a 26-28. terhességi hétig havonta egy alkalommal,
  • a 28-34. terhességi hétig két-három hetente egy alkalommal,
  • a 35. terhességi héttől hetente egy alkalommal,
  • a számított terminus után naponta ambuláns ellenőrzés vagy kórházi felvétel tanácsos.

A fentiekben felsorolt ellenőrző vizsgálatokhoz tartoznak a vérnyomásmérés, a pulzusszámolás, a testsúlymérés, a terhesség 20. hetétől a magzati szívműködés vizsgálata, a vizelet fehérje-, genny-, nitrit-, cukortartalmának ellenőrzése, a terhesség fejlődésének követése külső vizsgálattal, a méh kontraktilitásának ellenőrzése, hüvelyi vizsgálattal a méhszáj záróképességének megvizsgálása (nem feltétlenül indokolt minden ellenőrző vizsgálat során).

A Várandósgondozás protokollja időrendben (szövődménymentes várandóság esetén)

- Első megjelenés alkalmával részletes kórelőzmény felvétel, rizikótényezők rögzítése és értékelése
- nőgyógyászati vizsgálat (kolposzkópia, cytológia, bimanualis vizsgálat, mellvizsgálat)
- "nulladik" ultrahang szűrés a terhesség méhen belüli és élő voltának igazolására
- Tanácsadás
- Beutalók:

  • Védőnő - gondozásba vétel
  • Labor: teljes vérkép, máj- és vesefunkció, vércsoport, ellenanyag szűrés, Lues-szerológia, TORCH-vizsgálat
  • Belgyógyászati (Családorvosi) vizsgálatra (EKG)
  • Fogászati szűrés


11-13. hét
I. ultrahangszűrés.
Down-kór szűrése (kombinált teszt).

16. hét
4D Ultrahang vizsgálat 
Szentendre
Teljes vérkép, AFP, HbsAg szűrés javasolt időpontja. A Négyes teszt (AFP, uE3, Free- ß-hCG, Inhibin-A) 15. vagy a 16. héten, de a terhesség 22. hetéig elvégezhető

18-20. hét
II. ultrahangszűrés

24-28. hét
Laborvizsgálat, cukorterhelés

28-30. hét
III. ultrahangszűrés
Laborvizsgálat

33. hét
Labor kontroll, vérnyomás, testsúly ellenőrzés. A 4dimenziós ultrahangvizsgálat javasolt ideje

35. hét
35-38. hét hetente CTG-vizsgálat: ellenőrizzük a magzati szívműködést és azt regisztráljuk.
38-40 hét hetente két alkalommal CTG-vizsgálat
Hüvelyváladék-tenyésztés Streptococcus-B baktérium fertőzés kizárása érdekében, mely a legtöbb súlyos újszülött kori fertőzést okozza.

36-38. hét
IV. ultrahangszűrés.
Laborvizsgálat, vércsoport és ellenanyag szűrés (36. hét)

40. hét
Amnioszkópia (a magzatvíz színének megtekintése a méhszájba vezetett fémcső segítségével - méhszáj nyitottságától függően lehet elvégezni).
A 40. hét után a CTG vizsgálatok naponta kell, hogy kövessék egymást. Amennyiben a szülés a 41. hétig nem indul meg klinikai/kórházi felvétel javasolt

Rh negatív várandósok esetén a terhesség folyamán több alkalommal szükséges az ellenanyag szűrés elvégzése.

Gyógyszerek (pl. antibiotikumok, fájdalom csillapítók) alkalmazását a várandóság folyamán minden esetben beszélje meg a kezelő orvosával.


Dr. Belics Zorán, PhD

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja